Сталий розвиток волонтерських спільнот — запорука Перемоги: досвід організації, яка підтримує волонтерів

Бути надійним партнером для волонтерських центрів, допомагати і навчати — таку місію взяла на себе Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння ...

mainphoto234
Сталий розвиток волонтерських спільнот — запорука Перемоги: досвід організації, яка підтримує волонтерів

Бути надійним партнером для волонтерських центрів, допомагати і навчати — таку місію взяла на себе Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення”. Розпочали свою діяльність у цьому напрямку на Кіровоградщині 2 роки тому,  а тепер надають допомогу  волонтерським центрам у 5 областях України.

 – Ми розуміємо, що волонтери системно працюють і допомагають ЗСУ наближати нашу Перемогу, але волонтерам ніхто не допомагає. Саме тому з’явилася ідея втілення Програми підтримки волонтерських центрів, – розповідає голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.

Шаблон презентації, копія, копія

 

До повномасштабної війни займалися адвокацією та аналітикою

КОО ВГО «АССН» є відокремленим структурним підрозділом Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення». На перших етапах діяльності організація надавала допомогу органам самоорганізації населення, громадським організаціям, які діють у районах Кіровоградської області. З 2018 по 2022 рр. КОО ВГО «АССН» займалася питаннями адвокації фінансової автономії шкіл, соціального замовлення, інструментів локальної демократії, оцінкою гендерної політики регіону. Організація напрацювала низку аналітичних, практичних та методологічних  розробок, які нині знаходяться у відкритому доступі і є актуальними для будь-якого регіону. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 р. організація переформатувала роботу, пристосувавши її до реалій воєнного стану. 

З початком повномасштабної війни перейшли на програмний підхід

Програма підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини була реакцією організації на виклики війни. І хоча організація має у своєму списку стратегічних напрямків “Розвиток професійних громадських активістів”, сервісною вона ніколи не була. Стартувавши із Програмою, яка на початку повномасштабного вторгнення була унікальною для всієї країни, команда організації оцінила переваги програмного підходу в діяльності і тепер планує її лише за таким принципом.  

Саме тому Програма підтримки волонтерських центрів, що стартувала понад 2 роки діяла на території Кіровоградщини, у липні 2024 року розширила свої межі і втілюється в інших регіонах: Вінниччина, Дніпропетровщина, Полтавщина та Черкащина. Для того, щоб скористатися її можливостями волонтерам достатньо заповнити анкету.

Команда КОО ВГО “АССН” надає волонтерам консультації, менторську підтримку, фінансування їх соціальних ініціатив через конкурс мінігрантів. До допомоги та консультування волонтерів активістки залучають експертів із різних сфер, для проведення етерів та різноманітних тренінгів. У серпні минулого року створили Мережу волонтерських центрів Кіровоградщини, до якої входять понад 50 представників волонтерських організацій регіону. Усі роки Програму підтримує National Endowmet for Democracy

 фото2

 

Не команда, а dreamteam

У команді організації – лише 5 жінок. Усі – мами, активні учасниці громадського руху та тренерки з різних напрямків. Людиноцентричність і розбудова партнерств на основі спільних цінностей – те, чим керуються у поміж собою та в своїй діяльності назовні. 

Голова організації Алла Волошина – професійна фандрейзерка, навчає волонтерів, як залучати додаткові ресурси для забезпечення діяльності волонтерських центрів, експертка із організаційного розвитку, соціального підприємництва і соціального замовлення. Світлана Литвиненко – менторка, фасилітаторка, тренерка із командотворення, згуртування, працює із волонтерами над посиленням організаційної стійкості. Вікторія Румянцева – комунікаційниця, менеджерка із просування у TikTok волонтерських ініціатив. Олена Коваленко – бухгалтерка, експертка із фінансової та податкової звітності, консультує щодо фінансової діяльності волонтерських спільнот. Василина Ткач – асистентка у проєктах, має різноманітний досвід у комунікаціях, просування, управлінні ініціативами та малими командами, організації благодійних заходів.

