У Чернігові досліджуватимуть геноцид ромів часів Другої світової

  Масове знищення ромів на території окупованої нацистами Чернігівщини стане предметом дослідницького проекту, розпочатого громадською організацією “Платформа для змін “Ре:Дизайн”. Дослідження ...

Додано:
Olena

Свідок геноциду ромів, дослідник, почесний  громадянин Чернігова Герарда Кузнєцова під час зйомок документального фільму. Фото Олександра Покшиванова.
У Чернігові досліджуватимуть геноцид ромів часів Другої світової

  Масове знищення ромів на території окупованої нацистами Чернігівщини стане предметом дослідницького проекту, розпочатого громадською організацією “Платформа для змін “Ре:Дизайн”. Дослідження покликане з’ясувати історичну правду про події геноциду. Його результати ляжуть в основу документального фільму та інформаційної інтернет-платформи, яка міститиме у відкритому доступі задокументовані свідчення очевидців масових вбивств і нащадків убитих ромів, а також документи архівів колишніх репресивних органів.

   До роботи залучені професійні дослідники, зокрема, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України Наталія Зіневич та історикиня Анастасія Гапієнко, а також студенти Інституту історії, етнології та правознавства Чернігівського національного педагогічного університету імені Лазаревського, кінематографісти, співробітники архівів та представники ромської громади. Режисером документального фільму стане Роман Блажан. Один із фрагментів стрічки оприлюднений і доступний в на відеохостингу в «Youtube»

    На відміну від Західної Європи, де геноцид ромів і євреїв увійшов у колективну історичну пам’ять у вигляді свідчень про концтабори з їхніми газовими камерами та крематоріями, на території СРСР вбивства відбувалися, в основному, через розстріли. 2-3 серпня 1942 року в Чернігові відбулися чи не найбільш масові розстріли ромів. Одне із таких місць у Подусівському Яру позначене пам’ятним знаком, а також – символічним каменем в композиції меморіалу біля Бундестагу в Берліні. Відомо також про страти ромів у Бахмачі та Борзні.  Дослідники припускають, що реальна кількість жертв у Чернігівській області перевищує озвучувану досі цифру у 3-5 тисяч.

  Крім виробництва науково-популярного історичного контенту, команда проекту ставить за мету розробку методології ведення подібних досліджень на теренах України.

   Цього року українська та міжнародна ромська спільнота відзначатиме 75-ті роковини масових розстрілів ромів у Чернігові. В Україні документування пам’яті жертв розпочалася лише з кінця 1990-х років.

  Задля вшанування пам’яті 16 травня в Національному музеї історії України у Другій світовій війні у Києві відбудеться інтерактивна дискусія за участі науковців, представників ромської спільноти та  громадянського суспільства.

   Ілюстрація – фото свідка геноциду ромів, дослідника, почесного громадянина Чернігова Герарда Кузнєцова під час зйомок документального фільму. Автор фото – Олександр Покшиванов.

Контактна особа: Олена Ріпа, PR-менеджерка ГО “Ре:Дизайн”, тел. (063) 584-78-92.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я