Топ-5 ініціатив Волинського Інституту Права у 2024 році

Під кінець року всі традиційно підбивають підсумки, і ми – не виняток. 2024-й рік для команди Волинського Інституту Права був багатим на події, проєкти, успішно реалізовані ідеї. Як завжди, ми не ...

DSC_9243
Топ-5 ініціатив Волинського Інституту Права у 2024 році

Під кінець року всі традиційно підбивають підсумки, і ми – не виняток. 2024-й рік для команди Волинського Інституту Права був багатим на події, проєкти, успішно реалізовані ідеї. Як завжди, ми не зраджуємо собі та працюємо за нашим девізом «Дії творять зміни».

Традиційно, ми підготували матеріал про топ-5 ініціатив Волинського Інституту Права, які найкраще підсумовують результати нашої роботи та змін у громадах.

Відновили нашу традицію – публічне звітування громадського сектору 

У 2024-му, після дворічної перерви, ми зрозуміли, що пора відновити публічне звітування громадських організацій, яке ми призупинили після початку повномасштабного вторгнення. За ці два переломні роки чимало організацій адаптувались під нові виклики і почали працювати з новими темами. Це все страшенно хотілось обговорити одне з одним.

У нашому цьогорічному публічному звітуванні взяли участь 15 громадських організацій, які розповіли, чим вони займались, скільки грошей залучили та які проєкти реалізували. 

«Якщо ми хочемо, щоб наші партнери працювали прозоро, то повинні й самі демонструвати таку прозорість. Завдяки звітуванню ми розповідаємо, який вклад ми робимо у розвиток громад та хто на це дає фінанси. А ще подібні заходи стають поштовхом для народження нових ідей і колаборацій», – переконана ініціаторка заходу, виконавча директорка Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик.

Забігаючи наперед, додамо, що звітування обов’язково буде і в 2025-му. 


Провели конкурс мінігрантів серед громадських організацій Волині та Рівненщини

На початку 2024-го року ми розпочали реалізацію проєкту «Посилення стійкості та підвищення професійної спроможності локальних інститутів громадянського суспільства у територіальних громадах Волинської та Рівненської області» за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). У його межах ми оголосили конкурс мінігрантів для громадських організацій Волині та Рівненщини.

Ми хотіли не лише допомогти реалізувати класні локальні ініціативи, а й налагодити зв’язки між громадським сектором Волині та Рівненщини. Бо хоч в масштабах всієї України наші дві області традиційно називають єдиною «історичною Волинню», але насправді відчуваємо, що внутрішній зв’язок між нашими регіонами не те щоб міцний, і це треба виправляти.

Переможцями нашого конкурсу стали п’ять організацій. Впродовж півроку вони проводили адвокаційні кампанії за такими темами:

Детальніше ознайомитись з історією кожного грантера можете за посиланнями у тексті.

Також в межах проєкту відбулось чимало нетворкінгових подій, завдяки яким вдалося краще познайомити між собою громадський сектор Волині та Рівненщини.


Шкільний бюджет у Зимнівській та Вишнівській громадах

Цьогоріч за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми працювали у десяти громадах Волині, налагоджуючи владно-громадську співпрацю та допомагаючи впровадити інструменти громадської участі. Кожна громада показала результат і пройшла власний унікальний шлях. Але у цьому матеріалі, зважаючи на стислий формат, ми детальніше розповімо лише про один реалізований інструмент – шкільний бюджет, який впроваджували Вишнівська та Зимнівська громади.

Коротко нагадаємо: це конкурс, в рамках якого учні пропонують проєкти, як можна покращити їхні школи, а тоді за підсумками учнівського голосування обирають переможців. Їхні ідеї фінансує місцева рада.

В обидвох громадах ми провели навчання, залучивши розробника цієї методики – Олексія Коваленка. Після цього ради підготували необхідну юридичну базу і взялись за безпосередню реалізацію ініціативи. Ми провели для учнів навчання з проєктного менеджменту та комунікацій, після яких діти власне й подавали свої проєкти. 

