Ціна пандемії для ВПО
15 квітня 2021 року, у приміщенні Харківського прес-клубу та через Zoom, відбулась прес конференція на тему “Ціна пандемії для ВПО”.Спікерки події — Ольга Аверіна, членкиня та координаторка Ради ВПО ...
Додано:
Stabilization Support Services
15 квітня 2021 року, у приміщенні Харківського прес-клубу та через Zoom, відбулась прес конференція на тему “Ціна пандемії для ВПО”.
Спікерки події — Ольга Аверіна, членкиня та координаторка Ради ВПО у місті Харкові. Наталія Кривошеєва, юристка БО БФ Stabilization Support Services, Олена Приходько, керівниця Харківського регіонального офісу БО БФ “Право на захист”.
Переселенці залишаються поза програмами підтримки тих, хто постраждав від наслідків коронавірусу. На це звернули увагу правозахисниці.
“Якщо говорити про ситуацію з внутрішньо переміщеними особами та іншими вразливими категоріями населення, ми не знайшли жодного документу, окрім Програми сприяння безпечній життєдіяльності в сфері соціального захисту населення міста Харкова до 2025 року, до якої були внесені зміни наприкінці 2020 року. Відповідно до Програми передбачається одноразова грошова допомога особам, які під час здійснення професійної діяльності перехворіли COVID-19. Але ВПО, як ті хто працює у комунальних закладах, не були включені в цю Програму.” — прокоментувала Ольга Аверіна, членкиня та координаторка Ради ВПО у місті Харкові.
Ольга Аверіна зазначила, що координаційна Рада з питань ВПО при Харківському міському Голові, підготувала звернення від переселенців та правозахисників до Секретаря Харківської міської ради, з проханням внести зміни й включити ВПО до діючої Програми.
Експерки наголосили, що пандемія погіршила соціально-економічне становище переселенців. Як й інші члени громад, ВПО стикаються з чисельними ризиками та проблемами під час дії карантинних обмежень.
Однак, Верховною Радою та Урядом України від початку карантинних заходів були прийняті нормативно-правові акти, які врегулювали ряд питань щодо забезпечення та реалізації соціальних гарантій, в тому числі і питання соціального захисту внутрішньо переміщених осіб на період карантинних заходів, а саме Закони України № 530 та 540, постанова КМУ 264. Зокрема, на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни:
- заборонено прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність;
- заборонено зупинення “Ощадбанком” видаткових операцій за відсутності проходження фізичної ідентифікації особи;
- заборонено здійснення перевірок фактичного місця проживання/перебування при призначенні (відновленні) соціальних виплат, відповідно комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат приймають рішення без акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
- продовжено виплати внутрішньо переміщеним особам гарантованих соціальних виплат призначених до періоду встановлення карантину тощо.
“Разом з тим, залишилось багато проблем та потреб відповіді на які немає до цього часу. Серед іншого не потрапили до переліку пріоритетних і потреби молоді, а це між іншим 30% населення країни. Негативними факторами для розвитку молоді в умовах пандемії насамперед є обмеження пересування (як через лінію зіткнення так і всередині контрольованої урядом території), в окремих випадках відбувалися закриття гуртожитків що спричинило необхідність для студентів з числа ВПО повернення на тимчасово окуповані території, неврегульованість організації освітнього процесу, особливо для осіб у складних життєвих обставинах,” — зазначила Наталія Кривошеєва, юристка БО БФ Stabilization Support Services.
Ця подія стала можливою завдяки підтримці Державного департаменту США та IREX. Вміст є “виключною відповідальністю Благодійного Фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” і не обов’язково відображає погляди IREX або Державного департаменту США.