Швеція допоможе Україні з реформою управління побутовими відходами   

11 жовтня 2024 року в Україні офіційно презентовано роботу нової шведсько-української багаторічної ініціативи «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U). «Посилення управління ...

Додано:
op14

IMG_5338
Швеція допоможе Україні з реформою управління побутовими відходами   

11 жовтня 2024 року в Україні офіційно презентовано роботу нової шведсько-української багаторічної ініціативи «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U).

IMG_5193

 

«Посилення управління побутовими відходами в Україні (2024–2027)» – це одна з наймасштабніших ініціатив Швеції для України в напрямі розвитку та співпраці. Програма фінансується Урядом Швеції через Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та впроваджуватиметься Шведською асоціацією з управління відходами та рециклінгом (Avfall Sverige) і міжнародним підрозділом Шведської асоціації місцевих влад і регіонів (SALAR International) з 2024 по 2027 роки», – повідомила керівниця програми WM4U Ольга Глазунова, відкриваючи захід.

IMG_5391

Програма грунтується на Стратегії Швеції щодо співпраці з Україною у сфері відновлення та реформ на 2023-27 роки, інтеграції України в ЄС та виконанні законодавства ЄС щодо охорони довкілля та управління відходами, Паризькій угоді, COP28 та Цілях сталого розвитку.

Заступниця голови місії Посольства Королівства Швеції в Україні Мартіна Квік,  нагадала, що Програму було розпочато на підставі запиту Президента України Володимира Зеленського під час зустрічі в Україні із Прем’єр-міністром Швеції у 2022 році.

«Стале управління відходами – це один із пріоритетів співпраці України та Швеції у програмі відновлення та реформування. Для нас велика честь, що Україна визначила Швецію як одним із партнерів у цьому напрямку», – сказала заступник голови місії Посольства Швеції в Україні.

«Стале управління відходами – це чималий виклик, це впливає на всіх нас на всіх рівнях, – зауважила Мартіна Квік. – Рамочна директива ЄС щодо управління відходами надзвичайно амбітна, адже передбачає, що 60% відходів країни ЄС повинні повторно використовувати до 2030 року. Це великий виклик для будь-якої країни, не лише для України під час війни. Але рухаючись до повторного використання матеріалів, ми краще використовуємо наші спільні ресурси і робимо внесок у сталість розвитку та створення економіки з повторним використанням матеріалів».

Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко привітала старт нової Програми, яка за її словами потребує негайного реформування та приведення до стандартів ЄС.

IMG_5253

«Від СРСР ми отримали найпростішу систему поводження із побутовими відходами, орієнтовану на  їх повне захоронення, виведення величезних площ земель із господарського обігу під сміттєзвалища, забруднення небезпечними компонентами повітря, підземних і поверхневих вод та грунтів – це лише один із наслідків такого господарювання, на сьогодні маємо 10 мільйонів тон побутових відходів, які  понад 90% захоронюються. Майже 6 тисяч полігонів і звалищ не відповідають екологічним вимогам. При цьому економіка країни втрачає мільйони тон цінних ресурсів: макулатуру, папір, полімери, метал тощо. Ми змінюємо цю парадигму і тут для нас дуже важлива допомога Швеції», – сказала Олена Крамаренко.

Пані Олена нагадала, що в Україні вже діє рамковий Закон «Про управління відходами», розпочато і розроблено низку підзаконних актів. «Наша мета –прийняття законів щодо розширеної відповідальності виробника, створення, умов для залучення інвесторів у розробку і розбудову інфрастуркутри з переробки відходів та розвиток бізнесу у цьому секторі. Запровадження системи розширеної відповідальності виробника та принципів циркулярної економіки дозволить охопити  всю країну системою розподільного збору відходів. Це створить умови до переходу до економіки замкнутого циклу», – зауважила заступник Міністра.

Заступник Міністра з розвитку громад та територій України Василь Шкураков, зокрема, акцентував увагу на тому, що через військову агресію населені пункти України та їх інфраструктура, що забезпечує життєдіяльність громад, зазнала значних руйнувань та потребує відновлення. Він зауважив, що понад 30-річний досвід у цій сфері Швеції є беззаперечно важливим  для створення стійкої системи управління відходами в Україні та в громадах. «Громади України мають значний запит на покращення стану поводження з твердими побутовими відходами», – наголосив він. За попередньою оцінкою 23 області в Україні вже повідомили про потребу створення більш ніж 200 сортувальних ліній, на 17 проектах вже розроблено проєктну документацію, 19 областей наголосили на необхідності будівництва понад 50 сміттєпереробних заводів, 5 – розробили проєктну документацію.

IMG_5330

Звертаючись з вітальним словом до учасників заходу  голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, відмітив постійну велику підтримку Швеції Україні у всіх сферах і, зокрема, у сфері реформи управління відходами, наголосивши, що Комітет готовий надавати підтримку Програмі і, зокрема, у подальших змінах до законодавства відповідно до стандартів ЄС. 

