Спільна заява після зустрічі між Європейською Комісією та урядом України
Сьогодні у Брюсселі зустрілися члени Європейської Комісії та уряду України, очолювані відповідно Президентом Жозе Мануелом Баррозу та Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Відбуваючись після ...
Додано:
Громадський Простір
Сьогодні у Брюсселі зустрілися члени Європейської Комісії та уряду України, очолювані відповідно Президентом Жозе Мануелом Баррозу та Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком.
Відбуваючись після підписання політичних розділів Угоди про асоціацію 21 березня, сьогоднішня зустріч знаменує собою початок нового розділу у відносинах між ЄС і Україною. Вона є доказом спільного зобов’язання ЄС та України працювати у напрямі політичної асоціації та економічної інтеграції України у посиленому режимі.
Європейська Комісія знову підтвердила міцну підтримку єдності, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України з боку ЄС. Єврокомісія та уряд України рішуче засудили незаконну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією, яка не буде визнана ані Україною, ані Європейським Союзом. Україна привітала підготовку Єврокомісії щодо всеохопних правових наслідків анексії Криму – зокрема, з урахуванням територіального застосування Угоди про асоціацію та глибокої і всеохопної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ) – та погодилася запровадити механізм двосторонніх консультацій щодо цих питань. Обидві сторони висловили стурбованість з приводу зусиль проросійських сепаратистів з дестабілізації ситуації на Сході та Півдні України. Також вони розглядають так званий «референдум», який самопроголошена влада організувала 11 травня у деяких частинах східної України, як незаконний.
Єврокомісія та уряд України погодилися щодо важливості проведення вільних і чесних президентських виборів 25 травня. Це потрібно для того, аби дозволити українському народу обрати своє власне майбутнє без незаконного зовнішнього втручання. Обидві сторони вкотре підтвердили свої зобов’язання у рамках спільної Женевської заяви від 17 квітня щодо початкових конкретних кроків зі зменшення напруги та відновлення безпеки для усіх громадян. Єврокомісія, своєю чергою, привітала кроки, зроблені Україною у цьому контексті, включаючи роботу у напрямі конституційної реформи і децентралізації у рамках широкого національного діалогу. Єврокомісія та український уряд погодилися щодо важливості рухатися уперед у конституційному процесі у всеохопний, прозорий та підзвітний спосіб для налагодження широкого та всеосяжного національного діалогу. Також обидві сторони погодилися щодо важливості проведення незалежного розслідування трагічних подій, які відбулися в Одесі 2 травня. Вони взяли до відома дорожню карту ОБСЄ та висловили повну підтримку зусиллям, які докладає ОБСЄ та її Голова, задля деескалації та стабілізації ситуації за допомогою конкретних кроків – включаючи проведення круглих столів зі збереженням власності України.
Під час зустрічі Єврокомісія та уряд України погодилися продовжувати впроваджувати спільний всеохопний Європейський порядок денний реформ, що поєднує коротко- і середньострокові потреби України та висловлені думки щодо першого прогресу у цьому контексті. Сторони обговорили шляхи підтримки Євросоюзом політичної, економічної та фінансової стабільності в Україні – зокрема, за допомогою Групи з підтримки для України, що була створена Європейською Комісією та інституцією у рамках уряду України для координації процесу європейської інтеграції. Вони підтвердили свою налаштованість щодо швидкого підписання решти положень Угоди про асоціацію, включно із глибокою і всеохопною зоною вільної торгівлі, та зазначили, що це не є остаточною метою у співпраці між ЄС і Україною.
З метою допомоги у забезпеченні ефективної передачі та задля того, аби максимізувати вплив економічної допомоги та допомоги з метою розвитку від ЄС, а також підвищити її видимість, Єврокомісія та Україна вивчають шляхи для зміцнення міжнародної донорської координації. Це відбувається за допомогою створення разом з міжнародною спільнотою та міжнародними фінансовими інституціями спеціальних механізмів координації діяльності донорів.
Під час зустрічі Україна та Європейська Комісія підписали фінансову угоду щодо контракту на державне будівництво із загальним бюджетом у 355 млн. євро. Його мета – допомогти країні у її перехідному періоді. Цей контракт також супроводжується фінансовою допомогою у розмірі 10 млн. євро, метою якої є посилити роль громадянського суспільства. Перший транш (250 млн. євро) буде виділено одразу після підписання угоди.
Обидві сторони також привітали набуття чинності 23 квітня норми щодо зменшення або скасування митних зборів на товари, які походять з України. Це було виразним заходом підтримки України до 1 листопада 2014 року, який було ухвалено в очікуванні підписання та тимчасового застосування ГВЗВТ. Єврокомісія вітає перші кроки українського уряду з розв’язання довготривалих проблем, які стосуються торговельних заходів, несумісних з нормами СОТ, – зокрема, в автомобільному секторі та у зв’язку із проханням переглянути зобов’язання щодо зобов’язального митного тарифу.
Окрім того, український уряд та Європейська Комісія привітали рішення виконавчої ради МВФ щодо затвердження дворічної угоди про право використання кредиту для України на загальну суму в 12,4 млрд. євро (17,01 млрд. дол.). Незабаром ЄС виділить перший транш об’єднаної кредитної програми з макрофінансової допомоги (1,61 млрд. євро або 2,2 млрд. дол.), яку Євросоюз схвалив для України. Сьогодні, завдяки підписанню Міністром фінансів України Меморандуму про розуміння, впровадження цієї програми з макрофінансової допомоги почало просуватися вперед. Наразі Меморандум про розуміння очікує на ратифікацію у Верховній Раді України.
Обидві сторони відзначили важливість тристоронніх енергетичних переговорів, розпочатих у Варшаві 2 травня, що спрямовані на забезпечення безпеки постачань і транзиту природного газу до України та через її територію. Вони погодились з необхідністю забезпечити енергопостачання в Україну на підставі справедливої та прозорої ринкової ціни. Вони також погодились з важливістю продовження реформ в енергетичному секторі України. Сторони взяли до відома підписання Меморандуму про розуміння та Рамкової угоди про взаємозв’язок між Eustream і Укртрансгазом, що уможливлюють постачання газу зі Словаччини до України. Україна подякувала Євросоюзу за його тверду прихильність підтримці енергетичної безпеки України, зокрема модернізації її газотранспортної системи.
Європейська Комісія та уряд України висловили тверду підтримку підписанню угоди про Спільний авіаційний простір між Україною та ЄС у рамках наступної зустрічі Транспортної ради, що відбудеться 5 червня. Ця угода принесе величезну користь щодо розширення можливостей для авіакомпаній, бізнесменів і подорожан. Також вона поліпшить умови торгівлі та призведе до зниження цін для споживачів.
Обидві сторони погодились з важливістю збільшення міжлюдських контактів між громадянами України та громадянами Європейського Союзу. Єврокомісія привітала ухвалення сьогодні Верховною Радою пакету з чотирьох важливих законів та інші нещодавні законодавчі кроки з реалізації першого етапу Плану дій з візової лібералізації. Також Єврокомісія запевнила Україну у своїй підтримці зусиль з якомога швидшого просування у процесі лібералізації візового режиму.
Сторони привітали намір України приєднатися до Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Horizon 2020».
Також сторони погодилися тісно взаємодіяти та підтримувати ефективну координацію з метою подальшого поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС.
Джерело : Delegation Ukraine EU News