Школа громадських префектів: шлях до ефективного місцевого самоврядування
П’яту сесію «Школи громадських префектів», що відбувалась 10-11 жовтня 2019 року у Херсоні, відвідали підписанти Меморандуму про створення коаліції Громадської Префектури у Миколаївській та ...
Додано:
frgn
П’яту сесію «Школи громадських префектів», що відбувалась 10-11 жовтня 2019 року у Херсоні, відвідали підписанти Меморандуму про створення коаліції Громадської Префектури у Миколаївській та Херсонській областях.
27 представників 20-ти місцевих громадських об’єднань з Миколаєва, Вознесенська, Очакового, Нового Буга, Херсона, Скадовська з допомогою тренера ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» Тетяни Золотухіної вивчали особливості муніципального менеджменту реалізації місцевих політик органами місцевого самоврядування та методи антикорупційної експертизи і громадського аудиту ефективності діяльності органів місцевого самоврядування. А також на заході уточнювали місію, цілі коаліції та ролі, внески кожного у спільну справу захисту прав громадян на ефективне місцеве самоврядування та подолання безкарності місцевих посадовців і депутатів, відпрацьовували практичні навички з розробки рекомендацій виконавчим органам місцевого самоврядування за результатами аудиту.
На думку Тетяни Золотухіної, діяльність коаліції Громадська Префектура має дати відповіді на прості запитання:
- Яким чином місцеве самоврядування надає муніципальні та адміністративні послуги громадам? Чи відповідає місцеве нормативно-правове забезпечення реалізації соціальних політик, законодавчим актам центральних органів виконавчої влади;
- Чи відповідає місцева політика різних соціальних сфер цілям державної політики;
- Наскільки ефективно використовуються ресурси громади (бюджет, комунальне майно та інші) під час реалізації місцевої соціальної політики?
- Якою є результативність управлінських дій органів місцевого самоврядування.
Загалом, Громадська Префектура — це не статус, а технологія громадянського впливу на підзвітність, прозорість та ефективність дій органів місцевого самоврядування та місцевої державної влади по наданню сервісів громадянам — платникам податків.
Представники громадських організацій, ОСНів чи благодійних фондів стануть громадськими префектами, якщо опанують технологію — відповідні методики, інструменти діагностування управлінських хвороб органів публічної влади та їх лікування.
Дієвість технології вже доведено ФРММ спільно з його грантерами і партнерами при просуванні виконання органами місцевого самоврядування вимог національного законодавства України щодо змісту бюджетних програм та практик оцінки їх ефективності у Миколаєві, Вознесенську, Дніпрі, Херсоні, Баштанській ОТГ. Докладніше у практичному кейс-посібнику.
А так прокоментували Школу її випускники та випускниці: «… Поки всі диванні експерти дивились тєлік і писали своє фе у соцмережах, я цілий день провела у Херсоні на цікавому та корисному тренінгу від ФРММ з методик антикорупційних експертиз. Дорогі мої друзі, досить жалітись, що все погано. Живучи в країні з найвищим рівнем популізму, звертати увагу на слова — марна справа. Займіться справами…», — закликала координаторка ГО «Антикорупційний штаб» Анастасія Дубогрій; Цітана Борза підсумувала: «День був насичений та продуктивний. Я задоволена»; Борис Кудар попередив: «Сьогодні в Херсоні 25 громадських префектів навчались проведенню громадського аудиту та антикорупційної експертизи. Тремтіть, корупціонери! Захід проводили Фонд розвитку міста Миколаєва за підтримки National Endowment for Democracy».
Тетяна Зелінська, керівник ГО «Вознесенська асоціація розвитку місцевої демократії» надала розгорнуте пояснення: «У Вознесенську з’явився перший громадський префект. Поки державні органи влади вивчають питання децентралізації, створення префектур замість обласних та районних адміністрацій, громадські організації створюють свої власні префектури. Чим має займатися громадська префектура? Поясню на конкретному прикладі:
Громадський префект контролює всі рішення Вознесенської міської ради чи Виконавчого комітету на предмет законності та відсутності корупційних чинників. Громадський префект не розглядає інших питань – сусідські сварки, загальнодержавні тарифи, соціальний захист держави всіх верств населення і т.д.). Предмет контролю – будь-яке рішення міської ради чи виконавчого комітету міської ради: про приватизацію майна, про виділення земельної ділянки, про встановлення тарифів на комунальні послуги, про усиновлення і т.д. Це має бути саме рішення влади – рішення міської ради чи виконкому, яке розміщене на офіційному сайті міської ради.
І якщо після прийняття цього рішення чи в процесі його обговорення у будь-кого з вас виникли питання щодо законності цього рішення чи взагалі необхідності його прийняття – тоді вам до нас!
Конкретний приклад: якщо міська рада прийняла рішення про затвердження правил благоустрою в місті чи правил торгівлі на ринках, чи правил пільгового проїзду жителів і так далі – і ви чітко розумієте чи підозрюєте, що ці рішення прийняті на користь одного з приватних підприємців або комунального підприємства чи установи (а це корупційна складова), і це рішення може порушити ваші права на життя, на отримання комунальних послуг – тоді вам до нас. Порядок звернення:
1. Ми приймаємо електронні звернення на адресу [email protected] у такому форматі:
- текст звернення з обгрунтуванням неправомірних рішень міської влади чи виконкому (на вашу думку);
- копія рішення міської ради чи виконкому в електронному вигляді (чи № рішення та дата);
2. Якщо у нас виникнуть уточнюючі питання, ми залишаємо за собою право звернутися до вас за додатковою інформацією.
3. Термін узгодження звернення – 3 дні.
4. Термін розгляду і надання відповіді – 30 днів….»
На попередніх сесіях Школи громадянські активісти вивчали основи місцевого бюджетного процесу, адвокації та складання грантових заявок. Пост-релізи першої, другої, третьої, четвертої сесій Школи з матеріалами навчань надаються. Таким чином учасники коаліції Громадська Префектура за коучингової та грантової підтримки команди проєкту протягом 2019 -2020 років в рамках стратегічного плану підготують та реалізують відповідні ініціативи у своїх громадах.
Довідки з питань вступу у коаліцію та навчань у «Школі громадського префекту»:
Олена Вартанян, офіс-менеджер ФРММ за тел. (0512) 47-38-79 кожний робочий день з 9-00 до 17-00, e-mail ФРММ [email protected].
Прес-служба ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва»
Навчання проводяться в рамках проекту «Громадська префектура (ГП) для прозорості та ефективності місцевих бюджетів», якій реалізує ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» спільно з ГО «Європейський вектор розвитку» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні та в рамках діяльності «Миколаївської регіональної платформи реформ».