Різновекторний “Пошук”. Нові серії подкастів на Urban Space Radio

Три серії подкастів від трьох авторів, 24 історії, записані під час експедицій у різноманітні куточки України. Усе це - проект “Пошук”, який із середини літа втілюють у життя на івано-франківському ...

123543217_3725125150842094_8974311463269973337_n
Різновекторний “Пошук”. Нові серії подкастів на Urban Space Radio

Три серії подкастів від трьох авторів, 24 історії, записані під час експедицій у різноманітні куточки України. Усе це – проект “Пошук”, який із середини літа втілюють у життя на івано-франківському Urban Space Radio. “Стаття 54”, “Музика розкаже” та “Історія з вікна”: такі назви отримали серії подкастів, які з початку вересня почали з’являтися на сторінці радіо. 

“Ми назвали сезон “Пошук”, тому що в кожному окремому подкасті ми шукали місця, людей і загалом нові формати. Десь це вийшло краще, десь гірше, але цей постійний “пошук” зрештою допоміг знайти і відтворити нові історії”, - розповідає про цей проект його редакторка Наталія Патрікєєва.

Cover 3

“Стаття 54” – це історії людей, які через пошуки в архівах дізнавалися історію репресованих у часи СРСР родичів. Із 2015 року в Україні відкрили доступ до архівів репресивних органів. Відтоді тисячі українців звернулися до цих установ у пошуках кримінальних справ на своїх бабусь, прадідусів чи батьків. В основному ці звернення були до архіву СБУ, де зберігаються документи колишнього КДБ УРСР. На сьогодні це майже мільйон одиниць зберігання. Автором цієї серії став Петро Троць, і в його подкастах можна почути трагічні та іноді вражаючі історії. Наприклад – про долю родини, кілька поколінь якої зазнавали утисків репресивної машини Радянського Союзу, або про 91-річного повстанця, який лише на 30-му році незалежності України зумів добитися зняття судимості після арешту, що стався ще в 1950-му році. 

“Найцікавішим моментом у роботі було спілкування з самими героями. Усі ми знаємо про мільйони людей, які були репресовані у часи СРСР. Але одна справа – читати про це із підручника, й зовсім інша – коли чуєш конкретні історії від живих людей”, – розповідає враження від проекту сам автор.

Cover 2

“Музика розкаже” – зовсім протилежний за настроєм. Його авторі Андрій Левченко – знавець та виконавець народної музики. І в своїй серії він розповідає про музичні традиції народностей, які століттями живуть в різних куточках України та зберігають культуру своїх предків. Музика румунів Закарпаття, єврейські та ромські пісні, албанські та гагаузькі ансамблі: у пошуках матеріалу для своїх подкастів Андрій Левченко побував не в одній українські області. Усі ці мелодії, а також розповіді самих музикантів можна почути в матеріалах. І навіть маючи власний великий музичний досвід, сам автор дізнався під час цих мандрівок чимало нового для себе. 

“Найперше – це інструменти. Мене зацікавили гармошки віденського строю, які були популярні у нас після Другої світової війни. І я знаю лічених людей, які грають на таких інструментах. А в гагаузів чи албанців на одне село їх виявилось близько десятка. Або кеменче із болгарського села: вдалося почути, як звучить такий інструмент, якому було більше ніж сотня років”, - розповідає Андрій Левченко про свої враження.

Cover 1

“Історія з вікна” – третій напрямок проекту, над яким працював Назарій Заноз. Його герої – мешканці центральних частин українських міст, які своїми очима бачили їх трансформації впродовж десятиліть. Такими ж своєрідними героями стали і самі міста, про яких розповідає автор. Серед них – як великі обласні центри: Київ, Львів, Харків, так і менші населені пункти – Коломия, Сєвєродонецьк.

Хоча теми трьох подкастів різні, їх, зокрема, об’єднують репортажні елементи. Найкраще це вдалося у “Історії з вікна” та “Музика розкаже” — усі епізоди записувалися в експедиціях. У “Статті 54” також є епізод, де автор спілкується з репресованим у його старій хаті на Тернопільщині.

Автори проекту намагалися розповідати історії не лише через слова, а й через звуки. Уважний слухач почує потяг чи трамвай, вуличну музику, скрегіт дверей, домашнього кота чи гавкіт собаки. Відчуття присутності вдалося передати через записи, які автори часто робили вдома у героїв чи біля їхніх будинків. Тому найкраще слухати епізоди проекту у навушниках, щоб почути найнепомітніші відтінки.

Сам проект, який на Urban Space Radio реалізували за підтримки Українського культурного фонду, офіційно завершився в останній тиждень жовтня. Усі опубліковані епізоди можна прослухати на сайті радіо.

Автор статті – Петро Троць

Джерело: Urban Space Radio.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я