Розпізнавати та нейтралізовувати пастки політичних маніпуляцій вчились в університеті Каразіна
12 грудня Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» у партнерстві із кафедрою політології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна зібрали студентів та викладачів харківських ...
Додано:
OD
12 грудня Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» у партнерстві із кафедрою політології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна зібрали студентів та викладачів харківських вишів на тренінгу «Політичні маніпуляції: ідентифікуємо, аналізуємо, нейтралізуємо». Об’ємний комплект кейсів, складений здебільшого протягом цьогорічних виборчих кампаній, був представлений тренерами Центру учасникам в якості наочних прикладів «маніпуляційного фішингу» та інтерактивних завдань.
Під час «мозкової гімнастики» для з’ясування сутності маніпуляції учасникам вдалося частково ідентифікувати ознаки маніпулятивного впливу, окрім прихованого характеру примусу. Доволі артистично тренер описав контекст маніпуляцій в політичній риториці, проілюстрував «пом’якшувальні» маніпуляції. На кількох кейсах показав, як «магія цифр» не лише не позбавляє маніпуляцій, але й робить їх більш «впевненими» й «достовірними». Що статистика не обманює, але надає широке поле для маніпуляцій, переконалися учасники на прикладах індексів інфляції. А от можливість маніпуляцій при аналізі самих маніпуляцій дещо навіть здивувала молодих виборців.
«Привид бродить по Європі, привид популізму» – на такій «песимістичній ноті» розпочався другий блок тренінгу. Популізм був розглянутий як «генетична і хронічна хвороба» демократії, що періодично загострюється. Тож проблема «щеплення» для суспільства і пошуку ефективної «вакцини» актуалізувалась під час роботи над кейсами по ідентифікації ознак популізму у передвиборних програмах партій та розробці власних індексів популізму.
До окрім загально визнаних та поширених ознак популізму учасники тренінгу додали й власні – «авторські» – індикатори: «тавтологія», «нереальне виконання програмних обіцянок навіть за найсприятливіших умов», «висока образність», «художній стиль».
Пораховані учасниками інтегральні індекси популізму передвиборних програм парламентських партій, вочевидь, мають всі шанси не просто засмутити політиків, а й довести рівень засмученості до високого. Під час інтерактиву найбільше відзначилися майбутні політологи й соціологи, можливо, через попередження тренера про найменш лояльне ставлення до результатів роботи майбутніх експертів у галузі політики. Спроба скласти індекси за 10-бальною шкалою і детальний аналіз 17-ти популістичних пунктів із 24-х програмних отримали схвальну оцінку.
Найбільший захист від маніпуляційних пасток забезпечують психологія й поведінка самодостатнього та компетентного громадянина – такий загальний висновок тренінгу.
Тренінг проведений у рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».