Рік незламності: Кулінарні корифеї
Цими днями виповнюється рік, як кілька активних волонтерок і волонтерів зібралися разом, щоб відновити створення, фасування і видачу сухих супів та борщів для українців і українок, котрі служать та ...
Додано:
Вікторія Талашкевич
Цими днями виповнюється рік, як кілька активних волонтерок і волонтерів зібралися разом, щоб відновити створення, фасування і видачу сухих супів та борщів для українців і українок, котрі служать та живуть на територіях, що постраждали від війни. Цю роботу спільнота, яку у Кропивницькому знали як “Кулінарну сотню Кіровоградщини”, активно проводила ще у 2014-2016 роках, і ось минула весна знову поставила перед хлопцями та дівчатами завдання забезпечення їжею швидкого приготування десятків, сотень, тисяч співгромадян у Центрі, на Сході, Півдні та Півночі країни.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну тільки на Кіровоградщині побували транзитом майже двісті тисяч громадян, і залишилися жити в області понад 60 тисяч. Відсутність електрики та газу на територіях, що постраждали від конфлікту, свідчать про неможливість повноцінного приготування гарячих страв у Донецькій, Луганській, Миколаївській, Харківській, Херсонській та інших областях для дітей і дорослих. При цьому так звані супи швидкого приготування за прикладом “мівіни” і коштували, і коштують досить дорого, та ще й можуть нагодувати лише одну людину.
Багато людей на Дніпропетровщині, у Запорізькій області та в інших областях досі живуть спільно у підвалах чи бомбосховищах і мають потребу, – протягом нетривалих періодів спокою, – вийти на вулицю, закип’ятити на вогнищі воду, вкинути у казан суху суміш і отримати готову гарячу страву. Тож, саме цю потребу у смачних і різноманітних супах (готових до споживання після 15-20-ти хвилин варіння) було вирішено забезпечити у рамках проекту “Кулінарні корифеї”, який написала команда громадської організації “Прес-клуб реформ”, щоб отримати кошти гранту від ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Дружна спільнота волонтерів та волонтерок, яка навесні минулого року, разом із партнерами та окремими групами, котрі сушили овочі і готували печиво, налічувала вже понад 700 осіб, з перших днів конфлікту почала збирати кошти на крупи, вермишель, спеції та пакети, сушити овочі та готувати сухі супи. Таким чином ще до початку реалізації проекту «Кулірнарні корифеї», який у травні підтримала Програма ООН, волонтерам вдалося приготувати та передати людям у Миколаївську, Харківську, Херсонську, Запорізьку, Донецьку і Луганська області понад 20 тисяч пакетів супів, кожен з яких був розрахований на 7 літрів води і, відповідно, забезпечував гарячою стравою 14-15 людей.
Втілення протягом шести місяців 2022-го року проекту, бюджет якого складав двадцять чотири тисячі доларів, мало на меті розширити асортимент супів, консолідувати волонтерську спільноту, залучити більшу кількість партнерів, створити підгрунтя для формування після перемоги соціального підприємства, а також поширити досвід проекту на всю Україну та прибдати обладнання для сушіння овочів і власне самі овочі – саме у ті критичні моменти, коли овочів, подарованих партнерами і благодійниками, не вистачало. А процес сушіння і фасування не переривався ні на день. У цій діяльності суттєво допомогли медіа, котрі надають масштабну та щиру інформаційну підтримку, а також чат-бот у Телеграмі, котрий виступає інструментом організації процесу сушіння овочів та консолідації зусиль.
У рамках втілення проекту вдалося, у першу чергу, налагодити постійні конструктивні контакти із постачальниками овочів як на території Кіровоградської області, так і в інших регіонах України. Зокрема, дякуємо за співпрацю таким громадам, як Дмитрівська, Бобринецька, Суботцівська, Аджамська та Великосеверинська, громадам населених пунктів Цибулеве, Чорноліське і Добровеличківка. Постійними партнерами спільноти стала громада міста Хмільник, Вінницької області. Також було отримано допомогу із Австрії, Німеччини, Угорщини та Швейцарії.
