Результати дослiдження: “Поствиборчi настрої населення”
Згідно з результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг», більшість (56%) вважають, що парламентські вибори 26 жовтня були скоріше вільними і чесними, натомість 28% вважають, що вибори були ...
Додано:
Громадський Простір
Згідно з результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг», більшість (56%) вважають, що парламентські вибори 26 жовтня були скоріше вільними і чесними, натомість 28% вважають, що вибори були швидше невільними і нечесними, кожен шостий – не визначився.
Важливо, що серед тих, хто брали участь у виборах, абсолютна більшість (75%) вважають їх вільними і чесними. Тоді як серед респондентів, які на виборах не голосували, більшість (60%) вважають їх швидше невільними і нечесними.
Майже 60% очікують змін на краще у результаті проведення дострокових виборів Верховної Ради (за три місяці до виборів таких було 46%). Половина вважає, що новообраний парламент буде більш ефективним, порівняно з попереднім складом Верховної Ради, третина вважає, що нічого не зміниться, і лише 7% думають, що новий парламент буде менш ефективним за попередній.
Якби вибори Верховної Ради відбувалися б наступної неділі, то 24,5% респондентів (серед тих, хто братиме в них участь і визначився з вибором) проголосували б за Народний Фронт, 23,5% – за Блок Петра Порошенка, 12,7% – за об’єднання САМОПОМІЧ, майже 9% – за Опозиційний блок, 7% – за Радикальну партію Олега Ляшка, 6,1% – за Батьківщину. Решта партій не подолали б виборчий бар’єр: Свобода – 4,4%, Комуністична партія – 3,3%, Сильна Україна – 2,7%, Правий сектор – 2,1%, Громадянська позиція – 1,7%.
Задоволеність діями влади
Схвалюють діяльність Президента П.Порошенка 49%, не схвалюють – 42%. Діяльністю Прем’єр-міністра А.Яценюка задоволені 52% опитаних, 40% – незадоволені. Діяльністю Голови Верховної Ради О.Турчинова задоволені 32%, 55% – незадоволені.
У порівнянні із опитуванням за жовтень, задоволеність в оцінці діяльності Прем’єр-міністра і Голови Верховної Ради покращилась (з 45 до 52% і з 27 до 32% відповідно), оцінки діяльності Президента – майже не змінилися.
Формати коаліції
Серед можливих форматів коаліції найбільшою підтримкою користуються «Блок Порошенка – Народний Фронт – Самопоміч – Радикальна партія – Батьківщина» (19%) і «Блок Порошенка – Народний Фронт – Самопоміч» (17%), на третьому місці – формат «Блок Порошенка – Народний Фронт» (12%). Найменшою підтримкою користуються формати «Блок Порошенка – Народний Фронт – Самопоміч –Батьківщина» (9%) і «Блок Порошенка – Опозиційний блок» (5%). Натомість 20% опитаних не підтримують жоден з цих форматів, кожен шостий – не визначився.
Більшість з опитаних (50%) бачать Прем’єр-міністром України після виборів 26 жовтня Арсенія Яценюка (50%), значно менше – Юрія Бойка (6%), Андрія Садового (5%), Володимира Гройсмана (4%), Юлію Тимошенко (4%), Олега Ляшка (3%), Сергія Тігіпка (1%).
Головою новообраної Верховної Ради бачать Олександра Турчинова (22%), менше – Володимира Гройсмана (9%) та Володимира Литвина (8%). Крім того, по 5% бачать головою парламенту Олега Ляшка та Юлію Тимошенко, 4% – Ю.Луценка, 3% – Юрія Бойка, 2% – Ганну Гопко.
На цих виборах ряд молодих політиків були вперше обрані депутатами Верховної Ради за списками різних партій. Серед них найбільше хотіли б бачити у новому Уряді Тетяну Чорновол (27%), Ганну Гопко (18%), Єгора Соболєва (17%) та Мустафу Найєма (12%). Крім того, по понад 8% бачать у новому Уряді Вікторію Сюмар, понад 7% – Ігора Луценка, 6% – Сергія Лещенка, 5% – Світлану Заліщук, 5% – Оксану Сироїд, 3% – Андрія Лозового, 3% – Ігора Попова, майже 3% – Олену Шкрум.
Аудиторія: населення України від 18 років і старші
Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів
Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face)
Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,8%
Терміни проведення дослідження: 6 – 13 листопада 2014 р.
Джерело : Соцiологiчна група “Рейтинг”