Соціальна політика щодо ветеранів: як громади підтримують військових та їхні сім’ї
З початком повномасштабного вторгнення діяльність щодо підтримки ветеранів актуалізувалася й набула нового масштабу. Війна триває, кількість людей, які беруть участь у бойових діях, збільшується, і ...
Додано:
HOVERLAGrants
З початком повномасштабного вторгнення діяльність щодо підтримки ветеранів актуалізувалася й набула нового масштабу. Війна триває, кількість людей, які беруть участь у бойових діях, збільшується, і невідомо, скільки ветеранів буде в Україні в найближчому майбутньому. Як із цим справляється держава? Яку соціальну підтримку надає громада ветеранам? З якими викликами стикаються органи місцевого самоврядування?
Представники міністерств, громад, а також асоціацій ОМС, громадських організацій та проєктів обговорили напрацювання в цій темі під час брифінгу мерів «Соціальна політика в громадах: підтримка ветеранів у повноваженнях органів місцевого самоврядування». Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Ігор Санжаровський, в. о. заступника керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», у вітальному слові зазначив, що Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» приділяє велику увагу питанням соціальної політики та соціальних послуг:
«У рамках нашої діяльності ми забезпечили менторську підтримку в партнерських громадах щодо впровадження інституту помічника ветерана. Ми надавали допомогу в напрацюванні модельних локальних актів для ОМС, а також підтримку та пропозиції до національного законодавства. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» співпрацює з Мінсоцполітики, допомагає в розробці стратегії розвитку соціальної політики та в запровадженні інструментів цифровізації у сфері соціальних послуг. Також плануємо низку активностей, спрямованих на здійснення повноважень ОМС із підтримки ветеранів».
Наталія Кавецька, радниця міністра соціальної політики, наголосила на тому, що Міністерство соціальної політики нині впроваджує низку пілотних проєктів, щоб розбудувати систему комплексної підтримки для сімей військовослужбовців, і у своїй діяльності фокусується саме на сім’ї як ланці.
«Усе починається з того, що людина виходить із громади й потрапляє до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Спільно з Міністерством оборони та ГО «Простір можливостей» ми пропрацьовуємо модель, щоб людина в ТЦК та СП почувалася комфортно. Уже там у неї мають запитати, хто в неї залишається у громаді, яка підтримка потрібна. Можливо, у неї літні батьки у віддаленому селі, є діти чи дружина з інвалідністю, може, це внутрішньо переміщена сім’я. Ефективна політика в контексті надання послуг ветеранам починається раніше, ніж тоді, коли ветеран повертається в громаду. Її потрібно розглядати комплексно на всіх етапах».
Андрій Павловський, в. о. державного секретаря, начальник Управління міжнародного співробітництва Міністерства у справах ветеранів України, окреслив ключові аспекти, з якими стикається і ветеран, і громада, коли відбувається перехід з військової служби до цивільного життя:
«Це проблематика фізичного і психологічного здоров’я, працевлаштування, освіти. Це цілий комплекс питань, в яких, очікується, допомога громад та держави. Лейтмотивним є і питання спроможності. У цьому контексті Міністерство у справах ветеранів підтримало законопроєкт про ветеранський бізнес. Ми вважаємо, що це дуже перспективний напрям. Саме підприємницька діяльність для ветеранів, зокрема йдеться про малий бізнес, дуже сильно вплинула б на фактор спроможності й залучення сім’ї, тому що часто вся родина допомагає у створенні бізнесу».
Вікторія Вороніна, радниця офісу міністра у справах ветеранів, розповіла про інститут помічника ветерана, що передбачає фахівців, які здійснюють індивідуальний супровід ветеранів. Пілотний запуск ініціативи відбувся в 2023 році, нині планується, що інститут помічника ветерана буде впроваджений на всій території України:
«Реінтеграція ветеранів передбачає, що учасники бойових дій повертаються до повноцінного виконання своїх цивільних соціальних ролей. Вони знову стають членами подружжя, батьками або матерями, найманими працівниками, самозайнятими особами або власниками бізнесу. Це широке коло питань і коло соціальних груп, куди ветеран має повернутися. Помічник ветерана – особа, яка забезпечить комплексний супровід, розкаже про всі сервіси, які може надати держава та громада, допоможе органам місцевого самоврядування та надавачам послуг попередити потенційні конфліктні ситуації».
Сергій Шаршов, начальник управління з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, підкреслив, що кожен випадок ветерана є особливим: хтось потребуватиме реабілітації, хтось – житла або перекваліфікації та працевлаштування. Однак усім, без сумніву, потрібна буде підтримка як з боку держави, так і з боку ОМС:
«Підтримка захисників і захисниць має спрямовуватися на пошану та забезпечення якісного й повноцінного життя. Нині Мінінфраструктури закінчує оновлення основного стратегічного документа у сфері державної регіональної політики – Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року. Передбачається ціла низка завдань щодо створення умов для ефективної реадаптації та соціально-економічної реінтеграції ветеранів та ветеранок війни. Це стосується доступності психологічної допомоги, стимулювання підприємницької діяльності серед ветеранів і ветеранок, забезпечення можливостей для перекваліфікації, реалізації кредитно-фінансових механізмів».
Сергій Соломаха, Миргородський міський голова Полтавської області, поділився досвідом соціальної політики у своїй громаді:
«Навесні 2022 року ми затвердили відповідну програму, за якою надаємо допомогу військовослужбовцям, сім’ям загиблих, пораненим. За два роки за програмою загалом було використано майже 16 млн грн. Крім цього, безкоштовно харчуємо дітей військовослужбовців. Наприкінці 2022 року запровадили для своїх військовослужбовців та їхніх сімей (дружин / чоловіків, дітей і батьків) можливість оздоровлюватися на нашому курорті протягом 18 днів. З 2014 року там створені умови для реабілітації, працюють психологи. До проєкту «Помічник ветерана» наша громада долучилася наприкінці 2023 року».
Учасником проєкту «Помічник ветерана» стала і Красноградська громада Харківської області. Детальніше про інші реалізовані ідеї розповіла голова громади Світлана Кривенко:
«При відділі соціального захисту Красноградської міської ради з 2023 року працює сектор з роботи з ветеранами і ветеранський хаб. Виконується низка програм підтримки військовослужбовців, сімей загиблих: пільгове перевезення та компенсація коштів на придбання деревини паливної, надання фінансової підтримки на лікування, квартирна черга для ветеранів на компенсацію за придбане житло. При Красноградській міській раді створено центр для потерпілих від домашнього насильства. До нас зверталися сім’ї загиблих і ветерани, які мали проблеми з отриманням посвідчення учасника бойових дій і з виплатами для родин загиблих».
Детальніше про реінтеграцію ветеранів у громадах – у повному записі брифінгу мерів.