“Цього б не сталося, якби не проект “Кулінарні корифеї”, котрий дав можливість вдихнути-видихнути, подивитися навколо, намітити тактику і стратегію, а не тільки щодня думати, де взяти коштів на купівлю овочів, чи де дістати їх безкоштовно”, – коментує координаторка “Прес-клубу реформ” Вікторія Талашкевич.
У рамках бюджету протягом шести місяців проекту на купівлю овочів (картопля, капуста, морква, буряк, цибуля) було витрачено майже половину бюджету – тринадцять тисяч доларів США. Дякуючи цьому тільки восени, влітку, коли овочі старого врожаю вже закінчилися, а овочів нового врожаю ще не було, або вони були дуже дорогі, спільнота купувала сухі овочі, підтримуючи українських виробників. А восени, перед сезоном, коли свіжі овочі дорожчають у ціні і зберігаються на складах, вдалося придбати 33 тонни свіжих овочів.
Щоб переробити ці овочі, потрібна стала, дієва і згуртована спільнота. Важливим результатом проекту “Кулінарні корифеї” можна назвати створення і реєстрацію громадської організації «Добромир», котра продовжує фасування сухих супів і після завершення проекту. Дякуючи підтримці Проограми ООН було проведено відповідні збори, створено та зареєстровано статут організації, відкрито рахунок, проведено стратегічну сесію і вироблено принципи залучення коштів. За кілька перших місяців свого існування у юридичній площині організації «Добромир» вдалося залучити чимало добровільних пожертв на статутну діяльність, що свідчить про перспективи сталого розвитку організації, зважаючи на те, що обладнання, придбане внаслідок реалізації проекту “Кулінарні корифеї”, передано від ГО «Прес-клуб реформ» до ГО «Добромир».
Про обладнання. На купівлю сушарок у рамках проекту було виділено понад чотири тисячі доларів. Громадська організація “Прес-клуб реформ” придбала і передала ГО “Добромир” 11 сушарок різної потужності. Ці сушарки знаходяться у домогосподарствах волонтерів і волонтерок. Таким чином, волонтери добровільно сплачують власні кошти за використання електроенергії, а спільнота не платить за оренду єдиного приміщення. Ідея встановити всі сушарки в одному приміщенні, придбати генератор, сплачувати за електрику, купувати бензин, масло та нести інші витрати в умовах війни не витримує критики. Це заплановано на період після перемоги. Сумарна ж потужність сушарок складає 10150 Квт, що дозволяє забезпечувати спільноту достатньою кількість насушених овочів.
“Це важливий компонент, який дозволив забезпечити безперебійне постачання готових супів у цільові області на Сході, Півдні та Півночі України через волонтерів і волонтерок, котрі возять туди гуманітарну допомогу. Щотижня, починаючи з початку втілення проекту, на локації, яку безоплатно надала партнерська ІТ-фірма фасується 1500-2500 пакетів супів. Станом на лютий 2023-го року загальна кількість пакетів з супами, які були відправлені на постраждалі території, складає понад 91 тисячу пакетів, що означає біля 900 000 порцій гарячих і смачних страв”, – розповідає очільниця ГО “Добромир” Олена Коряк.
На початках фасування кількість пакетів на кожному фасуванні була меншою, але більшим був літраж супів (кожен пакет був розрахований на 7 літрів). Далі, внаслідок комунікацій із кінцевими бенефеціарами, було вирішено робити стабільну кількість пакетів супів щотижня (2000 штук), але з розрахунку на 4 літри кожен. Цю роботу відзначила кількома десятками подяк, вручених активісткам спільноти з нагоди Дня Соборності, Дня Незалежності та Дня Козацтва, Кіровоградська обласна військова адміністрація.
