Рейдерське захоплення громадської ради при Мін’юсті?

Стаття Ірини Бекешкіної «Рейдерські новації: як захоплюють громадські ради» була опублікована ще 4 квітня 2011 року. Якщо коротко передати зміст статті, то недоліки законодавства дозволили пов’язаним ...

правосуддя
Рейдерське захоплення громадської ради при Мін’юсті?

Стаття Ірини Бекешкіної «Рейдерські новації: як захоплюють громадські ради» була опублікована ще 4 квітня 2011 року. Якщо коротко передати зміст статті, то недоліки законодавства дозволили пов’язаним особам, керованим Посольством Божим Сандея Аделаджі, захопити контроль громадської ради при Міністерстві закордонних справ України. Було відзначено також те, що діяльність більшості організацій не мало жодного стосунку до сфери міжнародних відносин.

Отже, що змінилось за 8 років, або чому не змінилось, розглянемо на прикладі формування громадської ради при Мін’юсті.

В 2019 році Уряд оновив Типове положення про громадську раду з метою усунення його недоліків, зокрема, передбачив відсіювання непрофільних організацій та їх нефахових представників-кандидатів; передбачив захист від пов’язаних осіб. Проте вибори до громадської ради при Мін’юсті показали недосконалість таких заходів.

14 серпня Мін’юст затверджує своїм наказом персональний склад ініціативної групи з формування складу громадської ради, посилаючись на пункт 8 Типового положення. Цим пунктом передбачено, що склад затверджується з урахуванням пропозицій представників ІГС, проте не визначено, де брати ці пропозиції.

6 червня ГР на своєму засіданні приймає рішення (питання п’яте) звернутись до Мін’юсту з пропозицією включити до складу ініціативної групи членів діючої ГР. Так до ініціативної групи було включено: Голову ГР Гінкула А.Г., його заступника Гончарука В.В., секретаря ГР Сільвановича С.В. та Голову одного з комітетів ГР Юрчика С.В. Ці ж особи пізніше увійшли до нового складу ГР. Проте, в Прогнозі впливу реалізації нової редакції Типового положення було вказано наступне: «сприятиме залученню до роботи громадських рад представників тих ІГС, які не представлені у складі громадських рад».

Чим так важлива ініціативна група? Ця група перевіряє документи кандидатів на відповідність вимогам Типового положення, допускає їх до участі в установчих зборах, і як показано далі, може пропускати пов’язаних осіб, непрофільні організації, їх нефахових представників-кандидатів.

Відповідно до питання 5 протоколу установчих зборів, які були проведені 18 жовтня, один з кандидатів Дмитро Сар’ян зауважив, що на зборах присутні представники пов’язаних організацій, зокрема громадської спілки «Асоціація з захисту прав інвесторів житлового будівництва в м. Києві» (код ЄДРПОУ 40109257, кандидат №58), яких не можна допускати до голосування. Опоненти намагались переконати, що в значенні пункту 6 Типового положення пов’язані ІГС не присутні, а саме ті, що мають одного і того ж керівника чи спільних членів керівних органів.

В умовах тиску, пан Дмитро не зміг відстояти свою позицію, хоча був правий. Керівник зазначеної спілки Георгієвський Олексій Миколайович є також керівником ГО «Організація з захисту прав інвесторів будівництва житлового комплексу за адресою: вул. Глибочицька, 13 у Шевченківському районі м. Києва «Львівський квартал» (код ЄДРПОУ 39801540, кандидат №59) та ГО “Захист інвесторів ЖК № 71-А та № 71-Б по вул. Головатого в місті Бориспіль” (код ЄДРПОУ 39531805, кандидат №18). Список кандидатів.

Крім того:

  • Кожанов Олег Юрійович є керівником ГО “Інтеграл-Банк” (код ЄДРПОУ 39899942, кандидат №39) та ГО “АГР”УЄВ” (код ЄДРПОУ 41218091, кандидат №116)
  • Луценко Геннадій Володимирович є керівником ГО “Організація інвесторів ЖБ по пр-ту Тичини, 18-б” (код ЄДРПОУ 38133343, кандидат №60), ГО “Організація з захисту прав інвесторів житлового комплексу “Покровський посад” (код ЄДРПОУ 37615275, кандидат №42) та ГО «Об’єднання «Самопоміч» Дніпровського району м. Києва» (код ЄДРПОУ 39704597, кандидат №76).
  • Гойко Тетяна Олексіївна є керівником МГО “Україна. Молодь. Надія” (код ЄДРПОУ 25943493, кандидат №19) та ГО “Волонтерський рух “За життя” (код ЄДРПОУ 39697669, кандидат №101).

