Ризики продовження роботи енергоблоку ЗАЕС недооцінені
Сьогодні Колегія ДІЯРУ назвала обґрунтованою можливість подальшої експлуатації енергоблоку №1 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності після вичерпання його проектного 30-ти річного ...
Додано:
Громадський Простір
Сьогодні Колегія ДІЯРУ назвала обґрунтованою можливість подальшої експлуатації енергоблоку №1 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності після вичерпання його проектного 30-ти річного терміну роботи. Однак проведений НЕЦУ аналіз документів свідчить про незавершеність виконання на енергоблоці низки важливих для безпеки модернізаційних заходів.
Згідно документів, оприлюднених на сайті державного ядерного регулятора, на першому енергоблоці Запорізької АЕС невиконаними у повній мірі залишаються 13 модернізаційних заходів високого та найвищого пріоритету для безпеки, що включені до Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС. Зокрема, це стосується заходів щодо забезпечення аварійного енергопостачання в умовах тривалого повного знеструмлення та запровадження систем сейсмологічного моніторингу.
«Ми вважаємо, що передчасно говорити про обґрунтованість безпечної роботи атомного енергоблоку, на якому залишаються невиконаними заплановані заходи з підвищення безпеки, – зазначає експерт НЕЦУ Ірина Головко. – Під час Колегії неодноразово згадувалось про технічні та фінансові складнощі у виконанні цих модернізацій, а також про нестабільність роботи об’єднаної енергомережі, що призводить до збільшення кількості відмов важливого обладнання енергоблоків. За таких умов повірити у безпечну роботу українських АЕС досить складно».
В рамках громадського обговорення Національний екологічний центр України звернувся до Держатомрегулювання України із вимогою відкласти ухвалення остаточного рішення щодо можливості «забезпечення безпечної довгострокової експлуатації енергоблоку №1 Запорізької АЕС на енергетичних рівнях потужності…» до завершення виконання у повному обсязі усіх заходів з підвищення безпеки енергоблоку, які мають найвищий та високий вплив на безпеку[1].
Примітки:
Джерело: Національний екологічний центр України.