Судді Івано-Франківського апеляційного суду задля своєї безпеки судять у масках?
В рамках діяльності кампанії “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” громадський активіст Віталій Світлик відправляв в усі 4 суди Івано-Франківська (Івано-Франківський міський суд, Апеляційний суд в ...
Додано:
Anticorruption Platform
В рамках діяльності кампанії “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” громадський активіст Віталій Світлик відправляв в усі 4 суди Івано-Франківська (Івано-Франківський міський суд, Апеляційний суд в Івано-Франківській області, Івано-Франківський окружний адміністративний суд та Господарський суд Івано-Франківської області) запити для отримання автобіографій та фото суддів. Однак, в Апеляційному суді Івано-Франківської області вирішили, що фото суддів є конфіденційною інформацією.
Загалом, 3 інших Івано-Франківських суди надали активісту автобіографії та фото. Апеляційний суд розцінив надання фотографій суддів як персональну загрозу їхній безпеці та безпеці їх родичів, саме так випливає із наданої судом відповіді.
На перший запит суд розцінив фото суддів як документи для службового користування та, на підставі Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відмовився надавати їх запитувачу.
Слідом за наданою відповіддю Віталій Світлик надіслав повторний, аргументований запит з поясненням категорії службової інформації та проханням таки надати фото суддів. Аргумент був досить простим – згідно з тим же Законом України “Про доступ до публічної інформації” – не може бути обмеженою у доступі інформація про особу, яка є державним службовцем та здійснює державну функцію. Однак, суд навідріз відмовився надавати інформацію, цього разу аргументуючи це тим, що оприлюднення фото суддів стане загрозою для життя та безпеки їх та їхніх сімей.
Розпорядник зіслався на Закон України “Про захист персональних даних”. Однак, в зазначеному законі вказано, шо “не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень…”. Відповідно, фото повинні були бути надані запитувачу.
“В мене складається враження, що судді апеляційного суду в Івано-Франківській області ведуть засідання в масках, оскільки на кожному кроці остерігаються небезпеки. – зазначив Віталій Світлик – координатор кампанії “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” в Івано-Франківську. – Я не розумію, чого вони бояться. Адже будь-хто може прийти на засідання і спокійно сфотографувати суддю. Чому ж тоді вони бояться мені надати фото? Ці люди отримують зарплати майже 20 000 грн в місяць з державного бюджету і бояться показати свої обличчя людям, на податки яких живуть. Це неправильно”.
В своїй наполегливій позиції апеляційний суд в Івано-Франківській області пішов ще дальше. 2 грудня, на їх офіційному веб-сайті було оприлюднено заяву, де, посилаючись на Рішення Конституційного Суду України, в якому перелічує види інформації, яка може бути конфіденційною: “інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною.”
“Я не порушую жодної норми законодавства. У рішенні Конституційного Суду, на яке посилається апеляційний суд немає жодного слова про фото.” – Коментує заяву Віталій Світлик.
Загалом, за 2 місяці роботи кампанії “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” в Івано-Франківську випадок із ненаданням публічної інформації судом стався вперше. Представники 3-х інших Івано-Франківських судів виступили досить відкритими у плані співпраці з громадськістю та не перешкоджали роботі активістів.