Соціальні послуги та децентралізація: проблеми і перспективи
Реформування системи надання соціальних послуг в умовах децентралізації стали основним питанням для експертного обговорення, яке провело 4 грудня Бюро соціальних та політичних розробок ...
Додано:
Андрій
Реформування системи надання соціальних послуг в умовах децентралізації стали основним питанням для експертного обговорення, яке провело 4 грудня Бюро соціальних та політичних розробок та Координаційно-експертна рада з питань соціальної політики Науково дослідного інституту праці і зайнятості населення МСП і НАН України (НДІ ПЗН). Захід пройшов за підтримки програми «Civil society. Dialogue for progress». Експерти обговорили нову редакцію Закону України «Про соціальні послуги» (реєстр. № 3143 від 18.09.2015), а також завдання, які стоять перед системою соціального захисту в контексті адміністративної та бюджетної децентралізації.
В засіданні взяли участь керівники Громадських рад при Міністерстві соціальної політики та Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Національної платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики, представники ЮНІСЕФ, Всесвітнього банку, НДІ ПЗН, експерти недержавних організацій.
На засіданні були розглянуті основні проблеми системи надання соціальних послуг, які вирішує нова редакція ЗУ «Про соціальні послуги», можливі джерела фінансування соціальних послуг в умовах децентралізації, обговорені питання залучення соціальних інвестицій на місцевому рівні.
Важливим питання стало також обговорення координації діяльності експертних та громадських майданчиків, які створені для розробки пропозицій стосовно розвитку соціальної сфери. Під час презентації нової редакції ЗУ «Про соціальні послуги» секретар Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики Ігор Камінник підкреслив необхідність вироблення спільної позиції недержавних організацій, які працюють у соціальній сфері та сфері соціального діалогу, щодо того, в який спосіб повинна функціонувати система надання соціальних послуг і система соціального захисту в цілому.
Григорій Кабанченко, Голова громадської ради при МСП, зазначив, що Громадська рада є ефективним механізмом просування інтересів недержавних організацій та соціальних груп, які ці організації представляють. Але для цього в недержавних організацій повинна бути розроблена зрозуміла пропозиція, яка має необхідне обґрунтування і проекти відповідних нормативно-правових документів. А для цього експерти недержавних організацій повинні мати необхідні аналітичні, матеріальні й організаційні ресурси.
Олена Степаненко, Голова громадської ради при Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, запропонувала налагодити координацію діяльності між громадськими радами при Міністерстві соціальної політики, профільному Комітеті ВРУ та експертною платформою КЕР.
Важливою темою для обговорення стало питання взаємодії донорських організацій, які фінансують реформу соціальної сфери.
Владислав Лашко, представник ЮНІСЕФ, зазначив, що питання вироблення спільного бачення щодо цілей реформ, гостро стоїть не тільки перед НУО, але і перед донорськими організаціями. Тому 2016 року ЮНІСЕФ ініціює створення платформи, яка б об’єднувала експертів НУО і представників донорських організацій.
Оксана Стефанова, експерт Всесвітнього Банку в проекті з реформування соціальної сфери, зазначила, що система надання соціальних послуг — це важливий елемент соціально-економічного та територіального вирівнювання регіонів і громад, а її реформування та розвиток є частиною зобов’язань України щодо виконання Європейської соціальної хартії (переглянутої), Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. З урахуванням зазначеного і з метою забезпечення координації роботи з децентралізації системою соціального захисту населення, зокрема надання соціальних послуг, існує нагальна необхідність залучати до координації не тільки донорів, а й недержавні організації та представників Центральних органів виконавчої влади.
Учасники засідання зазначили, що ухвалення ЗУ «Про соціальні послуги» дозволить вирішити багато питань, які зараз неузгодженні в законодавчому полі, та забезпечить більш ефективне планування і надання соціальних послуг на рівні громади.
За результатами засідання було вирішено:
- винести проект нової редакції Закону України «Про соціальні послуги» на засідання Громадської ради при Міністерстві соціальної політики;
- обговорити питання надання соціальних послуг в умовах децентралізації та питання соціального діалогу, як інструменту забезпечення сталого розвитку на засіданні громадської ради при Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення;
- забезпечити посилення координації та укласти меморандум про співпрацю між громадськими радами при Міністерстві соціальної політики і профільному комітеті ВРУ та Координаційно-експертною радою з питань соціальної політики при НДІ ПЗН;
- інформувати міжнародні донорські організації щодо діяльності Рад у напрямку реформування соціально сфери й забезпечити координацію в цій сфері.