Важливим результатом проекту стало також успішне проведення десяти вебінарів для широкої аудиторії людей, зацікавлених у втіленні досвіду проекту «Кулінарні корифеї» Завдяки вебінарам було надано поштовх до створення кількох ініціатив у різних куточках Кіровоградщини та України, один з прикладів – “Солдатська куховарня”. Наразі відбувається консультування ініціаторів, які організували закупівлю необхідного обладнання в своїй громаді та налагодили процес створення сухих супів та борщів в Немирові Вінницької області. Супи та борщі, які створює громадська організація “Добромир”, немирівці побачили в наших партнерів “Чорноліські волонтери” з Суботцівської ТГ, які налагоджують власне виробництво за наданими технологіями та рецептурами. Вебінари слугували для ініціатив поштовхом структурувати виготовлення та якісніше організувати роботу з волонтерами, створити власні лінії виробництва у своїй громадах, що було нашої ціллю. Також вебінари посилили ще одну ініціативу в Петрівській громаді, у селі Чечеліївка. Лідерка руху – вчителька і волонтерка Інна Філіпенко, – зацікавилася ідеєю створення сухих супів та борщів. Після одного з вебінарів приїхала з командою на фасування до Кропивницького, щоб все побачити на власні очі.
“Мета, яку ми ставили перед собою, надихнути громада на створення подібних ініціатив, це не тільки про супи як приклад, але й про продовольчу безпеку, про цінування ресурсів і згуртування людей. Бо ці апробовані рецептури, механіка створення можна легко масштабувати і навіть робити соціальне замовлення”, – коментує волонтерка проекту, очільниця ГО “Агенція сталого розвитку “Хмарочос” Ірина Ткаченко. На її думку, запозичуючи досвід із Кропивницького, ініціативи в інших громадах додають свої рішення, обирають кращі способи пакування, купівлі матеріалів, використовують місцевий колорит у назвах і рецептурах, що додає їхньому продукту більшої цінності.
Філософія обміну досвідом дає можливість людям з різних куточків України посилювати свої ініціативи, що теж сприяє соціальній згуртованості. Зараз громадські організації “Прес-клуб реформ” та “Добромир” за сприяння Агенції сталого розвитку “Хмарочос” формують великий список таких “супових” ініціатив зі всієї України і шукають цього року можливість зібрати їх разом для обміну досвідом.
Важливим є узагальнення досвіду ініціативи та структурований підхід до навчання: ефективнішим виявився формат, коли на вебінари долучалися ті, хто мали спроби створення сухих супів та борщів, а завдяки вебінарам вони поліпшували організаційні підходи, рецептури, отримували поради щодо оптимізації виробництва. Вдалося налагодити партнерство журналістами, які, зокрема, на основі вебінарів, готували статті-інструкції у своїх ЗМІ. Залучили молодь як волонтерів.
Реалізація проекту “Кулінарні корифеї” забезпечила не тільки харчову та продовольчу безпеку сотень людей у тій частині, що доступна з огляду на залучені ресурси і сил, але й сталий та поступальний організаційний розвиток спільноти волонтерів “Годуємо патріотів!”, яка перетворилася на громадську організацію “Добромир” і стало та стабільно працює на території міста Кропивницький та Кіровоградської області. Завдяки проекту вдалося долучити до участі у фасуванні сухих супів 1200 людину (середня кількість учасників кожного фасувань – 48 людей) та збільшити асортимент готової продукції (сухих супів) із п’яти супів на початку проекту (червоний борщ, вермишелевий суп, рисовий суп, пшеничний суп та гречаний суп) до дев’яти супів (додалися зелений борщ, вівсяний суп, гороховий суп та суп харчо). Такий результат було досягнуто завдяки тому, що виконавцям проекту “Кулінарні корифеї” не потрібно було весь час дбати про пошук овочів, а вдалося знайти благодійників, котрі передавали на безкоштовній основі свіжу зелень, а також вівсяні пластівці та горохові брикети, купівля яких не передбачалася у рамках проекту.
