Тепер у Росії і фізичних осіб хочуть визнавати іноземними агентами
12 січня Держдума прийняла в першому читанні законопроект про визнання фізичних осіб іноземними ЗМІ та агентами. Документ був внесений в кінці грудня після ухвалення закону, який дозволив визнавати ...
Додано:
Громадський Простір
12 січня Держдума прийняла в першому читанні законопроект про визнання фізичних осіб іноземними ЗМІ та агентами. Документ був внесений в кінці грудня після ухвалення закону, який дозволив визнавати закордонні ЗМІ іноземними агентами в Росії.
Новий законопроект дозволяє зараховувати до них не тільки організації та ЗМІ, а й фізичні особи.
“Очевидно, що мета – підвищити рівень самоцензури, причому не тільки в ЗМІ, більшість яких і так мало що собі дозволяють, а й серед населення. Створюється враження, що є завдання втягнути в цей порядок якомога більше число людей, в тому числі, вельми далеких від політики. Користувачі, хто не особливо цікавиться деталями, інтерпретують це так: “Заборонили посилатися на іноземних агентів”. У країні, де можна запросто заробити ув’язнення за репост, це більш ніж ясний сигнал, як можна менше згадувати неприємні для російської влади джерела”.
При поширенні і цитуванні матеріалів, створених ЗМІ – “іноземними агентами”, також необхідно буде вказувати те, що джерелом інформації є “іноземний агент”
“Це положення стосується всіх інформаційних ресурсів, від телеканалів і друкованих засобів масової інформації до користувачів соцмереж, медичних або, там, кулінарних сайтів. У цьому немає ніякої катастрофи, якщо хто-небудь тиражує інформацію “іноземного агента”, будуть застосовуватися положення закону про НКО в частині статусу “іноземного агента”, – вважає віце-спікер Держдуми та співавтор проекту закону П. Толстой.
Законопроект пропонує визнавати фізичні особи іноземними ЗМІ-агентами, якщо вони поширюють для необмеженого кола осіб друковані, аудіо- або відеоматеріали та інші повідомлення.
При цьому вони повинні отримувати гроші або майно від іноземних держав і їхніх держорганів, іноземних і міжнародних організацій, іноземних громадян, осіб без громадянства або уповноважених ними осіб, а також від російських юридичних осіб, які отримують гроші з зарубіжних джерел.
Формулювання в законопроекті широка: “Фізичні особи можуть бути визнані іноземними засобами масової інформації, які виконують функції іноземного агента, якщо відповідають ознакам, встановленим частиною третьою цієї статті” (в цій статті йдеться про іноземні джерела фінансування).
Як і де такі фізособи повинні поширювати інформацію, який характер має носити інформація, які зобов’язання накладе на фізосіб статус агента – цих деталей новий документ не містить.
Не прописана в законопроекті і процедура визнання людей іноземними агентами.
Голова правозахисної групи “Агора” Павло Чиков вважає, що російська влада будуть застосовувати закон до блогерів, які критикують владу.
Статус “іноземного агента” у Росії присвоюється тим некомерційним організаціям, які, на думку Мін’юсту РФ, отримують фінансування з-за кордону і одночасно займаються політичною діяльністю.
Такі НКО зобов’язані повідомляти, що є “іноземним агентом”, а також змушені частіше здавати звітність та проходити аудит, що значно ускладнює їхню діяльність.
У 2016 році в Росії був прийнятий закон, що уточнює поняття політичної діяльності НКО. До неї, зокрема, було вирішено віднести “формування суспільно-політичних поглядів шляхом соцопитувань”.
За даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, в Росії протягом 4-річного дії закону про некомерційні організації 148 організацій були внесені в список “іноземних агентів”, їх фінансування суттєво скоротилося, репутації було завдано збитків, співробітники перебували під тиском і погрозами, а 27 організацій були змушені закритися.
За інформацією ВВС та Центру інформації про права людини