Туберкульоз у різному віці: симптоми та особливості лікування

У 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 випадок захворювання на туберкульоз (ТБ), що на 7,3% більше, ніж 2022 року (18 510 осіб). Захворюваність серед дітей до 14 років зросла на 40,5%, а серед ...

Додано:
Garyacha_liniya

1 (23)
Туберкульоз у різному віці: симптоми та особливості лікування

У 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 випадок захворювання на туберкульоз (ТБ), що на 7,3% більше, ніж 2022 року (18 510 осіб). Захворюваність серед дітей до 14 років зросла на 40,5%, а серед підлітків 15–17 років — на 55,3%.

Туберкульоз не має вікових меж, але у кожній із груп проявляється по-різному і потребує різних підходів до лікування. Знання цих відмінностей допомагає вчасно виявити хворобу та призначити ефективну терапію.

Особливості перебігу туберкульозу для різних вікових груп

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, яке вражає легені. Під час кашлю, чхання, сміху чи розмови хвора людина виділяє в повітря мікобактерії, вдихнувши які, присутні ризикують інфікуватися.

Захворіти на ТБ може кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик, зокрема люди з ослабленим імунітетом, діти та літні люди.

Діти від 0 до 14 років

Імунна система дітей ще не повністю сформована, тому вони більш вразливі до інфекцій. У немовлят і дітей молодшого віку ТБ часто протікає у важкій формі з ризиком ускладнень. Діти до 5 років перебувають у зоні особливого ризику. У них можуть розвинутися тяжкі форми ТБ, такі як:

  • Туберкульозний менінгіт — серйозне захворювання, при якому туберкульозні бактерії вражають оболонки головного та спинного мозку. Це одна з найбільш небезпечних форм позалегеневого туберкульозу. Може призвести до значних ускладнень або смерті, якщо її не лікувати.
  • Міліарний ТБ — це гостра форма захворювання, коли туберкульозні бактерії вражають різні органи й тканини.

Діагностика. Симптоми туберкульозу у дітей часто неспецифічні й проявляються лихоманкою, слабкістю, зниженням апетиту. Це може ускладнити правильну діагностику. 

Аналіз мокротиння у цьому віці зробити складно, тому використовуються альтернативні методи, такі як: рентгенографія органів грудної клітки; лабораторні дослідження; може бути проведений гамма-інтерфероновий тест за допомогою ІФА.

Лікування має бути обережним, м’яким, із врахуванням вікових особливостей метаболізму. Обов’язково контролювати реакцію на препарати, особливо при тривалій терапії.

Підлітки у віці 15–19 років

Підлітки частіше страждають на інфекційний туберкульоз. Причина — висока соціальна активність, яка збільшує контакти з хворими, а також фізіологічні зміни у легенях. 

Діагностувати ТБ у підлітків може бути легше, ніж у дітей, через помітніші симптоми — кашель, втрату ваги, нічні потовиділення тощо. Однак складність може полягати у тому, що хворі часто приховують симптоми через страх стигматизації — упередженого ставлення з боку оточення.

Лікування туберкульозу у підлітків має супроводжуватися підтримкою через інформаційні кампанії та психологічну допомогу. Також важливо організовувати мотиваційні програми, щоб підвищувати їхню прихильність.

Дорослі у віці від 20 до 60 років

Дорослі пацієнти — це основна група поширення туберкульозу. У старшому віці імунітет природно слабшає, що ускладнює боротьбу з інфекціями. ТБ може маскуватися під інші захворювання, характерні для цього віку, наприклад, хронічний бронхіт або серцеву недостатність.

Симптоми часто проявляються слабше, що затримує діагностику. Вони здебільшого типові — кашель понад 2 тижні, біль у грудях, кровохаркання.

Діагностують туберкульоз у дорослих за допомогою рентгенографії грудної клітки. 

Лікування проводиться за 6-місячною схемою. Важливо контролювати побічні ефекти приймання препаратів, оскільки у дорослих можливі хронічні супутні захворювання.

Літні люди від 60 років

Літні люди мають високий ризик захворіти на туберкульоз через ослаблену імунну систему та наявність хронічних захворювань легенів або діабету. Симптоми можуть бути атиповими та нагадувати інші хвороби.

Під час діагностики важливо відрізнити туберкульоз від серцево-судинних та респіраторних захворювань.

Лікування має бути обережним, адже препарати можуть бути токсичними для печінки та нирок. У цей період пацієнтів важливо підтримувати, особливо тих, які мають порушення пам’яті та мислення.

2 (5)

Більше корисної інформації про туберкульоз, шляхи його передавання, симптоми, діагностику та лікування можна знайти на сайті БО «СААПФ». Також за телефонами Гарячої лінії консультують лікарі, психологи, юристи: 0 800 500 451, 0 800 503 080. Анонімно та безоплатно.

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Стартував тижневий марафон "Детектор Життя" для громадських активісток

У 2025 році МПР із партнерами продовжить реагувати на безпекові виклики у громадах

Нові можливості для внутрішньо переміщених осіб від проєкту "Новомістяни. Шлях до успіху" у Кам’янці-Подільському

Вплив професійних заходів на міжсекторальну співпрацю: зміцнення локальних НУО та партнерств із міжнародними організаціями

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей