“Свояки” і “Нарвані” – Тернопіль дізнався про схеми поборів у лікарнях міста

Кожен хоч раз у житті стикався з неформальними платежами за надання медичних послуг. Хтось вважає це природнім, а інші вбачають у цьому несправедливість та протизаконні дії. 1 листопада експерт з ...

Додано:
Mariia

mmmm
“Свояки” і “Нарвані” – Тернопіль дізнався про схеми поборів у лікарнях міста

Кожен хоч раз у житті стикався з неформальними платежами за надання медичних послуг. Хтось вважає це природнім, а інші вбачають у цьому несправедливість та протизаконні дії. 1 листопада експерт з протидії поборам за безкоштовну медицину  Олександро Ткаченко провів відкриту лекцію на тему «Знай свої права. Благодійні внески пацієнтів».

Семеро з десяти українців сплачують добровільні пожертви у лікарнях та інших медичних закладах. Інститут аналітики та адвокації провів дослідження у 17 містах України і з’ясував, що за 2013-2014 рр. було зібрано 506 222 173 грн. у вигляді благодійних внесків, з яких лише 12,3% коштів перераховано з фондів на потреби лікарень. Виникає логічне запитання – куди пішла решта 67,7%?

Існують дві відомих схеми незаконного виведення коштів із фондів: “Свояки” і “Нарвані”. Перша полягає у тому, що лікарня надає список необхідних товарів, а фонд купує їх у “пов’язаних” фірмах за завищеними цінами. За другою схемою лікарня діє у тому ж порядку що й за першою, проте тут фонд підписує з лікарнею акти приймання-передачі без будь-якої реальної передачі матеріальних цінностей. Лікарня де-юре отримує матеріальні цінності, відображає їх в своєму обліку та одразу списує з балансу, відобразивши у податковому звіті вартість цінностей.

Подібні схеми “відмивання” коштів можуть зупинити заходи як на національному, так і на місцевому рівнях: НПА вищої юридичної сили, договори лікарень з благодійними фондами, постійні звітність та моніторинг. Лише знаючи закони та свої права, пацієнти зможуть вимагати якісної медицини без поборів.

Юрист Центру громадського контролю “Дій!” Володимир Шевченко розповів про перші кроки на шляху до подолання корупції у медичних закладах міста. Центром був наданий типовий договір між лікарнями та благодійними фондами з пунктами про обов’язкове фінансове звітування обох сторін.

nnn

“На сьогодні усі міські медичні заклади підписали такі угоди. Тепер у всіх з’явиться можливість побачити, що було закуплено  чи відповідають звіти реальності. Також ми хочемо розповсюдити у лікарнях міста постери про те, на що пацієнти мають право та як персоналу поводитись заборонено. Намагатимемось зробити нашу медицину більш прозорою та підзвітною”, – зазначив Володимир Шевченко.

Марія ІЩЕНКО,
журналіст Центру громадського контролю “Дій!” у Тернополі

Довідка:Захід відбувся у рамках Програми протидії явищу неформальних платежів у закладах охорони здоров’я України, яку реалізує Інститут аналітики та адвокації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Центр громадського контролю “Дій!” – спільний проект чеської організації People in Need та всеукраїнської громадської організації Центр UA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Абетка саморегуляції 6.0: завершено перший блок курсу з підтримки психічного здоров’я

Зміни розпочинаються з тебе: як на локальному рівні впливати на глобальні процеси. Досвід БУР

Обговорили співпрацю влади та неурядового сектору у сфері відновлення громад та регіону

Яка вона — українська ідентичність? Відкриті читання «Живої бібліотеки» — на DOCUSPACE

Літня Українська Миротворча Школа 2024

Для українців у Польщі запустили онлайн-курси з вивчення польської: як приєднатися до навчання