Внаслідок проекту було змінено також підхід до відвантаження готової продукції. Якщо на початку проекту волонтери складали у кожен окремий мішок тільки супи одного типу (в один мішок – борщі, в інший – гороховий суп і так далі), то відтепер, дякуючи безоплатній допомозі у вигляді картонних коробок, щосуботи спільнота готує 45-50 великих коробок, у кожній з яких є 40+ супів, відповідна кількість пакетів із сухарями, а також – фруктова пастила, печиво, зелений чай. У кожну коробку ми вкладаємо хенд-мейд обереги, котрі створюють діти зі із партнерської школи №8 у місті Кропивницький, малюнки від дітей, а також інші речі, які нам передають партнери (пластирі, одноразові душі, розчинну каву – все, що протягом тижня вдається зібрати у місцевій громаді, котра із незмінним ентузіазмом підтримує проект «Кулінарні корифеї»). Станом на середину листопада напрацьовано список стратегічних партнерів, які стабільно отримують від нас 400, 300, 200, 100 чи менше пакетів супів і самостійно доправляють їх на території, що постраждали від конфлікту.
Широке висвітлення діяльності проекту у місцевих та національних медіа дозволяє великій кількості людей із усіх громад України долучитися до проекту, щоб втілювати його у своїх селах і містечках. Простий алгоритм дій, розроблений та продемонстрований під час вебінарів, допомогає навіть одній людині, котра має вдома сушарку, почати готувати супи швидкого приготування. До прикладу, на селищі Новому біля Кропивницького діти влаштували благодійний ярмарок-продаж поробок і зібрали гроші на більш ніж 100 брикетів горохового супу. Загалом у медіа з’явилося 105 публікацій – це і сюжети на місцевому та національному телебаченні, і репортажі у друкованій та електронній пресі.
Внутрішня комунікація також зміцнилися. У тому числі, дякуючи Телеграму. Зокрема, через чат-бот у Телеграмі, удосконалення якого було підтримано за кошти проекту “Кулінарні корифеї”, ми ділимося рецептурою, етикетками, порадами щодо сушіння, запрошуємо бажаючих прийти і подивитися, які відбувається фасування. Чат-бот у Телеграмі вже двічі був реформований та адаптований під запити людей, які висловлювалися протягом проекту – станом на зараз кількість його підписників складає понад 1300 осіб. Також розвиваються ФБ-сторінка спільноти, Інстаграм-профіль, Тік-Ток акаунт спільноти.
Для створення у майбутньому соціального підприємства, котре після перемоги стабільно працюватиме на потреби соціально-вразливих груп населення, за рахунок і коштом проекту “Кулінарні корифеї” здійснено технічне, організаційне та інформаційне забезпечення спільноти – налагоджені механізми взаємної координації та внутрішньої звітності.Завдяки порадам донора відбувається налагодження внутрішньої фінансової документації, підписання угод з партнерами, формування системи списання овочів, тощо.
Спільнота, яку громадська організація «Прес-клуб реформ» підтримує у рамках цього проекту, працює у Кропивницькому з 2014-го року. Тоді, коли росія вперше вдерлася на суверенні землі України, дівчата і хлопці почали готувати сухі супи та борщі, щоб забезпечувати ними біженців і людей на територіях, що постраждали від конфлікту. З часом спільнота припинила свою діяльність, коли закінчилася фаза активних бойових дій, але її лідери та лідерки плекали мрію про створення соціального підприємства. На жаль, у 2014-2016 роках ані ресурсів, ані можливостей зробити це не було. Тепер, завдяки проекту «Кулінарні корифеї», спільнота отримала організаційний поштовх у вигляді реєстрації юридичної особи (громадської організації) та технічну підтримку у вигляді сушарок, придбаних за проектом (вони будуть по акту передані ГО «Добромир»), а також досвіду проектної роботи і значні кошти на овочі, які дозволили зосередится саме на виробництві сухих супів та борщів. Команда, згуртована у рамках проекту «Кулінарні корифеї», стала за підтримки ПРООН здатна на більше, аніж це було навесні 2022-го року. Волонтери і волонтерки почуваються більш впевнено та мають кращі навички у роботі з партнерами, донорами, проектами.
