“Сім історій успішних ромських жінок України”: знято

Серія коротких фільмів про українських ромок, громадських діячок і мисткинь, буде представлена 19 травня під час VII Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал. Документальний цикл покаже українських ...

Додано:
Olena

IMG_3549-min
“Сім історій успішних ромських жінок України”: знято

Серія коротких фільмів про українських ромок, громадських діячок і мисткинь, буде представлена 19 травня під час VII Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал.

Документальний цикл покаже українських ромні* такими, якими глядач їх ще не бачив. Це розповіді від першої особи про долю сучасної ромської жінки, яка виросла та реалізувала себе  в Україні.  Проект, який громадська організація “Платформа для змін “Ре:Дизайн” здійснює за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, має на меті запропонувати глядачеві альтернативний погляд на ромську культуру та її носіїв, дослідити взаємодію між вихованцями різних культур у суспільстві, і таким чином створити майданчик для міжкультурного діалогу. Фільми, зйомки яких закінчилися наприкінці квітня, рівною мірою орієнтовані на ромського і неромського глядача. Їхній режисер – Роман Блажан.

Героїні циклу свідомо зробили публічною якусь частину свого раніше закритого життя. Труднощі емансипації, конфлікт поколінь у сучасному ромському середовищі, дискусія про необхідність освіти, способи виховання жінок, відкритість і закритість – наскільки далеко можуть заходити контакти ромів із неромами. Іноді мова заходила про табуйовані теми, тому я не очікувала від учасниць проекту готовності говорити настільки прямо,” – розповідає співавторка проекту, дослідниця Наталія Зіневич.

Артистка Любов Власова, Дніпро. Зображення з робочого матеріалу фільму.

Артистка Любов Власова, Дніпро. Зображення з робочого матеріалу фільму.

Зйомки відбувалися у семи містах України: Києві, Броварах, Одесі та Ізмаїлі, Чернігові, Харкові, Дніпрі. Це міста, рідні або значимі у житті героїнь фільму – поважних жінок, формальних або неформальних лідерок, визнаних як ромською, так і ширшою спільнотою. Це президентка Ромського жіночого фонду “Чіріклі” Юлія Кондур, поетеса Рані Романі, актриса Київського музично-драматичного ромського театру “Романс” Міла Крикунова, співачки і танцюристки Людмила Карафетова, Любов Власова та Жужуна Дудучава громадські активістки Марина Казанська. Героїнь об’єднує громадська активність, спрямована на інтеграцію ромів у суспільство на умовах збереження їхньої національної ідентичності. Це освітні, культурні, правозахисні, дослідницькі та пов’язані з гуманітарною допомогою ініціативи. Через міжнародні проекти діяльність героїнь циклу впливає на сприйняття України у світі. В такий спосіб, їхні долі в чомусь типові для консервативної ромської громади, а в чомусь – революційні. Саме тому українському суспільству варто більше знати про ромських активісток.

 За словами режисера “Семи історій успішних ромських жінок України” Романа Блажана, це фільми  для людей, які хочуть більше дізнатися про ромів, але також і для самих ромів. «Я хотів, щоб люди не могли відвести очей, і тому у фільмі нема “пустих” кадрів,”- пояснює режисер. “Ми скорочували годинні і навіть чотиригодинні інтерв’ю до п’яти-семи хвилин. Однозначно прибирали ті моменти, які були сказані не на камеру, а скоріше для нас як для гостей. Мені не буде соромно, якщо епізод “Семи історій успішних ромських жінок України” потрапить на котрийсь із кращих європейських або американських телеканалів,” – підсумовує режисер.

Презентація документального циклу “Сім історій успішних ромських жінок України” відбудеться в Києві 19 травня у спецпроекті Наталії Зіневич “Роми: (не)відомі”  VII Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал”. Окрім презентації, чотириденна програма включатиме літетурну дискусію про ромську літературу в Україні та світі, перформативну читку театру “Романс” “Циганські ночі” та наукову дискусію про “Ромські студії” як освітній напрямок.

*Ромні – ромська жінка.


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

Молодь з 30 громад напрацювала стратегії розвитку молодіжних рад під час літнього табору в Карпатах

Дуже просторова добірка вакансій в громадському секторі

Чотири роки партнерства: історія співпраці громадської організації «Нова Дружківка» та Дружківської пожежно-рятувальної частини

39 ветеранів/ок завершили навчання на сертифікатній програмі “Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення"

Громадська участь у місцевій політиці: які зміни до статутів громад мають внести сільські та селищні ради Харківщини

«Ми змогли відірвати дітей від гаджетів». Як у Вишнівській громаді реалізували шкільний бюджет