Від початку повномасштабного вторгнення стало зрозумілим, що люди потребуватимуть допомоги та підтримки, а кількість ВПО буде значно більшою ніж у 2014 році. Маючи досвід роботи з внутрішньо переміщеними особами, напрацьовані механізми та, врахувавши помилки, яких припускалися, Старобільська РДА, залучившись підтримкою ГО ЦСР «Дієва громада» розпочала роботу над створенням осередків для підтримки родин, які перемістилися з тимчасово окупованої Луганщини. Ми прагнули створити місце, де не лише можна буде отримати матеріальну допомогу (продукти, гігієну, посуд, постільну білизну), а також розраховувати на психосоціальну підтримку та консультативну допомогу з різних питань на етапі адаптації та інтеграції у приймаючі громади.
У 2022 році відкрили хаб у місті Свалява, а вже наприкінці 2023 – у місті Київ. На базі гуманітарних хабів Старобільської РДА у рамках проєкту «Відкриті двері. Розширення доступу до соціальних послуг», спільно з ГО Центр спільного розвитку «Дієва громада» діють центри підтримки сім’ї, які надають соціальні послуги внутрішньо переміщеним особам Луганської області.
У фокусі роботи Центрів – підтримка родин з дітьми за допомогою:
роботи ресурсного центру підтримки сім’ї,
роботи освітніх класів та проведення позашкільних занять для дітей,
роботи відкритого простору з ігровою зоною, де батьки можуть навчатися або отримувати послуги, а діти змістовно проводити час,
функціонування відкритого бібліотечного простору.
У ресурсному центрі підтримки сім’ї на базі хабу у Києві можна отримати консультативну допомогу від таких фахівців:
консультація практичного психолога,
консультації з питань зайнятості,
юридичні консультації,
консультації адміністратора ЦНАПу,
консультації сімейного лікаря,
консультації спеціаліста ГУ ПФУ в Луганській області.
Консультативні послуги спеціалістів надаються на підставі Меморандумів про співпрацію та партнерство з військовими адміністраціями населених пунктів Старобільського району та іншими організаціями та установами. Така практика дозволила розширити перелік послуг, які можуть отримати ВПО.
Одним з ключових напрямків роботи центру є психологічна підтримка ВПО та підвищення рівня стресостійкості. За підтримки міжнародної організації «Лікарі світу» будемо проводити серію групових тренінгів з психологічної підтримки для ВПО за програмою «Важливі навички в період стресу», які сприятимуть оволодінню інструментами для покращення емоційного стану. Це дасть можливість навчитися опановувати свої емоції та застосовувати практичні навички з подолання стресових реакцій. Тренінгові заняття буде проводити кризова психологиня – Наталія Маковкіна. Робота групова, групи по 15 осіб, тривалість роботи – 4 тижні.
У гуманітарних хабах постійно проводяться різноманітні освітні та культурні ініціативи, заняття з арттерапії, майстер-класи з майстрами прикладного мистецтва, психологічні ігри, відкриті діалоги та ін.
Для того, щоб захистити та зберегти майбутнє країни, створити для малечі та підлітків гідні умови для навчання та зростання ми строрили сучасний простір для дітей. Дитячий просторі «Kinder hub» – це місце, в якому зустрічаються та проводять час діти різного віку. Тут кожен знайде для себе заняття. Малеча – активні ігри, майстер-класи та розвивальні заняття. Дітки початкової освітньої ланки готуються до школи та комунікують з однолітками, мають змогу «підтягнути» свої знання з англійської мови, відвідати заняття з логоритміки. Це дитячий світ, де ніколи не буває сумно, де панують посмішки та безтурботність. Підлітки можуть присвятити час грі у настільні ігри та поспілкуватися. Поряд з дітьми досвідчені фахівці. Співробітниці дитячого простору мають відповідну освіту та досвід роботи, працюють з дітьми різного віку, крім виховання вони допомагають впоратися зі стресом, пов’язаним з війною, відновитися та стабілізувати емоційний стан.
«Ми хочемо створити на базі наших гуманітарних хабів осередки, куди люди будуть іти не лише за допомогою, консультаціями чи підтримкою. Ми хочемо створити «острівки рідної Луганщини», де люди зможуть поспілкуватися, проговорити про свої проблеми та бути почутими. Сьогодні акцентуємо увагу на розширенні можливостей для дітей та молоді. Хочемо, щоб вони мали доступ до новітніх освітніх тенденції, могли відвідувати цікаві місця та спілкуватися з видатними людьми. Це важливо для формування національної свідомості майбутнього покоління», – зазначає голова Старобільської РДА Володимир Череватий.
Зазначимо, що підтримка ВПО важлива на всіх етапах. Ми маємо реагувати на зміни в суспільстві, на потреби та запити ВПО, постійно покращувати та розширювати спектр послуг, якими можемо підтримати наших громадян. Ми працюємо над питанням допомоги ВПО на засіданнях ради ВПО, на засіданнях Координаційного центру з підтримки цивільного населення.
Ініціатива “Відкриті двері. Розширення доступу до соціальних послуг” реалізується ГО “Центр спільного розвитку “Дієва громада” в рамках проєкту “Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні”, що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та імплементується Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.