Старлінк в Україні: діяльність в умовах війни
У червні компанія Starlink Ukraine отримала реєстрацію оператора електронних комунікаційних мереж та послуг. Скоро в Україні працюватиме представництво компанії SpaceX.З чого все розпочиналось?З 24 ...
Додано:
Marichka
У червні компанія Starlink Ukraine отримала реєстрацію оператора електронних комунікаційних мереж та послуг. Скоро в Україні працюватиме представництво компанії SpaceX.
З чого все розпочиналось?
З 24 лютого, моменту повномасштабного вторгнення в Україну російських військ, в країні окрім масштабних руйнувань інфраструктури та житла, масових людських вбивств були знищені та пошкоджені мережі інтернет-зв’язку. Через це багато населених пунктів опинились відірваними від інформаційного простору, втратили можливість отримувати оперативні та перевірені новини.
Міністр цифрової трансформації, Михайло Федоров, звернувся до генерального директора компанії SpaceX Ілона Маска з проханням допомогти Україні станціями Starlink та доступом до супутникового Інтернету. «Шановний Ілон Маск! Поки ви намагаєтеся колонізувати Марс — Росія намагається колонізувати Україну! Поки ваші ракети успішно приземляються з космосу — російські ракети бомблять українські садки та лікарні!» — йшлося у публічному зверненні міністра.
Ілон Маск відгукнувся на прохання. Вже через два дні, 28 лютого, перша партія супутникового Інтернету StarLink прибула до України. На середину квітня понад 10 тисяч станцій StarLink допомагають відновлювати життя на звільнених від російських окупантів територій.
Що таке StarLink?
Проєкт StarLink — це глобальний проєкт із виготовлення та запуску малих супутників для роздачі інтернету у важкодоступних місцях, розроблений американською компанією SpaceX.
Проєкт розпочався у 2015 році, також так називається додаток, який надає широкосмуговий доступ до інтернету від SpaceX.
На середину березня застосунок Starlink став найбільш завантажуваним застосунком в Україні. Його завантажили 21 000 разів у неділю, 13 березня, у всьому світі в обох магазинах App Store та Google Play. Про це повідомило видання Forbes. Це найбільша кількість завантажень у світі за один день. Більшість із них з України.
Застосунок потрібний, щоб правильно налаштувати зовнішню супутникову антену та доступ до WiFi роутеру, який йде у комплекті Starlink. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій та зв’язку, 20 квітня ухвалила рішення, що дозволяє використання терміналів Starlink усім охочим на період воєнного стану.
Як встановити та скільки це коштує?
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України надала роз’яснення, як можна скористатись послугами Starlink.
Передусім потрібен спеціальний користувацький термінал – він має вигляд супутникової антени. Термінали постачають в Україну з інструкціями про встановлення та налаштування. Також інструкція є на сайті виробника.
Процес підключення – доволі простий: треба приєднати антену до термінала кабелем, який є у комплекті, а сам термінал під’єднати до електромережі. Потім встановити на свій смартфон чи планшет додаток Starlink із Google Play або AppStore та дотримуючись інструкцій у додатку, приєднатися до супутникового інтернету.
Вартість комплекту обладнання на сайті Starlink для країн, де є представництва компанії, становить $499. Також щомісяця доведеться віддавати $99 абонентської плати.
Набір для доступу в інтернет можна придбати на сайті www.starlink.com у країнах, де є представництво компанії.
Переваги та застереження
Від початку воєнних дій Україна отримала тисячі пристроїв Starlink для використання на об’єктах критичної інформаційної інфраструктури як гуманітарну допомогу. Вони допомагають військовим та підтримують роботу інфраструктури та сервісів у медицині, фінансах, енергетиці там, де немає іншого зв’язку або зв’язок пошкоджений.
Також значну кількість пристроїв привезли самостійно різні компанії, організації, громадські об’єднання і просто громадяни. Так само, щоб забезпечити себе звʼязком у разі відсутності альтернатив.
Команда SpaceX оновила програмне забезпечення для зниження споживання енергії, щоб Starlink можна було живити від автомобільного прикурювача. Також увімкнули мобільний роумінг, щоб фазована антенна решітка могла підтримувати сигнал під час руху транспортного засобу
Завдяки Starlink вдалось швидко відновити мобільний зв’язок у Київській, Чернігівській та Сумській областях. Раніше на таке відновлення потрібні були тижні.
Однак сам Ілон Маск попередив, що «Starlink — єдина неросійська система зв’язку, яка досі працює в деяких частинах України, тому ймовірність того, що вона стане мішенню, висока. Будь ласка, використовуйте з обережністю».
Тому користувачам варто вмикати Starlink тільки за необхідності й розміщувати антену якнайдалі від людей, а також маскувати антену зв’язку, щоб її не побачили вороги.
У статті використані фото із офіційного телеграм-каналу міністра цифрової трансформації Михайла Федорова: https://t.me/zedigital.
Автори: Микита Шманатов, Марічка Карабин