Спільна заява громадянського суспільства щодо ЗУ “Про оборонні закупівлі”

Громадянське суспільство закликає розблокувати реформу оборонних закупівель, не допустивши при цьому повернення пост-радянських корупційних практик.Закон “Про оборонні закупівлі” набув чинності 1 ...

Додано:
Nako

Proval-zakupivel-loho
Спільна заява громадянського суспільства щодо ЗУ “Про оборонні закупівлі”

Громадянське суспільство закликає розблокувати реформу оборонних закупівель, не допустивши при цьому повернення пост-радянських корупційних практик.

Закон “Про оборонні закупівлі” набув чинності 1 січня цього року, але він не працює, тому що не було вчасно затверджено сучасні та ефективні нормативно-правові акти для його імплементації. Реформа оборонних закупівель опинилася під загрозою.

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України (Мінстратегпром) та Міністерство оборони України мали якісно розробити низку нормативно-правових актів, щоб реформувати сферу оборонних закупівель відповідно до євро-атлантичних принципів, закладених у законі.

Вчасно цього зроблено не було, тому імплементацію закону провалено. Терміни, встановлені Законом та Указом Президента, прострочено. Немає затвердженого переліку державних замовників в сфері оборони, тому не можна здійснювати будь-які процедури закупівель за новим законом, зокрема, і для потреб тилу.

Проєкти актів Кабінету Міністрів України, що були розроблені, частково суперечать закону та консервують поточний статус-кво: надмірну державну таємницю, відсутність конкуренції, відсутність прозорого доступу виробників до закритих закупівель, відсутність ринкового ціноутворення та відсутність прозорої і прогресивної моделі визначення прибутку підприємств-монополістів. Це загрожує повним провалом реформи. Ці акти зводять на нівець ідею прогресивного Закону “Про оборонні закупівлі” та роблять його неможливим для виконання.

Мінстратегпром систематично ігнорує пропозиції незалежних експертів, розробників Закону “Про оборонні закупівлі” та навіть зауваження інших органів влади і НАЗК. Військово-промислову політику формують без будь-якого інформування та залучення суспільства, що суперечить принципам демократичного та цивільного контролю.

Демократичний контроль, зниження засекреченості оборонних закупівель і реформа цих закупівель – ключові вимоги для руху України в НАТО і отримання військово-технічної допомоги США. Згортання реформи оборонних закупівель – серйозна перепона для наближення України до критеріїв членства в НАТО.

Ми звертаємося до Кабінету Міністрів, а також до Президента і Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ВРУ із закликом:

Оприлюднити проєкти підзаконних актів, що розроблені для імплементації Закону “Про оборонні закупівлі”, і обговорити їх за участі громадськості;
Врахувати неодноразово надані експертним середовищем критичні зауваження щодо положень цих актів, які унеможливлюють подальшу реформу оборонних закупівель та розвиток оборонно-промислового комплексу.

Підписанти:

  • ГО “Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО)”
  • ГО “StateWatch”
  • Проєкт реформи оборонних закупівель за підтримки Міноборони Великобританії
  • ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна”
  • Асоціація “Українська оборонна і безпекова промисловість”
  • ГО “Інститут законодавчих ідей”
  • Центр “Нова Європа”
  • ГО Anti-corruption Research and Educational Center “ACREC”
  • ГО “Автомайдан Вінниччина”


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я