Смертна кара у 2013: Невелика кількість країн викликала глобальний вибух страт

Іран та Ірак спровокували різкий глобальний сплеск кількості страт, проведених у 2013 році, ламаючи глобальну тенденцію до заборони смертної кари, виявляє Amnesty International у своєму щорічному ...

тюрма
Смертна кара у 2013: Невелика кількість країн викликала глобальний вибух страт

Іран та Ірак спровокували різкий глобальний сплеск кількості страт, проведених у 2013 році, ламаючи глобальну тенденцію до заборони смертної кари, виявляє Amnesty International у своєму щорічному огляді смертної кари у всьому світі.

Кількість страт у всьому світі, більшість з яких провели в двох окремих країнах Близького Сходу, збільшилась на 100 осіб у порівнянні з попереднім роком, що демонструє тривожне зростання на майже 15 відсотків.

“Цього року ми стали свідками, по суті, серії вбивств у таких країна як Іран і Ірак, де уряди вдавалися до ганебного застосування страт. Але держави, які залишаються вірними смертній карі, знаходяться на хибній стороні історії і, фактично, стають все більш ізольованими”, – сказав Саліл Шеті, генеральний секретар Amnesty International.

“Лише мала кількість країн здійснила переважну більшість цих безглуздих вбивств, санкціонованих державою. Одначе вони не можуть анулювати загальний прогрес, вже досягнутий на шляху до скасування смертної кари”.

Кількість випадків застосування смертної кари в Ірані (щонайменше 369) та Іраку (169) показує, що ці дві країни займають друге і третє місце у рейтингу катів, з Китаєм на чолі списку. У той час як число страт в Китаї є таємницею, Amnesty International вважає, що тисячі піддаються такому покаранню щороку.

Саудівська Аравія (79) і США (39) посіли четверте і п’яте місце, Сомалі (34) на шостому місці.

Без урахування Китаю, щонайменше 778 страт були виконані в 2013 році, у порівнянні з 682 у 2012 році.

Люди були страчені загалом у 22 країнах у 2013 році, що на одну країну більше ніж у минулому році. Індонезія, Кувейт, Нігерія та В’єтнам відновили застосування смертної кари.

Незважаючи на невдачі в 2013 році, за останні 20 років з’явилася стійка тенденція до зниження кількості країн, що використовують смертну кару, і торік був досягнутий прогрес у всіх регіонах.

Багато країн, які застосовували смертну кару в 2012 році, не здійснювали смертні вироки в минулому році, включаючи Гамбію, Об’єднані Арабські Емірати та Пакистан, де влада знову призупинила застосування смертної кари. Білорусь також утрималась від смертної кари, що зробило Європу і Центральну Азію вільною від смертної кари вперше з 2009 року.

Двадцять років тому 37 країн активно застосовували смертну кару. Ця кількість скоротилась до 25 в 2004 році і до 22 минулого року. Тільки дев’ять з усіх країн світу з року в рік вводили у дію смертні вироки протягом останніх п’яти років.

“Довгострокова тенденція зрозуміла – смертна кара відходить у минуле. Ми закликаємо всі уряди, які ще вбивають в ім’я справедливості, негайно накласти мораторій на застосування смертної кари з метою її подальшого скасування “, – сказав Саліл Шеті.

У багатьох країнах, які застосовують смертну кару, процес є секретним; жодна інформація не публікується і в деяких випадках влада навіть не інформує членів сім’ї, адвокатів чи громадськість про проведення страт.

Методи і злочини

До методів страти в 2013 році входять: обезголовлення, ураження електричним струмом, розстріл, повішення і смертельна ін’єкція. Публічні страти відбулися в Ірані, Північній Кореї, Саудівській Аравії і Сомалі.

Люди піддаються смертній карі за вчинення ряду несмертельних злочинів, включаючи пограбування, правопорушення, пов’язані з наркотиками та економічні злочини, а також за дії, які не повинні вважатись злочинами взагалі – “зраду” та “богохульство”. Багато країн використовували нечітко сформульовані політичні “злочини”, щоб піддати реальних або імовірних дисидентів страті.

РЕГІОНАЛЬНІ ОГЛЯДИ

Близький Схід і Північна Африка

В Іраку спостерігалось абсолютне зростання страт третій рік поспіль. Щонайменше 169 людей було страчено, що майже на одну третину більше, ніж у попередньому році. Переважна більшість була засуджена на основі нечітких законів про боротьбу з тероризмом.

