Тиск міжнародної спільноти може зберегти життя нашим дітям: матері ув’язнених

У тимчасово окупованому Криму триває хвиля політично вмотивованих арештів. Так, у лютому 2016 року представниками ФСБ були захоплені ще четверо кримських мусульман. Серед них і член Контактної групи ...

IMG_0187
Тиск міжнародної спільноти може зберегти життя нашим дітям: матері ув’язнених

У тимчасово окупованому Криму триває хвиля політично вмотивованих арештів. Так, у лютому 2016 року представниками ФСБ були захоплені ще четверо кримських мусульман. Серед них і член Контактної групи з прав людини Емір-Усеін Куку. Практика переслідувань громадянського суспільства на півострові не обмежується сфабрикованими кримінальними статтями. Йдеться також про обшуки, допити, затримання, адміністративні справи за участь у мирних зібраннях, про різні форми придушення свободи слова та свободи релігії. На жаль, запроваджена Росією політика ізоляції Криму призводить до того, що таку інформацію вкрай складно системно відстежувати. Відтак, тема політично вмотивованих переслідувань випадає з уваги міжнародної спільноти.

10 березня 2016 року у приміщенні Міністерства закордонних справ України відбувся брифінг для представників дипломатичних місій та представництв міжнародних організацій «Крим. Окупація. Два роки потому» за участі представників держави та громадянського суспільства, ключовим елементом якого стала презентація зарубіжним дипломатам аналітичного звіту «28 в’язнів Кремля». Ця зустріч була присвячена політичним переслідуванням на окупованому півострові та аналізу сфабрикованих кримінальних справ проти представників громадянського суспільства. Захід відкривав заступник Міністра закордонних справ України Сергій КИСЛИЦЯ, який наголосив на важливості міжнародної підтримки у питанні громадян України, які перебувають в місцях несвободи РФ та тимчасово окупованому Криму.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія ЛУТКОВСЬКА наголосила на чисельних порушеннях фундаментальних прав, які були зафіксовані Офісом Уповноваженого у справах Олега Сенцова Олександра Кольченка та Геннадія Афанасьєва. Мова йде про застосування тортур до затриманих та відсутність ефективного розслідування цих фактів, відмову у наданні медичної допомоги та доступі до незалежного адвоката, консула тощо.

На заході були також присутні матері ув’язнених Лариса Кольченко, Ольга Афанасьєва та сестра Олега Сенцова Наталія Каплан. Оскільки навіть після засудження фігуранти політичних справ перебувають під пресингом керівництва колоній, важливо аби міжнародна спільнота контролювала стан їх перебування в ув’язненні аж до остаточного звільнення. До цього закликала мама Геннадія АФАНАСЬЄВА у своїй емоційній промові: «Тільки увага міжнародної спільноти може гарантувати хоча б збереження життя нашим дітям, які знаходяться в тюрмах Росії».

Олександра МАТВІЙЧУК, координатор громадської ініціативи Євромайдан СОС навела невтішні статистичні дані: “У нашому списку LetMyPeopleGo наразі 25 ув’язнених за політичними мотивами громадян України. Із них 19 заарештовані у Криму, 12 із них кримські татари, 7-ро всупереч міжнародному праву після затримання в Криму були переведені в Росію, 12 поки знаходяться за гратами на окупованому півострові”. Олександра відзначила, що ініційована самопроголошеним прокурором Криму заборона Меджлісу відповідно до російського антиекстремістського законодавства тягне за собою цілий шлейф негативних наслідків, включно до заборони кримськотатарського прапору та кримінальної відповідальності за співпрацю із представницьким органом кримських татар. Правозахисниця закликала міжнародну спільноту діяти відповідно ситуації, яка стрімко погіршується, посилити санкції за окупацію Криму та організувати постійну міжнародну присутність на півострові.

На жаль, список #LetMyPeopleGo розширюється саме за рахунок арештів на тимчасово окупованому півострові.

“Від перших місяців анексії Криму на півострові почали з’являтися “терористичні справи”. У рамках першої з них були арештовані та незаконно вивезені до Росії чотири проукраїнських активісти, які сьогодні вже засуджені та добре відомі як фігуранти так званої “справи Сенцова”. Наступна хвиля “терористичних справ” розпочалася в січні 2015 року. Відтоді було затримано 8-ро осіб, які зараз проходять по двом справам, які ми умовно називаємо “справами кримських мусульман”. Четверо з них невдовзі будуть доправлені до Російської Федерації, де їх справу розглядатиме той самий суд, який засудив Сенцова та Кольченка до 20 та 10 років позбавлення волі. З огляду на цілу низку ознак нові “терористичні справи”, безумовно, варто розглядати як переслідування частину кампанії з переслідування кримських татар із політичних мотивів” – коментує Марія ТОМАК, координатор ініційованої Євромайдан SOS кампанії #LetMyPeopleGo.

Із детальним описом кейсів, які були згадані на заході, можна ознайомитись у спільному звіті громадської ініціативи Євромайдан SOS та фундації «Відкритий діалог» «28 в’язнів Кремля» за посиланням:

Англійською мовою: http://ccl.org.ua/wp-content/uploads/2016/01/28Hostages_ENG_CCL_MF_Web-2.pdf

Російською мовою: http://ccl.org.ua/wp-content/uploads/2016/01/28Hostages_CCL_MF_Web-Map.pdf

Інфографіка кампанії #LetMyPeopleGo «Українські вязні в Росії та тимчасово окупованому Криму» за посиланням:

http://ccl.org.ua/wp-content/uploads/2016/03/Infograph-1.jpg

http://ccl.org.ua/wp-content/uploads/2016/03/Inforgraph-2.jpg

Джерело: Євромайдан SOS


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я