Релоковані правозахисники з Донбасу допомагають переселенцям знайти житло, роботу і не тільки
Деякі організації Мережі правового розвитку не лише розширили сфери своєї роботи, але й були змушені змінити місце проживання внаслідок викликів повномасштабної війни росії проти України. Однією з ...
Додано:
legal_dev_network
Деякі організації Мережі правового розвитку не лише розширили сфери своєї роботи, але й були змушені змінити місце проживання внаслідок викликів повномасштабної війни росії проти України. Однією з таких є ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу», яка переїхала зі Словʼянська до Запоріжжя.
Сьогодні організація надає правову допомогу, координує процеси евакуації населення, консультує щодо працевлаштування та психологічної підтримки. Продовження саме цих напрямів і підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) з лютого 2023 року в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Про зміни та результати в роботі організації й розповімо далі.
Лідерка та юристка «Агенції демократичного розвитку Донбасу» Тетяна Плясунова. Фото з особистого архіву.
Команда переїхала зі Слов’янська до Запоріжжя
Деякі члени «Агенції демократичного розвитку Донбасу» зі Слов’янська виїхали у інші області та підтримують зв’язок телефоном. Попри труднощі з переміщенням, вдалося продовжити роботу, розширити команду, і тепер шестеро активістів і волонтерів надають консультації мешканцям Запорізької області.
Викликом для команди стало те, що під час консультацій із запитом про правову допомогу та оформлення документів, вони виявляли, що людей турбують й інші соціальні проблеми, на які потрібно реагувати.
Щомісяця понад 30 внутрішньо переміщених осіб звертаються до організації із запитами про пошук житла та роботи. Лідерка та юристка «Агенції демократичного розвитку Донбасу» Тетяна Плясунова добре розуміє проблеми та потреби переселенців, оскільки сама пережила подібні випробування. Вона двічі переїжджала: спочатку з Луганська до Сєвєродонецька, а потім через бойові дії — до Запоріжжя, де тепер живе разом із донькою. Син Тетяни служить у лавах Збройних Сил України як військовий медик.
Із моменту релокації у квітні 2023 року команда проконсультувала понад 300 людей у межах підтримки МПР, з них 200 звернулися із запитами про пошук житла і понад 160 — з питань працевлаштування.
Юристка Тетяна Плясунова добре знає проблеми ВПО, оскільки сама має такий досвід. Тому переселенці більше довіряють і постійно звертаються. Фото з особистого архіву.
Нещодавно консультували жінку, яка переїхала з дитиною до Запоріжжя. Нам пощастило знайти їй і роботу, і житло, — розповідає Тетяна Плясунова. — Все водночас завдяки допомозі одразу двох фахівців – ментору з пошуку роботи та психологу.
Запровадили посади менторів для психологічної підтримки та пошуку роботи
Понад рік тому команда зрозуміла, що переселенці потребують комплексної підтримки, тому впровадила свій алгоритм дій із додатковими сервісами для людей, які звертаються з юридичними питаннями. Таким чином, залучаючи фінансування для правових консультацій членських організацій, МПР підтримала їхню основну діяльність. Це зі свого боку надало можливість організації знайти додаткові ресурси та розширити комплекс допомоги для ВПО.
Юрист у команді забезпечує необхідну правову підтримку. Залучений ментор із працевлаштування використовує свої зв’язки з місцевими бізнесами та центрами зайнятості, щоб пропонувати варіанти роботи. Інший ментор спрямовує людей до шелтерів і допомагає з поселенням. А психолог забезпечує супровід в процесі адаптації переселенців до нових умов життя.
Люди, які звернулися за правовими консультаціями, потім за потреби відвідують зустрічі з психологом. Під час таких сесій вони зокрема займаються арт-терапією, відтворюючи свої переживання та працюючи над поліпшенням емоційного стану. Фото з архіву «Агенції демократичного розвитку Донбасу».
На наших юридичних консультаціях, онлайн-тренінгах про перші кроки у працевлаштуванні, люди отримують загальну інформацію, а потім й індивідуальну консультацію для вирішення комплексних питань, — говорить Тетяна Плясунова. — З правових проблем чимало запитів про оцифрування трудових книжок, бо з’явилися шахраї, які за гроші хочуть це робити та просять доступ до електронного кабінету. Також часто почали запитувати про страхові послуги. Компанії включають у договори про страхування і випадок війни, поранення. Є багато юридичних моментів із виплатами за такими договорами».
Кожен ментор веде свій електронний журнал із контактами та записами про консультації. Пізніше вони стежать за ситуаціями, які були відмічені як проблемні. Особливо у випадках, якщо переселенцям складно впоратися з обставинами, їм бракує впевненості та сил для пошуків роботи. Через певний час ментори телефонують, щоб уточнити, як справи у цієї людини, чи потрібна їй ще додаткова допомога.
Наші ментори працюють часто як волонтери, коли нам бракує фінансування. Окремо є помічник, який займається пошуком грантів для фінансування роботи команди, навіть на кілька місяців, щоб люди могли приділяти весь свій час роботі. Є потреба у стабільній підтримці менторського сервісу, ми шукаємо ресурси для цього… І водночас ми відкриті для нових проєктів, є фахівці та фахівчині, які можуть приєднатися до нас, — ділиться Тетяна Плясунова.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.