Сумчани вважають свою область столицею нафтовидобування та бездоріжжя
11 березня 2016 року на Сумщині активно обговорювали нафтогазовий комплекс регіону у контексті впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI). Низка заходів, організованих ГО «НОВА ...
Додано:
НОВА Енергія
11 березня 2016 року на Сумщині активно обговорювали нафтогазовий комплекс регіону у контексті впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI).
Низка заходів, організованих ГО «НОВА Енергія» та Сумською обласною радою в рамках проекту “Розвиток мережі партнерських організацій з реалізації завдань Комунікаційної Стратегії ІПВГ (Ініціативи прозорості видобувних галузей, англ. EITI) 2015 у видобувних регіонах України” за фінансової підтримки Німецького товариства інтернаціональної співпраці (GIZ) та Міжнародного фонду «Відродження», була спрямована на налагодження діалогу між населенням, владою і компаніями. До дискусії долучилися представники громад Охтирського, Великописарівського та Роменського районів, а також депутати обласної та районних рад.
Владислав Дейнеко (Координатор коаліції «Енерготранспарентність») коротко представив міжнародну Ініціативу прозорості видобувних галузей в Україні (UAEITI), наголосивши, що шлях від початку її впровадження до публікації першого звіту, зайняв майже 7 років. «UAEITI – це дієвий інструмент для кожного члена громади, що надає можливість реально оцінювати якісні та кількісні показники діяльності нафтогазового комплексу в регіоні, слідкуючи за ефективним використанням коштів державою та місцевою владою» – відзначив В. Дайнеко.
За словами Лілії Ричкіної, заступниці голови Сумської обласної ради: «Діяльність нафтогазового комплексу області викликає дуже багато запитань. Чому при зростання вартості газу, його видобуток у регіоні скорочується? Чому жителі громад, на території яких ведеться видобуток нафти й газу, мають купувати його по тій самій ціні, що й жителі інших регіонів? Чому ведеться незаконний видобуток вуглеводнів? (відомі випадки коли на території області зупиняли вантажівки з сировиною невідомого походження). Опитування сільських голів виявили, що на території 26 громад області встановлено 519 «видобувних вишок», серед яких 120 діючі, 35 законсервовані, 21 розвідувальні. Статус решти 343 вишок, голови територіальних громад навіть не змогла визначити. Така ситуація, демонструє повну відсутність прозорості діяльності державних та приватних компаній нафтогазового сектору у регіоні».
Пошук можливостей вирішення болючих питань регіону, шляхом використання інструментарію UAEITI, зібрав за круглим столом у м.Суми не лише представників видобувних компаній та громадських діячів, а й депутата Верховної ради України – Олександра Сугоняко та голову Сумської обласної ради Семена Салатенко.
«На Сумщині видобувається 45% нафти і 12% газу від загального видобутку в Україні. Тим не менше, бюджет області цього не відчуває», – на цьому наголосив Семен Салатенко під час заходу.
Керівник депутатського корпусу говорить, що останні два роки місцеві громади не отримують кошти на поліпшення соціально-економічного стану територій від ПАТ «Укрнафта». «Лише в цьому році обласна рада розпочала роботу по систематизації інформації – скільки родовищ є в області, скільки діє свердловин. Тобто проводиться первинна робота, щоб дізнатися, скільки нафти і газу видобувається в області. Саме після такого аналізу можна розпочинати розмову з керівництвом «Укрнафти» для залучення коштів в регіон. Бо нині ми маємо лише проблеми: зникнення води з колодязів, збільшення онкозахворювань серед населення, забруднення повітря, ґрунту, води, знищення доріг важкою технікою, немає утилізації відходів тощо. Тому ця зустріч на часі і ми повинні знайти шляхи вирішення проблем, які маємо від видобутку нафти і газу на території області», – зазначив голова обласної ради.