 За словами керуючого партнера Avfall Sverige Тоні Кларка, кожна нація заслуговує, щоб система управління відходами була надійною. «Філософія така: яким чином країна організовує управління відходами – це відображає ставлення до людей, пріоритет до цього питання вже щось каже і про людей, і про націю, – сказав Тоні Кларк. – Очевидно, що управління відходами – це ключовий елемент інфраструктури як дороги, електрика, забезпечення теплом тощо». Історично управління відходами – це захист людей та навколишнього середовища від токсинів, захворювань і под. Повторне використання матеріалів та речовин – це центральна основа так званої циркулярної економіки”. Avfall Sverige представляє усі шведські муніципалітети, надаючи повний спектр послуг – адміністрування, фінансовий менеджмент, комунікацію в цій сфері, включно зі збором, транспортуванням, сортуванням, повторним використанням матеріалів, роботою з полігонами відходів тощо. За словами Тоні Кларка, його досвід показує, що не лише технічні рішення, а  й інституційна інфраструктура не менше важлива, як і те, як муніципалітети організовані і яким чином вони спілкуються із своїми громадянами.  Одним із новим напрямів діяльності України у контексті її інтеграції має стати також і обмін досвідом України із країнами ЄС щодо реформування управління відходами, наголосив Тоні Кларк.

«Важливо, щоб ця Програма стала корисною для України для довготривалого і конкретного впливу, – підсумував він. – Працюючи разом і впроваджуючи систему управління відходами, ми досягнемо видатних результатів».

Керівник SALAR International Раян Нокс подякував учасниками Програми за готовність до дострокової кооперації та співпраці, гнучність та підтримку:

«Усі разом ми представляємо команду, яка може принести додану вартість у цій сфері, щоб просувати реформи, демократичну підзвітність, надавати місцеві послуги і щоб місцевий розвиток був сталим. Ми довгостроково підтримуємо  реформу децентралізації в Україні. Дуже важливо, скільки прогресу вже досягла Україна. Муніципалітети та органи влади можуть приймати на себе все більше відповідальності з надання місцевих послуг, оскільки це робиться в дуже складних умовах. Така націленість на роботу призводить до змін і це відбивається на житті людей. Але ми бачимо виклики і на національному, і місцевому рівнях».

За його словами, ця «подоріж у майбутнє буде непроста»,  оскільки треба відповідати регуляторними нормам ЄС щодо використання полігонів відходів, практики повторного використання відходів тощо, тому важливо, щоб і інституції, і громадяни були свідомими цього.

Програмний менеджер SALAR International Понтус Ферберг наголосив, що серед цілей Програми  – посилення національного та місцевого управління відходами, забезпечення ефективного впровадження реформ управління відходами та забезпечення муніципалітетів технічною допомогою, обміном знаннями та інфраструктурною підтримкою для впровадження сталих практик управління у цій сфері.

IMG_6252

На національному рівні програма має на меті розробку стратегії управління відходами, зокрема щодо відходів від знесення, реформу національної тарифної системи на основі принципів сталого розвитку,  впровадження рекомендацій щодо розділення та обробки органічних відходів для зменшення захоронення на полігонах та викидів парникових газів, посилення відповідальності виробників за управління відходами, контроль за викидами газів зі звалищ тощо. 

На місцевому та регіональному рівнях програма пітримуватиме пілотні   проєкти з запровадження усього ланцюга управління побутовими відходами.  Підтримка включатиме, як обмін знаннями, так і надання обладнання, іншу допомогу місцевим органам влади у модернізації легкої інфраструктури та технологій управління відходами для досягнення стандартів ЄС. Йдеться і про планування інвестицій у великі переробні заводи.  

IMG_5948

Ключовими партнерами WM4U є Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міжнародні та місцеві зацікавлені сторони: включаючи місцеві та регіональні органи влади, асоціації місцевих органів влади, міжнародних донорів та фінансові установи, такі як Nefco (Північний екологічний інвестиційний банк). Учасники заходу, серед яких начальниця відділу поводження з побутовими відходами та комунальним обслуговуванням Міністерства розвитку громад та територій України Діана Новікова, заступник Хмельницького міського голови, Микола Ваврищук, Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги,  Вейне Віквіст, старший радник, Avfall Sverige, взяли участь у панельній дискусії. Представники органів влади та місцевого самоврядування, міських та селищних рад, Посольства Швеції в Україні, Шведської асоціації з управління відходами та переробки (Avfall Sverige),  міжнародного підрозділу Шведської асоціації місцевих влад і регіонів (SALAR International), місцевих та національних громадських організації в сфері державного управління та екології, міжнародні та національні експерти мали змогу обмінятися думками про ключові виклики реформи та необхідні зміни, яких потребує Україна. 

Інф. WM4U

 

 


Тематика публікації:                      

Останні публікації цього розділу:

4 територіальні громади Чернігівщини посилять свою стійкість

Правозахисники вважають злочином проти людяності поводження з українськими дітьми в Білорусі

Катування і переслідування українців Росією треба розслідувати як злочини проти людяності – правозахисники

Навчіться управляти природними ресурсами - онлайн-курс від U-LEAD

Ріпкинська громада визначає структуру та наповнення Статуту

Освіта протягом всього життя: медійна грамотність для людей похилого віку