Рекомендації місцевій владі: як посилити рівень інтеграції молоді серед переселенців
Молодь з-поміж внутрішньо переміщених осіб — це така категорія населення, унікальні потреби якої майже не враховуються на законодавчому рівні. У рамках програми СИЛА (Єднання через спільні дії ...
Додано:
Громадський Простір
Молодь з-поміж внутрішньо переміщених осіб — це така категорія населення, унікальні потреби якої майже не враховуються на законодавчому рівні. У рамках програми СИЛА (Єднання через спільні дії молоді), команда БФ “Стабілізейшн Суппорт Сервісез” підготувала рекомендації для місцевої влади, які допоможуть залучити молодь з-поміж ВПО до активної громадської діяльності.
Останніми десятиліттями у світі стрімко зростає кількість молоді: за даними ООН, на планеті зараз проживає близько 1,8 мільярда молодих людей. Тому особливо вражає, що в Україні цей процес зворотній — кількість молоді скорочується. Серед головних причин цієї демографічної тенденції експерти називають еміграцію. У контексті цього, молодіжна політика повинна стати одним із пріоритетних напрямків роботи державної та місцевої влади. На сьогодні в Україні не існує законодавства, яке здатне задовольнити специфічні потреби молодого населення з-поміж ВПО.
Молодіжна політика для ВПО
Молодіжна політика не виокремлює такої категорії, як молодь з-поміж внутрішньо переміщених осіб. Незважаючи на це, така група має специфічний спектр потреб і саме її передусім необхідно активно залучати до суспільно-політичного життя в Україні. “Якщо ми дійсно хочемо, аби молодь залишилася в громадах, необхідно почати її слухати та чути, залучати її до обговорення майбутнього громади, а особливо тих управлінських рішень, що впливають на життя молоді безпосередньо. Необхідно докладати зусилля, аби молодь відчувала себе частиною цієї громади та воліла бачити у ній своє майбутнє”, — коментує Валерія Вершиніна, менеджерка з адвокації Благодійного фонду “Стабілізейшн Суппорт Сервісез”.
Житлове питання
Однією з найбільш гострих проблем для молоді з-поміж переселенців є забезпеченість житлом. Довгостроковим варіантом розв’язання цього питання є спорудження нових будинків, відновлення закинутих містечок, тощо. Серед більш нагальних стратегій — створення пільгового механізму надання житла в оренду чи власність.
Працевлаштування молоді
Також молодь з-поміж ВПО часто має складнощі з працевлаштуванням. “На ВПО розповсюджується глобальна проблема України — це невелика кількість місць для працевлаштування у маленьких містах, перенасиченість кадрами сфери управління та брак технічних спеціалістів. Крім того, існує специфічна для переселенців проблема, пов’язана з прив’язаністю до місця отримання посвідки на постійне чи тимчасове проживання”, — вважає Марія Білик із Ізюмської області, випускниця Advocacy Youth Academy. Аби підвищити конкурентоспроможність молоді на ринку праці, рекомендується реалізовувати програми з підвищення кваліфікації та стажувань, а також підвищувати поінформованість молоді про переваги офіційного працевлаштування. Крім того, необхідно поширити систему державних замовлень на працевлаштування молоді з-поміж ВПО та квот на зарахування до закладів вищої освіти.
Доступ до соціальних послуг
Пріоритетний напрямок політики взаємодії з ВПО — це полегшення доступу до отримання адміністративних послуг, соціальних виплат, тощо. “Актуальною є проблема з необізнаністю працівників органів реєстрації і ЦНАПів у сфері прав ВПО. Часто виникають ситуації, коли вони перенаправляють людей до підрозділу за місцем реєстрації, що не є необхідністю, тим самим створюючи зайві складнощі для ВПО у реалізації їхніх прав”, — вважає випускниця Advocacy Youth Academy Анна Таранік із Чугуєва Харківської області. Особливо гостро це питання стоїть у розрізі карантинних обмежень. Аби оптимізувати процес, необхідно перевести усі можливі процедури в цифровий формат. Діджиталізація повинна торкнутися і інших сфер діяльності, зокрема освітньої, аби якісна освіта стала більш інклюзивною та доступною для вразливих категорій населення. Окремим питанням є рівень проінформованості молоді з-поміж ВПО про послуги та програми, що доступні для них. Повідомлення про заходи і проєкти, призначені для внутрішньо переміщених осіб, мають публікуватися у профільних друкованих і онлайн-виданнях.
Включення молоді у суспільне життя
Повноцінна інтеграція молоді — це не лише забезпечення їх базових потреб, а й залучення молоді до суспільно-політичного життя і надання їм можливості бути активними членами спільноти. Це передбачає функціонування молодіжних центрів, рад і організацій, де молодь з-поміж ВПО може поспілкуватися з однолітками та спільно втілювати в життя різні проєкти. Це можуть бути, у тому числі громадські організації екологічного спрямування, спортивні секції, освітні проєкти різної тематики. Прикладом такого проєкту є Advocacy Youth Academy — навчальний проєкт для молодих лідерів і лідерок серед ВПО, реалізований у рамках програми СИЛА. Метою десятиденного інтенсиву було залучити молодь до нормотворення у їх громадах.
Отже, питання інтеграції молоді з-поміж ВПО наразі є надзвичайно актуальним напрямком як державної, так і місцевої політики. Ця категорія населення має широкий спектр потреб як матеріального, так і соціального характеру. Захист прав і підтримка переселенців — це обов’язок державної і місцевої влади.
Цей матеріал став можливим завдяки підтримці Державного департаменту США та IREX. Вміст є “виключною відповідальністю Благодійного Фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” і не обов’язково відображає погляди IREX або Державного департаменту США.