У місті Татарбунари на Одещині розвивається гуманітарний волонтерський хаб

Волонтерські спільноти, які виникли після повномасштабного вторгнення як відповідь на першочергові гуманітарні потреби, з часом потребують організаційного розвитку. Для гуманітарного волонтерського ...

pexels-rdne-6646862
У місті Татарбунари на Одещині розвивається гуманітарний волонтерський хаб
Волонтерські спільноти, які виникли після повномасштабного вторгнення як відповідь на першочергові гуманітарні потреби, з часом потребують організаційного розвитку. Для гуманітарного волонтерського хабу в Татарбунарській громаді Одеської області також постала така потреба – впорядкувати свої внутрішні процедури та налагодити співпрацю із зовнішніми субєктами.
 
Допоміг волонтерам Громадський центр правосуддя, що працює на базі Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, спільно з Татарбунарською міською радою. Спочатку через навчальну програму волонтери покращили свої знання та навички щодо управління та координації волонтерських спільнот, а також співпраці з державними та недержавними організаціями. Далі було розроблено та затверджено протокол координації волонтерів Гуманітарного хабу, який впорядкував реєстр волонтерів та запровадив періодичне звітування.
 
Волонтерська спільнота для гуманітарної підтримки місцевих жителів і внутрішньо переміщених осіб виникла в Татарбунарській громаді Одеської області практично з перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну. На базі волонтерської жіночої ініціативи Громадського центру правосуддя «Від мами до мами» запустився гуманітарний блок діяльності щодо забезпечення одягом та речами першої потреби. Спільно з міською владою та БФ «Еммануїл» було організовано процес забезпечення житлом сімей ВПО та пошук варіантів зайнятості.
Перші кроки для об’єднання зусиль волонтерів громади зробили у квітні 2022 року. Тоді в офісі Громадського центру правосуддя зібрались люди, які прагнули допомагати військовим та цивільним, що опинились в надзвичайно складних умовах: 
 
«Ми повинні були створити платформу, яка б об’єднувала тих, хто хоче стати волонтером, та тих, кому буде потрібна волонтерська допомога», – відзначив керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко
 
Спільно з Татарбунарським міським головою Андрієм Глущенком, керівницею апарату виконавчого комітету Ларисою Коваль та керівником юридичного відділу Віталієм Борденюком представники Громадського центру правосуддя розробили заяву волонтера, створили реєстр волонтерів та видали усім посвідчення волонтерів.  
З початку діяльності волонтерського хабу спільно прийняли та передали для потреб ЗСУ та вразливих груп населення значні обсяги гуманітарних вантажів. Волонтери хабу також надавали медичну допомогу, плели маскувальні сітки, пекли хліб, виготовляли окопні свічки, вирощували овочі та фрукти для військових на фронті та в госпіталях. Станом на травень 2024 року волонтерський хаб в м. Татарбунари налічував 69 волонтерів, які були включені до реєстру. Проте такий реєстр потребував оновлення, адже частина волонтерів-ВПО повернулась до своїх громад, частина волонтерів долучилась до ЗСУ. Також нагально постала потреба впорядкувати внутрішні процедури хабу та налагодити співпрацю із зовнішніми суб’єктами.
 
Зважаючи на такий запит, у середині травня 2024 року Громадський центр правосуддя провів для волонтерів навчальну програму з трьох тренінгів щодо управління, залучення й координації волонтерських спільнот, а також співпраці з державними та недержавними суб’єктами. Завдяки напрацюванням, які були підготовлені під час тренінгів, Громадський центр правосуддя розробив протокол координації волонтерів і Татарбунарської міської ради.
 
30 травня 2024 року було затверджено Протокол координації волонтерів Гуманітарного волонтерського хабу в м. Татарбунари, який встановив первинний рівень розвитку стандартів, зокрема впорядкування реєстру волонтерів та запровадження періодичного звітування як волонтерів, так і самого волонтерського хабу. Протокол містить 3 розділи, які окреслюють відповідно перегляд реєстру волонтерів та його подальше періодичне оновлення, запровадження періодичного звітування волонтерів та волонтерського хабу, контактні/уповноважені особи від сторін. Громадський центр правосуддя уповноважено здійснювати експертний супровід процесів організацйного розвитку. 
 
Один з напрямків координації – це впровадження в рамках діяльності волонтерського хабу єдиного стандарту звітування волонтерів, що підвищить публічність діяльності волонтерського хабу, можливості для оцінки та планування, налагодження співпраці з українськими та міжнародними благодійними організаціями. 
 
Важливість запровадження стандартів публічної звітності відзначили в Татарбунарській міській раді. Як повідомив секретар Татарбунарської міської ради Олександр Лєсніченко, міська влада постійно підтримує волонтерів з транспортом та паливо-мастильними матеріалами: 
«Щороку, попри фінансові труднощі, ми проводимо зустрічі у День волонтера та відзначаємо практично кожного волонтера за їх важливу працю. Зараз доцільно запровадити уніфіковані інструменти звітності волонтерів на рівні спільноти (з періодичністю раз в три місяці), адже це важливо як з точки зору довіри людей, так і авторитету самого волонтерського хабу», – розповів він. 
 
Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековимита гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф протиУкраїни. 

Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Історія про виклики війни та допомогу дітям на Харківщині

Асоціація громадських радників України розробила Порадник безпеки для мешканців громад

Проєкт «Караван громадянської освіти у Литві та Польщі» увійшов до четвірки найбільш інноваційних

Nadiyno.org: Два роки захисту цифрового простору в Україні та новий сервіс експрес відеоконсультацій