- Наша команда постійно удосконалює навички, вчиться, щоб бути ефективними у своїй роботі з людьми. Ми  – людиноцентрична організація. Завжди будуємо співпрацю із повагою до волонтерських команд, враховуючи їх потреби та можливості. Вчимо дбати про себе і свій емоційний стан, вчимо діяти стратегічно і планувати свою діяльність. Ми маємо внутрішні традиції оцінювання та розширення експертного бекграунду учасниць команди, ділимося знаннями між собою та завжди рекомендуємо одна одну для співпраці з іншими організаціями та колективами, – розповідає заступниця голови КОО ВГО “АССН” Світлана Дубина-Литвиненко.

Рухаємо ідею трансформації волонтерських організацій у соціальні підприємства та надавачі соціальних послуг 

Один із ключових напрямків діяльності організації зараз – адвокація підтримки для волонтерських центрів, які трансформуються у соціальні підприємства або стало надають соціальні послуги. 

- Економічна незалежність волонтерських центрів – це те, що необхідне для їхнього сталого розвитку. Волонтери започатковують соціальні підприємства і реінвестують отримані кошти у свою ж волонтерську діяльність. Це допомагає їм не залежати на 100 % від донатів, які дедалі важче залучати, особливо на рівні маленьких населених пунктів”, - розповідає голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.

Завдяки конкурсу мінігрантів у Програмі підтримки волонтерських центрів у 2023-2024 роках створено 5 соціальних підприємств на Кіровоградщині. Серед них яскраві в інформаційному полі регіону “Простір Хоробрих”, відкритий БФ “Полк Святослава Хороброго“, “Мандрівна перукарня” ГО “Творчість. Ініціатива. Енергія” у Приютівській ТГ, Крамниця волонтерського крафту від ГО “Сучасна жінка” у Помічнянській ТГ, “Велоцентр” відкритий БО БФ “Центр допомоги Олександрія”.

До речі, саме Помічнянська та Кропивницька міські ради мають і політичну волю підтримувати новостворений соціальний бізнес. Перша вже ухвалила Програму сприяння розвитку соціального підприємництва у Помічнянській міській ТГ, Кропивницький же у співпраці з КОО ВГО “АССН” удосконалює діючу Програму розвитку малого і середнього підприємництва у м. Кропивницькому. 

Адвокаційну кампанію організація планує розширити і на нові області, створивши спочатку актуальний для центральних регіонів України каталог діючих соціальних підприємців. 

- Ми спостерігаємо інтерес до розвитку соціального підприємництва в різних регіонах. Ми отримували запрошення на проведення тренінгів і консультації від організацій із Хмельницького, Слов’янська. Це ті регіони, де офіційно не діятиме наша Програма підтримки волонтерських центрів, однак ми готові підтримувати команди на цьому шляху і партнеритися для адвокації у їхніх громадах, – ділиться Світлана Дубина-Литвиненко.

Для того, щоб швидше реагувати на запити щодо навчання та консультування соціальних підприємців, команда КОО ВГО “АССН” згуртувала біля організації спільноту тренерок із соціального підприємництва. Тренерки спільноти готові працювати з підприємцями, волонтерами та активістами з п’яти областей, де налаштована співпраця, а також по запитах по всій країні, надаючи інструменти для створення і розвитку соціальних бізнесів.

Громадські організації та волонтерські спільноти, які хочуть навчатись соціальному підприємництву, можуть звертатись на facebook-сторінку КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення».

Довідково: Програма підтримки волонтерських центрів втілюється Кіровоградською обласною організацією ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” в межах проєкту “Волонтерський крафт задля Перемоги” завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

Презентовано програми бізнес-підтримки LIFT для молоді із малих громад

МПР та СТЕП: у пошуках можливостей розвитку потенціалу релокованих громад Запоріжжя

Понад 70 громад та ОВА пройшли офлайн навчання з комунікацій за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

4 територіальні громади Чернігівщини посилять свою стійкість

Правозахисники вважають злочином проти людяності поводження з українськими дітьми в Білорусі

Катування і переслідування українців Росією треба розслідувати як злочини проти людяності – правозахисники