Стратегічне планування в українських громадах 2.0

В умовах війни та глибокої невизначеності стратегічне планування стає не розкішшю, а життєвою необхідністю для українських громад. Стратегічне планування дозволяє не лише визначати ключові ...

Запрошуємо до участі у Школі стратегічного планування (1)
Стратегічне планування в українських громадах 2.0

В умовах війни та глибокої невизначеності стратегічне планування стає не розкішшю, а життєвою необхідністю для українських громад. Стратегічне планування дозволяє не лише визначати ключові пріоритети, а й аналізувати потенційні ризики та шукати оптимальні шляхи подолання кризових ситуацій. Сьогодні громади вже усвідомлюють потребу в документі стратегічного планування, який стане підставою для прийняття важливих рішень та налагодження співпраці з партнерами. Брак даних та експертного супроводу часто стає перешкодою для створення якісних стратегій. 

Відповідаючи на цей запит, Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» розпочала реалізацію проєкту «Стратегічне планування в українських громадах 2.0». У межах цього проєкту передбачено надати експертну підтримку 30 громадам Львівської, Волинської, Закарпатської, Одеської, Миколаївської та Рівненської областей у процесі розроблення комплексу стратегічних документів: профілю громади, стратегії розвитку та плану її реалізації, проведення стратегічної екологічної оцінки цих документів. Також реалізовуватиметься унікальна для українського простору можливість — старт Школи стратегічного планування, яка має на меті вже впродовж 2025 року підготувати 100 висококваліфікованих фахівців у сфері стратегічного планування.

До речі, не пропустіть, Школа стратегічного планування вже оголосила відбір учасників! 

Школа стратегічного планування — це амбітний виклик, адже спрямована не лише на теоретичну підготовку учасників у питаннях стратегічного планування, а й на їх включення в процеси розроблення стратегічних документів у громадах. Учасники Школи завдяки менторській підтримці досвідчених експертів отримають досвід і навички використання практичних інструментів для впровадження змін у громадах. 

«Однією з найважливіших переваг стратегічного планування є здатність громад швидше адаптуватися до мінливих умов та оперативно реагувати на нові виклики. Завдяки продуманій стратегії громада отримує змогу зосередитися на ефективному використанні наявних ресурсів і за потреби знаходити нові джерела підтримки — як державні, так і міжнародні. Отже, замість хаотичного реагування на проблеми громади з чітким планом можуть діяти проактивно, зберігаючи впевненість у завтрашньому дні та будуючи стале майбутнє для своїх мешканців», — підкреслив голова Агенції Орест Микита.

У нинішніх умовах це критично важливо, адже саме згуртованість, здатність до самоорганізації, довіра, спільнодія та взаємопідтримка дозволяють громадам не лише зберігати свої ресурси, але й крок за кроком рухатися до мирного і стабільного майбутнього.

Важливим елементом створення якісних стратегій є залучення громадян до стратегічного планування розвитку територій, адже це є запорукою створення гармонійних та ефективних планувальних документів. Відсутність партисипативного підходу може мати вкрай негативні наслідки і призвести до прийняття неефективних, неінклюзивних рішень, які часто підривають довіру до органів влади та знижують якість життя у громаді. 

«Налагодження ефективної комунікації в громадах під час створення стратегічних документів є надзвичайно важливим елементом успішного планування. У процесі створення стратегій для громади відкритий діалог сприяє тому, що всі зацікавлені сторони — від місцевих органів влади до бізнесу, освітніх закладів, громадських організацій та активних громадян — можуть висловити свої потреби та бачення майбутнього. Коли учасники процесу відчувають, що їхня думка почута, це сприяє формуванню довіри до результатів, а також підвищує мотивацію до реалізації ухвалених рішень. Залучення всіх представників різних зацікавлених груп до процесу прийняття рішень не лише підвищує прозорість, а й дозволяє врахувати інтереси цих груп, створюючи стратегію, яка буде актуальною та корисною для більшості. Отже, громада отримує шанс на побудову стійкої стратегії, яка ґрунтується на реальних потребах і має підтримку широкого кола осіб. Це не лише зміцнює єдність громади, але й робить її більш адаптивною до змін, оскільки активні мешканці стають партнерами у впровадженні стратегії та швидше реагують на нові виклики», — ділиться своїми спостереженнями комунікаційна менеджерка проєкту Ірина Куропась.

«Проєкт «Стратегічне планування в українських громадах 2.0» є надзвичайно актуальним у сьогоднішніх умовах, коли місцеві громади стикаються з численними викликами, що вимагають чіткого бачення майбутнього та системного підходу до розвитку. В умовах війни та сучасних соціально-економічних змін громади потребують ефективних інструментів для прийняття рішень, планування та реалізації ініціатив. Проєкт покликаний допомогти громадам сформувати якісні та ефективні стратегії, що відповідають їхнім потребам та потенціалу. А також у межах проекту ми підготуємо 100 фахівців, які зможуть у майбутньому якісно підтримати процес стратегічного планування розвитку як на місцевому й регіональному, так і державному рівнях. Ми прагнемо створити середовище експертів, які будуть драйверами змін. Ці фахівці матимуть не лише знання з теорії стратегічного планування, а й практичний досвід, що дозволить їм працювати з громадами, залучати активних мешканців до процесу прийняття рішень і створювати стійкі рішення, що базуються на інтересах громад. У результаті підготовлені експерти сприятимуть зміцненню громад, підвищуючи їхню спроможність у довгостроковій перспективі», — підсумувала заступниця директора ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», координаторка проєкту Ірина Сторонянська.

Нагадаємо, що впродовж 20232024 рр. Агенція вже успішно реалізувала проєкт «Стратегічний аналіз і рекомендації з розширення можливостей органів місцевого самоврядування і громад за допомогою відповідних стратегічних документів» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», в межах якого експерти Агенції у співпраці з 29 громадам Львівської, Волинської та Закарпатської областей розробили стратегічні документи. Важливо, що 27 із цих громад уже затвердили стратегії розвитку та плани їх реалізації.

За процесом реалізації проєкту «Стратегічне планування в українських громадах 2.0» стежте на сайті та фейсбук-сторінці Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини.

 

Публікація підготовлена Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини в рамках проєкту «Стратегічне планування в українських громадах 2.0», який став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Українські організації закликають ЄС відмовитися від російського газу та підтримати енергетичну незалежність України

На Київщині вже третя громада – Дмитрівська долучилась до роботи над сучасним Статутом громади

Стартував проєкт «Стійкість та розвиток – методичні рекомендації для територіальної громади»

Молодь просуває зміни: у 30 громадах відбулася низка молодіжних адвокаційних кампаній

Перша груднева добірка вакансій

ГО "Життя" закликає Верховну Раду ліквідувати преференцію на ТВЕН у законопроєкті №11090