В Ірані було проведено щонайменше 369 страт, які офіційно визнані владою в 2013 році. Достовірні джерела вказують на те, що сотні страт тримаються в таємниці, а загальне число випадків наближується до 700.

Саудівська Аравія продовжує виконувати смертні вироки на такому ж високому рівні, як і у попередні два роки (щонайменше 79 у 2013 році). Уперше за три роки Саудівська Аравія стратила трьох неповнолітніх правопорушників, порушуючи норми міжнародного права.

На Іран, Ірак і Саудівську Аравію припало не менше 80 відсотків страт в усьому світі, не враховуючи Китай.

Спостерігалися й окремі позитивні зміни в регіоні. Ніхто не був страчений в Об’єднаних Арабських Еміратах вперше за три роки, і рівень кількості страт у Ємені падає другий рік поспіль.

Африка

У субсахарній Африці лише п’ять країн страчували: Ботсвана, Нігерія, Сомалі, Південний Судан і Судан. Нігерія, Сомалі і Судан разом виконали більше 90 відсотків усіх смертних вироків у регіоні. Кількість страт в Сомалі, про які повідомлялось, зросла з шести в 2012 році до щонайменше 34 у минулому році.

У Нігерії четверо чоловіків були повішені вперше за сім років. Це було зроблено після заяви президента Гудлака Джонатана, який дав зелене світло на відновлення смертної кари в країні.

У всьому регіоні кілька держав, включаючи Бенін, Гану та Сьєрра-Леоне, зробили певні кроки в напрямі припинення застосування смертної кари, шляхом перегляду конституції або пропонуючи поправки до кримінальних кодексів, які б скасувати смертну кару.

Північна і Південна Америка

США в черговий раз стали єдиною країною в Америці, яка використовує смертну кару, хоча на чотири менше (39) осіб було страчено в 2013 році в порівнянні з 2012 роком. У штаті Техас відбувся 41 відсоток усіх страт. Тим часом Меріленд став 18-м штатом США, що скасував смертну кару. Кілька великих держав Карибського басейну не мали випадків застосування смертної кари вперше з того часу, коли Amnesty International почала вести облік у 1980 році.

Азія

Торік В’єтнам і Індонезія відновили смертну кару. Індонезія застосувала смертну кару вперше за чотири роки – п’ять чоловік були страчені в 2013 році, двоє з них були звинувачені в торгівлі наркотиками.

Китай продовжував страчувати більше людей, ніж увесь інший світ, але достовірні дані неможливо отримати, адже там смертна є державною таємницею. Проте спостерігалися деякі ознаки прогресу в країні, включаючи нові заходи правового захисту, введені у випадках застосування смертної кари, і оголошення Верховним судом припинення практики вилучення органів у страчених ув’язнених.

Випадки застосування смертної кари не були зареєстровані в Сінгапурі і кільком засудженим до смертної кари пом’якшили покарання. Тихоокеанський суб-регіон продовжує бути практично вільним від смертної кари, незважаючи на погрози Папуа-Нової Гвінеї відновити смертну кару.

Європа і Центральна Азія

Уперше з 2009 року, Європа і Центральна Азія були вільною від смертної кари зоною. Єдиною країною, яка все ще залишається вірною смертній карі, є Білорусь, хоча там нікого не було страчено в 2013 році.

Див. більше: Скорочений звіт “Смертна кара у 2013 році”

За додатковою інформацією звертайтеся до Богдана Овчарука, Спеціаліста з роботи зі ЗМІ та комунікацій Amnesty International в Україні (b.ovcharuk(at)amnesty.org.ua,+38 (067) 551 69 44, +38 (044) 483 26 06).

Джерело : Amnesty International


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Абетка саморегуляції 6.0: завершено перший блок курсу з підтримки психічного здоров’я

Зміни розпочинаються з тебе: як на локальному рівні впливати на глобальні процеси. Досвід БУР

Обговорили співпрацю влади та неурядового сектору у сфері відновлення громад та регіону

Яка вона — українська ідентичність? Відкриті читання «Живої бібліотеки» — на DOCUSPACE

Літня Українська Миротворча Школа 2024

Для українців у Польщі запустили онлайн-курси з вивчення польської: як приєднатися до навчання