Створення офісу МКС в Україні – новий рівень співпраці України та МКС

14 вересня цього року Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан та Генеральний прокурор України Андрій Костін оголосили про початок роботи Офісу Міжнародного кримінального суду в Україні ...

Додано:
experthrcenter

32
Створення офісу МКС в Україні – новий рівень співпраці України та МКС

14 вересня цього року Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан та Генеральний прокурор України Андрій Костін оголосили про початок роботи Офісу Міжнародного кримінального суду в Україні (Офіс МКС). Це стало новим кроком у співпраці України та МКС з метою забезпечення ефективного міжнародного кримінального правосуддя.

Офіс МКС в Україні (його ще називають «польовий офіс» або «крайовий офіс» від англійського «country office») створено з метою сприяння роботі МКС на території України у зв’язку з усіма ситуаціями та справами, що перебувають на розгляді Суду, але в першу чергу задля забезпечення ефективного розслідування та притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні міжнародних злочинів під час російської агресії.

Такі офіси, по суті представництва МКС, створюються в країнах, де відбуваються або відбувались події, що розслідуються Офісом Прокурора МКС. Крім України, такі офіси відкриті в Демократичній Республіці Конго, Уганді, Центральноафриканській Республіці, Кот-д’Івуарі, Грузії та Малі. Основна їх ціль – підтримка мандату Суду та його відповідної діяльності у цих країнах. Також польові офіси в МКС сприяють його взаємодії з інститутами громадянського суспільства та посиленню просвітницької роботи у відповідних країнах.

Однак слід розуміти, що створення офісу МКС в України, це не стільки забезпечення персоналу МКС відповідним приміщенням, скільки цілий комплекс зобов’язань, які взяла на себе Україна відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Міжнародним кримінальним судом, вчиненої 23 березня 2023 року.

Серед таких зобов’язань: забезпечення безпеки і захисту приміщень МКС в Україні; забезпечення безпеки, охорони та захисту персоналу та співробітників МКС, а також членів їх сімей; надання МКС таких привілеїв, імунітетів та пільг, які є необхідними для досягнення його цілей; надання необхідних можливостей зв’язку та комунікації; звільнення МКС від податків, імпортних та експортних зборів; сприяння роботі МКС у питаннях митного оформлення, реєстрації автомобілів та видачі дипломатичних номерів, отримання віз або дозволів на в’їзд/виїзд тощо. Остаточна відповідальність за виконання таких зобов’язань, покладається на Уряд України.

Створення крайового офісу є очікуваним продовженням ефективної співпраці України та МКС

Можна виділити такі основні прояви співпраці України та МКС:

  • 19 листопада 2006 року України приєдналась до Угоди про привілеї та імунітети Міжнародного кримінального суду. Україна стала першою державою, яка не є учасником Римського статуту, яка ратифікувала Угоду про привілеї та імунітети МКС, що полегшує співпрацю з МКС.
  • Україна визнала юрисдикцію МКС відповідно до частини 3 статті 12 Римського Статуту. Так, Верховна Рада України двічі зверталась до МКС: 25 лютого 2014 року – із заявою про визнання юрисдикції МКС щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року; 4 лютого 2015 року – із заявою про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян.
  • Офіс Генерального прокурора активно співпрацює з МКС. Так, у січні 2020 року в складі Офісу Генерального прокурора створено Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту – перший спеціалізований структурний підрозділ, уповноважений на співробітництво з МКС.
  • Зі свого боку, крім власне розслідування фактів воєнних злочинів та злочинів проти людяності, МКС сприяє підвищенню обізнаності громадянського суспільства та посиленню професійної спроможності представників юридичної спільноти. Так, 13 – 16 березня 2023 року МКС провів для співробітників Генеральної прокуратури України та Національної поліції України тренінг із захисту свідків та підтримки жертв сексуального насильства, пов’язаного з війною в Україні.

Разом з тим, найбільш довго очікуваним продовженням ефективної співпраці України та МКС є ратифікація Україною Римського статуту.

Україна підписала Римський статут ще 20 січня 2000 року. Однак його ратифікації перешкодив висновок Конституційного Суду України, відповідно до якого стаття 1 Статуту не узгоджуються з положеннями частин першої, третьої статті 124 Конституції України, а тому приєднання України до цього Статуту відповідно до частини другої статті 9 Конституції України можливе лише після внесення до неї відповідних змін. У зв’язку із чим стаття 124 Конституції була викладена в новій редакції, яка дозволила визнання Україною юрисдикції МКС на умовах, визначених Римським статутом. Ці зміни набули чинності 30 червня 2019 року. Тож наразі перешкоди ратифікації Римського статуту відсутні.

 

Довідково:

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (helsinki.org.ua).

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ЕЦПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я