У Медвині на Київщині відзначили річницю антибільшовицького повстання
21 серпня 2021 року у Медвині на Київщині відзначили річницю Медвинського антибільшовицького повстання (1919–1922). Відбулося це біля однієї із локацій, пов’язаної з Медвинським повстанням, – ...
Додано:
Марина Гогуля
21 серпня 2021 року у Медвині на Київщині відзначили річницю Медвинського антибільшовицького повстання (1919–1922).
Відбулося це біля однієї із локацій, пов’язаної з Медвинським повстанням, – колишньої Міністерської школи 1910 року, де навчався разом із іншими учасниками повстання і викладав автор книги про цю подію “Горить Медвин”, науковець, громадський діяч української діаспори в США Іван Дубинець.
Пам’яті Івана Дубинця у рамках заходу відзначення відбувся літературний вечір, де зачитали твори переможців цьогорічного літературного конкурсу його імені – Олени Скуловатової, Оксани Карпенко, Анастасії Якименко та Олександра Морозюка.
Під час відзначення річниці Медвинського повстання неодноразово згадували й отамана Дмитра Цвітковського (1892–1923 (?)), і бандуриста Антона Митяя (1886–1921), які восени 1920 – улітку 1921 років очолили Медвинське повстання у підпіллі – після того, як Медвин захопили війська Будьонного. У пам’ять про них 21 серпня організатори відкрили новий відтинок історичного маршруту місцями Медвинського повстання та провели пішу екскурсію “Від книги до чину”, що стартувала від Міністерської школи через урочище Мацаєва і завершувався у лісі Гірчаків, де знаходилися криївки повстанців.
“Вшанування борців за незалежність і державність України відіграє важливу роль в усвідомленні себе українцями. Це ми бачимо на прикладі Медвина, пам’ять про антибільшовицьке повстання в якому об’єднує людей та робить їх стійкішими до російської пропаганди у сучасній російсько-українській гібридній війні. А сам Медвин стає одним із символів визвольних змагань” – розповідає співорганізаторка вшанувань і співзасновниця освітньої ініціативи “Медвин. Повстання”, Марина Гогуля.
Захід був розрахований на різну вікову аудиторію, тож організатори провели й дитячу програму, розігравши призи за найкращий малюнок про Медвин, влаштувавши пошук скарбів та влаштувавши кілька майстер-класів. Під час відзначення річниці повстання на сцені виступав дитячий музичний колектив костелу Святого Владислава з м. Богуслав.
Кульмінацією програми був музичний вечір на спомин про бандуриста, етнографа, популяризатора історії про Медвинське повстання Тараса Силенка. Участь у ньому взяли його син, бандурист і бард Святослав Силенко та бард Михайло Гречкин, виконавши народні думи, повстанські та сучасні патріотичні пісні.
“Роки йдуть, а ворог залишається той самий! Надзвичайно важливо це пам’ятати й робити правильні висновки” – стверджує музикант Святослав Силенко.
Після музичної програми у приміщенні Міністерської школи відбувся показ документального фільму “Чи зникає Шевченкова Україна?”, знятого проєктом “Хачі” за участі медвинських краєзнавців Петра Гогулі й Івана Салати, які у кадрі розповідають про Медвин та про Медвинське повстання.
Подібний захід освітня ініціатива “Медвин. Повстання” проводить утретє. 9 жовтня її активісти планують провести акцію “Квіти пам’яті”, під час якої відвідають відомі могили Медвинських повстанців, зокрема ідеолога Медвинського повстання, бандуриста Антона Митяя, що знаходиться у селі Стара Буда на Черкащині.
Довідково:
Медвинське антибільшовицьке повстання (1919–1922) – збройний виступ мешканців Медвина та сусідніх сіл, що підтримували УНР, проти російської окупації та встановлення на їх теренах влади СССР. Очолюване отаманами Григорієм Пирхавкою (1919), Хомою Сидоренком (“Лебедем” (1920), Дмитром Цвітковським (1921), Левченком (1922).