Партисипації бути. У 3 пілотних областях запровадять Всеукраїнський громадський бюджет
17 вересня 2019 у 1991 Civic Tech Center представники ПРООН в Україні, SocialBoost, Форуму розвитку громадянського суспільства та PAUCI Foundation офіційно оголосили про запуск Всеукраїнського ...
Додано:
Anna Balatska
17 вересня 2019 у 1991 Civic Tech Center представники ПРООН в Україні, SocialBoost, Форуму розвитку громадянського суспільства та PAUCI Foundation офіційно оголосили про запуск Всеукраїнського громадського бюджету. Передбачається, що щонайменше 3 області працюватимуть над впровадженням демократичної практики. Вона дозволить мешканцям пропонувати проекти регіонального розвитку, що будуть втілені в життя коштом спеціального держфонду. Наразі пілотуватимуть ВГБ Донецька, Чернівецька та Херсонська.
«Активна участь жителів в управлінні державними справами, є однією із ключових складових сталого розвитку міст, громад та усієї країни. Впровадження Всеукраїнського громадського бюджету може стати логічним кроком у демократичному розвитку України, що дозволить залучати громадян до розподілу бюджетних коштів на національному рівні. Саме тому ПРООН підтримує впровадження цієї ініціативи», зазначила Оксана Косенко, спеціалістка з питань громадянського суспільства проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”.
Передісторія
Восени 2018 Уряд вніс зміни до бюджетного кодексу — Державний фонд регіонального розвитку отримав 500 млн. грн для реалізації проектів громадян на обласному рівні. Тепер області самостійно визначають пріоритетні проекти, на які варто спрямувати фінансування. А взяти участь у розподілі коштів та розвитку областей можуть усі громадяни України.
ВГБ — логічний етап розвитку партисипації в Україні. Актуальність інструментів бюджету участі для громадян та експертних кіл підтверджують результати ІТ-платформи «Громадський проект». За три роки роботи платформи понад 90 міст та громад працювали над розвитком культури електронної демократії та біля 1.8 мільйонів громадян голосували за проекти, причому 84% — в онлайні.
Про ВГБ
На відміну від міського Громадського бюджету, де громадяни розподіляють місцеві бюджети, механізм ВГБ залучає охочих до розподілу коштів держбюджету: активісти або органи місцевого самоврядування пропонують проекти і визначають найбільш пріоритетні шляхом всеукраїнського електронного голосування.
Керівництво ОМС отримує додатковий потужний механізм діагностування пріоритетів та настроїв мешканців. ВГБ — механізм фінансової децентралізації, що дозволяє залучити кошти з державного бюджету для розвитку регіонів. В основі ВГБ — прагнення налагодити довіру між владою та громадянами через спільний розвиток проектів регіонального значення.
Експертний офіс ВГБ
Всеукраїнський громадський бюджет розвиває Експертний Офіс ВГБ.
Експертний офіс ВГБ — команда консультантів з розвитку ВГБ, що об’єднує фахівців громадської технологічної організації SocialBoost та ГО Форум розвитку громадянського суспільства. Члени Експертного офісу ВГБ: Олексій Коваленко — ініціатор та розробник механізму впровадження ВГБ, Артем Стельмашов — ініціатор та ідейний натхненник ВГБ та Віктор Гурський — експерт з цифровізації ВГБ, відповідає за впровадження електронної платформи Громадський проект, що автоматизує всі процеси подання і голосування за проекти.
Команда Офісу допоможе втілити ВГБ прозоро та ефективно у пілотних областях. Офіс консультуватиме області на всіх етапах ВГБ: від створення нормативно-правової бази під потреби області до проведення інфокампанії серед громадян. Партнерами ВГБ також є PAUCI Foundation, Київська громадська платформа, Діалог громад, Democracy Reporting International.
Олексій Коваленко (Голова ГО Форум розвитку громадянського суспільства):
«Магія ВГБ у тому, що тепер мешканці впливають на розвиток областей, а не лише своїх населених пунктів. Тобто голосувати за проекти можна буде без прив’язки до місця реєстрації. Наприклад, проголосувати за проект розвитку Одеської області може як місцевий мешканець, так і киянин. Таким чином механізм допомагає кожному охочому долучитися до реалізації проектів, актуальних для цілих областей саме зараз».
Артем Стельмашов (начальник відділу місцевого самоврядування у Київраді):
«Перевага цієї практики у перспективі масштабування на всю країну. Наступним етапом розвитку ВГБ мають стати не лише регіональні, але й загальнонаціональні проекти.
ВГБ — дієвий інструмент для розуміння актуальних проблем та потреб мешканців. Ми віримо, що реалізація загальнодержавного громадського бюджету покращить імідж країни на міжнародній арені».
Віктор Гурський (виконавчий директор SocialBoost):
«Всеукраїнський громадський бюджет сприяє взаємодії між громадянами, місцевою та центральною владою. За останні 3 роки понад 4.7 мільйонів людей долучились до Громадського бюджету онлайн. Сьогодні у нас є шанс запровадити Громадський бюджет на національному рівні і цим продовжити популяризацію інноваційних інструментів та сприяти загальному національному курсу цифровізації процесів у державі».
Примітка: окрім пілотних областей про підготовку до запуску ВГБ також анонсували області: Полтавська, Волинська, Одеська.
Більше про практику ВГБ на сайті проекту.
Інформаційна довідка:
Ініціатива «Пілотне впровадження Всеукраїнського громадського бюджету в 3-х областях України» здійснюється SocialBoost у рамках проекту ПРООН “Громадянське суспільство
задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за
фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.