Можливо, пов’язаних ІГС було більше. З цього переліку було обрано до складу ГР 4 представників: Ушкалов Сергій В’ячеславович (кандидат №101), Штеренберг Олеся Олександрівна (кандидат №116), Мартиш Дмитро Анатолійович (кандидат №60), Луценко Генадій Володимирович (кандидат №58).

Відповідно до протоколу, Дмитро Сар’ян також зазначав про обов’язок ініціативної групи перевіряти пов’язаних осіб, на що, Голова діючої ГР Андрій Гінкул заперечив щодо наявності такого обов’язку. Хоча, пунктом 10 Типового положення встановлено, що «Інформація про інститут громадянського суспільства перевіряється ініціативною групою», а підставами для відмови представнику ІГС в участі в установчих зборах є також «невідповідність ІГС вимогам, установленим пунктом 6 Типового положення», який і встановлює заборону щодо участі пов’язаних ІГС.

Також, і Гінкул, і його заступник Василь Гончарук наголосили пану Дмитру, що в разі виявлення пов’язаних ІГС, їх представники будуть виключені зі складу ГР. Проте на практиці реалізувати це правомірним шляхом неможливо, адже пунктом 17 встановлено всього 2 випадки, коли ГР може проголосувати за виключення члена, і серед них немає підстави пов’язаності ІГС (http://bit.ly/33cBl0F ). Дивно, що щонайменше 60 присутніх на зборах юристів повірили на слово Гінкулу та Гончаруку та не перевірили інформацію. Це можна пояснити або їх нефаховістю (що малоймовірно), або їх пов’язаністю та організованістю, як у випадку описаних пані Іриною подій.

Останнє більш ймовірно, адже на зборах були присутні цілі родини, наприклад, Луценки, бізнес-партнери, однакові засновники в багатьох ІГС, однакові підписанти, однакові заступники керівників.

Крім того, поверхневий аналіз обраних членів ГР доводить дієвість пари Гінкул-Гончарук у складі ініціативної групи, яка пропустила зокрема таких осіб:

  • Зуйков Сергій Юрійович (2-й в рейтингу): освіта середньо-технічна, соціальний працівник, досліджень немає – фаховість в сфері діяльності Мін’юсту не підтвердив (http://bit.ly/2WBHgtw );
  • Бартащук Любов Петрівна (6-та в рейтингу), представник ГО “СБМ” (код ЄДРПОУ 43185367), зареєстровано тільки 21.08.2019 – не відповідає вимозі діяльності не менше 6 місяців (http://bit.ly/2WBIdC6 );
  • Дахно Артем Миколайович (8-й в рейтингу), представник ГО «Комітет по боротьбі з корупцією та захисту прав громадян» – діяльність ІГС в сфері діяльності Мін’юсту не підтвердили, натомість подали витяг зі свого Статуту (http://bit.ly/2qf5iP0 ).

Як і випадку 2011 року, серед присутніх та обраних організацій було багато ніяк не пов’язаних зі сферою діяльності Мін’юсту, наприклад:

  • ГО «Захист прав споживачів Тернопілля»;
  • БФ «Будинок Допомоги «Бейт Хесед»;
  • ГО «Реабілітаційний центр народних ремесел для дітей «Мазана Хата».

Крім того, багато організацій діють локально, сфера їх інтересів одне місто, частіше за все Київ. Хоча міністерства діють на центральному рівні, якщо представляти всі міста в Україні, то кількість членів ГР перевищувала б 400.

Приклад саме Мін’юсту є дуже показовим з трьох причин:

  • по-перше, більшість кандидатів є юристами, отже змогли б розпізнати порушення;
  • по-друге, сам Мін’юст, який надає юридичні роз’яснення іншим міністерствам, мав би провести установчі збори зразково;
  • по-третє, Мін’юст був головним розробником нової редакції Типового положення про громадську раду, отже мав розуміти, як застосовувати нові норми на практиці.

Очікується, що в інших міністерствах (які не є фаховими стосовно формування громадських рад) ситуація буде ще складнішою, порушень буде набагато більше.

 

Автор – Марко Скакун,  ГО “Українська Демократія”


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я