“Основним викликом у рамках проекту був пошук та закупівля свіжих овочів, адже проект почався у травні, коли овочі «старого» врожаю вже закінчилися, а овочі «нового» врожаю були дуже дорогими. Довелося шукати і знаходити постачальників вже сушених овочів. Це дозволило влітку сконцентрувати волонтерський ресурс на інших напрямках, наприклад, на сушінні зелені (для зелених борщів) та сушінні фруктів (вишень, черешень, абрикос)”, – згадує координаторка проекту “Кулінарні корифеї” Вікторія Талашкевич. Також серед волонтерів та волонтерок, більшість з яких живуть у міських квартирах, завжди було мало тих, хто сушить цибулю, адже від неї стоїть сморід. З огляду на це було вирішено за кошти гранту на постійній основі купувати цибулю саме у сушеному вигляді.
Ще одним викликом став різкий ріст вартості томатної пасти, яка є неодмінним складником борщів. Після експериментів із залученням коштів на купівлю томатної пасти від благодійників, було вирішено купувати томат у вигляді порошку, який тепер додаємо до пакетів із борщами. Підставою для цього став і вдалий експеримент із додаванням до зелених борщів яєчного порошку, котрий після варіння дав відповідно гарний смак.
Третім серйозним викликом стала протидія емоційному вигоранню, від якого на третьому-четвертому місяці повномасштабного вторгнення почали страждати більшість волонтерів. Ми помітили зменшення кількості насушених овочів, зменшення кількості учасників та учасниць фасувань, тож вирішили провести інтегруючий захід – «Байрактар-фест», – під час якого роздали присутнім сувеніри з написами «Годуємо патріотів», подякували, провели майстер-класи, послухали одне одного, влаштували дегустацію компотів.
“Як результат, настрій та рівень енергії спільноти суттєво виріс. Ще один інтегруючий захід ми провели вже у жовтні – на восьмому місяці роботи спільноти, – підкріпивши зміст фестивалю майстерками від наших партнерів. Об’єднавчим фактором стало замовлення такого корпоративного мерчу, як косинки із написом “Годуємо патріотів!”, – ділиться досвідом очільниця ГО “Добромир” Олена Коряк.
Технічним викликом стало проведення тендеру на закупівлю сушарок, адже кількість виробників та постачальників потужних сушарок, які хотілося купити, через війну в Україні знизилась майже до нуля, а їхні ціни, з огляду на ріст долара, суттєво виросли. Через це у рамках першого траншу гранту було прийнято рішення купити більшу кількість але менш потужних сушарок, щоб досягти поставлених цілей. Втім, під час наступного етапу реалізації цей виклик було подолано завдяки менторській підтримці донорського офісу – вдалося провести всі потрібні тендери.
Купівля, зберігання і переробка закупленої продукції (овочів) теж відбувалася непросто, оскільки у волонтерів немає складу, щоб зберігати відразу 33 тони овочів, на купівлі яких одномоментно наполягав донор. У проекті не було передбачено коштів на оренду складу, тож було вирішено заключити із постачальником угоду про безоплатне зберігання овочів. Постачальник щотижня, а іноді і двічі на тиждень, відвантажував нам необхідну кількість овочів, які волонтери і волонтерки розбирали на сушіння. Кількість волонтерів росте – росте і кількість овочів, які ми можемо переробити. Щотижня вага відвантажених нам овочів збільшується.
Головний результат проекту – стала діяльність волонтерів і волонтерок, які щотижня, станом на ранок кожної суботи, мають достатньо насушених овочів, щоб спакувати 2000+ пакетів із супами та борщами. До перемоги України та після перемоги України – працюємо, щоб нагодувати тих, хто цього потребує!