«Насправді «твердий компонент» тут не головне, – коментує проєктна менеджерка ВІП Людмила Василюк. –  Важливо те, що діти відчули, що можна пропонувати свої ідеї і що їхня думка важлива. Школярі ознайомились з роботою місцевого самоврядування, побували на екскурсіях у своїх радах і розвіяли стереотип, що місцева влада – це щось недосяжне». 

Окрім цього, усім зацікавленим рекомендуємо ознайомитись з історіями інших восьми громад:

Відкриття публічних просторів у Локачах та Машеві

Цьогоріч ми маємо ще одне важливе досягнення – відкриття двох публічних просторів у селищі Локачі та в селі Машів Вишнівської громади. 

«За підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми закупили для Центрів меблі та техніку, а місцеві ради профінансували ремонтні роботи у цих просторах, – розповідає фінансова менеджерка ВІП Богдана Кравчик. – Приємно було бачити, що громади вклали у ці ініціативи так багато роботи та зусиль».

Фактично, обидва центри відкрили вже на фінальному етапі нашого проєкту. З тих пір минуло майже півроку. І ми бачимо, що з тих пір у обох Центрах регулярно проводять ряд активностей різного спрямування. 

Додамо, що цьогоріч на Форумі громадянського суспільства, проведеному ІСАР Єднання, Центр громадських консультацій та комунікацій у Локачах включили до топ-20 найкращих практик по всій Україні. Пишаємось цим досягненням і тішимось, що теж доклались до цієї справи.


Два форуми за рік 

2024-й рік був активним і в плані організації масових заходів. У липні ми організували дводенний міжрегіональний форум «Рушій невтраченої демократії», зібравши у Луцьку понад сотню учасників з різних куточків України. 

На форумі обговорювали підсумки всього, що ми встигли зробити у громадах за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Окрім цього, було багато цікавих дискусій на тему руху в Європейський Союз, роботи місцевого самоврядування під час воєнного стану та загалом перспектив місцевої демократії у нашій країні.

«Це був мій перший досвід – працювати у команді організаторів такої події, – зазначає комунікаційна менеджерка ВІП Тетяна Бугаєнко, яка приєдналась до команди на початку цього року. – Такі події дають дуже багато натхнення, цікавих ідей, знайомств із колегами».

Наприкінці вересня ми організували ще один форум «Дії творять зміни» за підтримки Національного фонду на підтримки демократії. Тут ми говорили про роль громадського сектору в відбудові та розвитку України. Окремо хочемо відзначити панельну дискусію за участі представників донорських структур, де прозвучало багато корисної інформації та сенсів. 

Однією з таких цитат, яку озвучила заступниця виконавчого директора ІСАР Єднання Наталія Климова, ми хочемо підсумувати всю нашу роботу в 2024 році.

«Наша ціль номер один – вберегти країну та здобути перемогу. Друга задача, яка перед нами стоїть – зберегти демократію. Про це мало хто говорить, але це важливо. Учасницька демократія, участь у всіх процесах, які відбуваються – це наша задача».

***

Зізнаємось, що обирати лише п’ять ініціатив було вкрай важко, адже за цей рік ми встигли зробити чимало. Зокрема, ми розпочали новий проєкт «Підтримка розвитку самоорганізації та безпосереднього народовладдя у територіальних громадах Волині» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» і зараз активно працюємо у Турійській та Камінь-Каширській громадах, підтримуючи демократичні процеси. Також завдяки ІСАР Єднання у 2024 році ми попрацювали і над нашим інституційним розвитком, провівши стратегічну сесію і напрацювавши нову комунікаційну стратегію. 

Детальніше про кожен з проєктів та про нашу роботу в 2024-му році ви зможете прочитати у нашому річному звіті, над підготовкою якого ми активно працюємо.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Правові засади задля ефективного повоєнного відновлення деокупованих територій України

Добірка найцікавіших онлайн курсів 2024-го року

Участь молоді в житті громади є ключем до успіху

Українці можуть отримати безоплатні кар’єрні консультації від "СпівДії" ще в чотирьох регіонах

Fight For Right спільно з рухом VETERANKA започатковують новий проєкт «Розширення можливостей ветеранок з інвалідністю»

«Онлайн-академія підприємиць та лідерок» оголошує набір учасниць на II етап проекту