У Києві обговорили ефективність використання урядових коштів громадськими організаціями
13 січня активісти представили результати першого незалежного моніторингу щодо ефективності розподілу 7 мільйонів гривень, наданих урядом українським громадським організаціям. У презентації взяли ...
Додано:
Громадський Простір
13 січня активісти представили результати першого незалежного моніторингу щодо ефективності розподілу 7 мільйонів гривень, наданих урядом українським громадським організаціям. У презентації взяли участь Ірина Бєляєва (директорка департаменту молодіжної політики міністерства молоді та спорту України), Ольга Жмурко (директор Ромської програмної ініціативи міжнародного фонду «Відродження»), Олег Слабоспицький (координатор Громадського сектору Євромадану), Олександр Смирнов (керівник проекту “Забезпечення прозорості системи підтримки заходів громадських організацій з метою реалізації державної молодіжної політики в Україні”).
Під час моніторингу, що тривав з серпня по грудень 2016 року, п’ятнадцять незалежних експертів відвідали 59 заходів, організованих 17 громадськими організаціями з числа переможців. Під час моніторингу проанкетовано 1000 учасників.
За результатами моніторингу, найбільше громадських організацій прагнуть допомогти молоді мати свою громадянську позицію. 29 організацій перемогли за першим напрямом – формування громадянської позиції і національно-патріотичне виховання молоді; 5 проектів за напрямом – популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я серед молоді; 3 проекти – створення умов з метою працевлаштування молоді; 4 – забезпечення партнерської підтримки молоді, що проживає на тимчасово окупованій території України, та внутрішньо переміщених осіб; 2 – забезпечення розвитку міжнародного молодіжного співробітництва.
“Під час моніторингу ми свідомо робили акцент на тому, що він здійснюється не Міністерством молоді, а саме громадськими активістами з різних НГО. Так само ми наголошували, що головною метою є оцінка наповнення та охоплення заходів, а не фінансова частина яку перевіряють відповідні органи.” – повідомив активіст Олег Слабоспицький.
Сама ж молодь найчастіше дізнається про заходи, організовані громадськими організаціями за державний кошт, через інтернет та від знайомих. Майже 90% опитаних відповіли, що їм було легко стати учасниками заходу. Майже така ж кількість долучилась до них уперше. Більшість учасників високо оцінили відвідані заходи як цікаві й пізнавальні. Понад 90% опитаних зазначили, що захід відповідав їхнім потребам і що вони задоволені організаційною підготовкою заходу. Серед опитаних виявилося порівно жінок і чоловіків. З них 50% – молодь віком 18-25 років і 33% – віком 26-39, переважна більшість з них працевлаштовані, а також студенти, і лише 10% – учні. 80% живуть у місті, 20% у селах.
Надалі міністерство планує запровадити таку практику щорічно, адже результати моніторингу дали можливість запровадити зміни в рішеннях щодо розподілу коштів через аналогічний конкурс на 2017 рік. Щоб збільшити кількість претендентів і спростити їм доступ до участі в конкурсі одним із наступних кроків міністерства стане розробка інтернет-порталу для подачі заявок на конкурс онлайн.
Нові прозорі процедури, такі як залучення представників громадськості до конкурсної комісії і пряма онлайн-трансляція засідань комісії разом із подальшим моніторингом, можуть стати прикладом для наслідувань в інших урядових структурах. Для громадян це відкриті можливості контролювати розподіл сплачених податків.
Презентація моніторингу доступна за посиланням.
Проект “Забезпечення прозорості системи підтримки заходів громадських організацій з ціллю реалізації державної молодіжної політики в Україні” реалізовано в партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
Джерело: Громадський Сектор Євромайдану.