У 10 громадах Сумщини проведено опитування щодо бачення майбутнього місцевих мешканців
Доброю практикою забезпечення участі громадськості в розробці стратегії розвитку громади є проведення опитування мешканців. Мета дослідження — окреслити проблеми, зрозуміти ставлення людей до тих чи ...
Додано:
cgmonitor
Доброю практикою забезпечення участі громадськості в розробці стратегії розвитку громади є проведення опитування мешканців. Мета дослідження — окреслити проблеми, зрозуміти ставлення людей до тих чи інших сфер життя громади, почути їхню оцінку надання послуг, дізнатися про їхні мрії та бачення майбутнього. Впродовж грудня у 10 громадах Сумщини, які стали учасницями проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях», проводилися дослідження громадської думки та аналіз результатів. Опитування охопили понад 3 тис. мешканців, що проживають на території визначених громад.
Найбільш активні респонденти були в Комишанській та Березівській громадах, тут анкети заповнили 10% і 7% від загальної кількості мешканців. Анкети можна було заповнити як офлайн, так і онлайн. Завдяки цьому свою думку висловили різні верстви населення, включно з молоддю, працівниками установ і підприємств, представниками бізнесу, пенсіонерами тощо.
За словами Руслана Бови, голови ГО «Центр Європейської інтеграції Слобожанщини», мешканці Тростянецької громади поставилися до опитування з розумінням та відповідальністю, усвідомлюючи важливість висловлення своїх думок і пропозицій. «Люди вдумливо заповнювали анкети, намагаючись якнайточніше сформулювати свої відповіді.
Попри всі складнощі, які довелося пережити після окупації, громада поступово оговтується і починає дивитися в майбутнє», — зазначив Руслан. На його думку, стратегічне планування дає можливість не лише осмислити поточний стан справ, але й разом вирішувати, яким шляхом рухатися далі. «Хочеш-не-хочеш, а життя триває. Ми всі розуміємо, що потрібно думати про перспективи: які кроки зробити, як відновлювати економіку, що змінювати у громаді. Важливо, щоб ці рішення базувалися на реальних потребах і запитах людей», — підкреслив активіст. У кожній громаді анкети були різні, але деякі питання були спільними для всіх, а от відповіді відрізнялися. Наприклад, на питання «Яким із запропонованих тверджень Ви б охарактеризували громаду?» більшість відповідала: «Я пишаюся своєю громадою / тут комфортно жити мені» або «Громада, в якій я просто живу».
При цьому в трьох громадах значна кількість респондентів відзначила, що «Громада не має перспектив для розвитку». У п’ятьох громадах однією з найчастіших була відповідь «Я хочу, щоб тут жили мої діти». Безпекові питання, безробіття та старіння населення — ці фактори респонденти відзначали як найбільшу загрозу розвитку. Це зрозуміло, зважаючи, що громади Сумщини є прикордонними і організація безпеки є одним з найбільших викликів. Серед основних завдань мешканці громад Сумщини назвали сприяння розвитку промислових підприємств та транспортної інфраструктури, ремонт доріг тощо. «Участь мешканців у цьому процесі підкреслює, що майбутнє громади — це справа кожного. Завдяки спільним зусиллям громадськість і влада зможуть створити стратегію, яка сприятиме стабільному розвитку та покращенню якості життя на Сумщині», — зазначають волонтери громадських організацій, що проводили опитування. Результати дослідження будуть використані для створення профілю громади, допоможуть сформувати в учасників робочої групи цілісне бачення ситуації в громаді, що стане основою для подальшого стратегічного планування.
Публікація створена ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень» у рамках проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.