Сучасне мистецтво у Бердянську або як за 200 грн зробити арт-об’єкт

Учасники та учасниці спільноти Культурні урбаністи продовжують дивувати жителів міста Бердянськ, створюючи нетипові об’єкти, переважно пов’язані із соціальними проблемами міста, країни, а іноді і ...

Додано:
chas_ye

Захід Культурних урбаністів
Сучасне мистецтво у Бердянську або як за 200 грн зробити арт-об’єкт

Учасники та учасниці спільноти Культурні урбаністи продовжують дивувати жителів міста Бердянськ, створюючи нетипові об’єкти, переважно пов’язані із соціальними проблемами міста, країни, а іноді і всієї планети. 

Навіщо вони це роблять? Тому що не можуть інакше. Це інше мислення, яке з’являється у молодих людей, або навіть підлітків, які гостро відчувають недоліки сучасності.

Цього літа 2021 в Антикафе Час Є пройшло декілька заходів, які покликані були навчити молодих людей позначати проблеми, які стоять перед людством, за допомогою мистецьких методів. Завдяки мистецтву було створено більше 10 об’єктів паблік-арту у Бердянську. 

Айдіатон

Першою ластівкою був урбаністично-мистецький айдіатон, який пройшов у червні 2021 року, він дозволив учасникам інакше поглянути на Бердянськ, на його проблеми і запитання, а також знайти урбаністично-мистецькі рішення для цих проблем і питань. 

Художній музей імені Ісаака Бродського 12-13 червня був переповнений креативними людьми з палаючими очима і поряд з ними, як іскри, постійно запалювалися ідеї. За два дні було створено 5 концептів арт-проектів для міста. 

Що то за концепти? 

Концепт арт-об'єкту

Металева планета Земля з вмонтованими баками для сортування сміття

Концепт арт-об'єкту

Металеве дерево на екологічну тематику

Концепт арт-об'єкту

Великий рупор для зняття стрессу

Концепт арт-об'єкту

Серія функціональних арт-об’єктів на екологічну тематику

Концепт публічного простору

Паблік-спейс для молоді і дітлахів

Проєкт команди-переможниці від імені Молодіжної ради було подано на Громадський бюджет Бердянська. Розробити, оформити та подати проєкт молодим людям допомагала команда Антикафе Час Є

Воркшопи з арт-інтервенцій

У липні стало ще спекотніше і Культурні урбаністи вирішили не тільки зробити концепти проєктів, але й вийти на вулицю і спробувати одразу створити те, що напридумували. 

Тож, на першому воркшопі з арт-інтервенцій, учасники та учасниці створили мурал на стіні у в одному з дворів у центральній частині міста, три невеличких гумористичних надписи на стінах у центрі Бердянська та сміттєвого монстра із паперу, який нагадував про екологію. Собівартість кожного з арт-об’єктів не перевищувала 200 гривень, що доводить гіпотезу про те, що для креативного мистецького вислову не потрібно багато грошей. Головне – ідея, концепт.

Арт-об'єкт, створенний в межах дводенного воркшопу з арт-інтервенцій

Арт-об’єкт, створенний в межах дводенного воркшопу з арт-інтервенцій

Арт-об'єкт, розроблений в межах воркшопу проєкту Культурні урбаністи в Бердянську 01_карась 01_мусорний_монстр 01_пелінгас

“Вважаю, найцікавіша частина навчальних заходів проєкту Культурні урбаністи – це мить, коли учасники та учасниці усвідомлюють, що мистецтво є доступним для них. Що створювати свої арт-об’єкти та потужні мистецькі висловлювання може кожний, – каже Кирило Пеліванов, керівник ГО Час Є, – Тоді мистецтво та міський простір стають інструментом та площиною для суспільного діалогу та рефлексії нагальних питань”.

Арт-путівник Бердянськом

А потім всім так сподобався перший воркшоп з арт-інтервенцій, що вирішили зробити ще й другий. На якому теж з’явилася ціла купа паблік-арт робіт: арт-об’єкт обійми дерево, інтерактивний арт-об’єкт “Дартс – випусти пар на медуз і комарів”, арт-інтервенція “Я медузянск”, декілька філософських написів на стінах у центральній частині Бердянська.

02_meduzyansk

Молодь переосміслила об’єкт “Я люблю Бердянськ”, спираючись на нагальний інформаційний контекст та тему медуз в Азовському морі

02_meduzyansk_

Молодь переосміслила об’єкт “Я люблю Бердянськ”, спираючись на нагальний інформаційний контекст та тему медуз в


Арт-об'єкт, свторенний в межах дводенного воркшопу Культурних урбаністів

02_vilki_

02_obiymy_derevo

Знищення зелених насаджень – одна з нагальних проблем Бердянська.


02_darts_

02_darts 

02_nadpisi

Вікторія, учасниця одного з воркшопів поділилася своїми враженнями: “Це дуже цікаво і познайомитись з людьми і поспілкуватися і зробити щось своїми руками для Бердянська, Щоби люди помітили те, що ми зробили, щоби замислились, цінували і щоби могли підійти до арт-об’єкту і сказати: “класно, що люди таке роблять, дарують іншим позитив… можливо, і мені варто щось зробити для цього міста?”” 

Літо нагадало про туристичну тематику і вирішили зробити альтернативний арт-путівник для міста. В цьому Культурним урбаністам допомогли креативні херсонські друзі, які вже створили для Херсону подібний путівник. Було організовано воршкоп зі створення арт-путівника Бердянськом. 

На цьому заході учасники зробити пробні або тестові сторінки Альтернативного путівника по Бердянську, з гумором та з реальними картинками бердянської місцевості. Вийшло доволі весело. Дивіться самі.

Сторінка-прототип арт-путівника Бердянськом

Сторінка-прототип арт-путівника Бердянськом

03_Чаєчки

Сторінка-прототип арт-путівника Бердянськом

03_alt_putevoditel

Сторінка-прототип арт-путівника Бердянськом

 

“Основна ідея подібних заходів – показати, що креативні люди є у Бердянську, що вони готові творити і створювати”, – розповідає Ксенія Клейнос, організаторка заходів і директорка Антикафе “Час Є”, – “Кожен бажаючий має можливість зробити те, що хочеться. Для цього достатньо бути творчою людиною і мати намір щось зробити. Доречі, я вважаю, що всі люди творчі, незалежно від того, що вони розповідають про себе вам”.

Проєкт Культурні урбаністи реалізовується завдяки підтримці Європейського фонду за демократію та Посольства Канади.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Успіх програми "Дітям війни": роль партнерів

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення