У Рівному напрацьовують варіанти вирішення житлових проблем внутрішньо переміщених людей
21 червня у Молодіжному просторі «НОТА» (приміщення Рівненської обласної бібліотеки для молоді) відбулась зустріч-обговорення “Як вирішити житлові проблеми внутрішньо переміщених людей”. Захід став ...
Додано:
Мирослава Клічук
21 червня у Молодіжному просторі «НОТА» (приміщення Рівненської обласної бібліотеки для молоді) відбулась зустріч-обговорення “Як вирішити житлові проблеми внутрішньо переміщених людей”. Захід став майданчиком для пошуку рішень і комунікації щодо цього питання між представниками внутрішньо переміщених людей, неурядового сектору та влади.
Це обговорення – другий етап серії заходів публічної консультації “Проблеми з житлом українців внутрішньої міграції (ВПО): допомога, підтримка, рішення”, яку проводить народний депутат Олександр Аліксійчук (фракція “Слуга народу”) спільно з представницями ініціативної групи ВПО м. Дубно. Мета консультації – разом з відповідальними особами на рівні держави створити інструменти для роботи над вирішенням житлової проблеми ВПО.
На початку заходу представниці ініціативної групи презентували результати онлайн-опитування серед ВПО Рівненської області, яке проводили у червні. В опитуванні взяли участь 243 особи різного віку та статі.
Результати показали, що 64% переміщених осіб живуть в орендованому житлі, яке забирає більшу частину сімейного бюджету. 71% опитаних бажає придбати своє житло на новому місці проживання, але має проблему нестачі коштів та програм фінансової підтримки ВПО.
Також люди зазначали про складнощі в реєстрації запиту в програмі Є-відновлення, зокрема, не приймаються заявки на компенсацію житла на окупованій території; немає необхідних документів; не можна завантажити фото чи відео; немає інформації, чи пошкоджене житло; проблеми в оформленні спадщини; майно оформлено на родичів; майно ще придатне до життя, але не придатна територія.
Присутній народний депутат Олександр Аліксійчук взяв до уваги ці дані для внесення пропозицій, щоб вдосконалити програму Є-відновлення.
Результати проведеного опитування викликали жваве обговорення у присутніх. Зазначимо, що до заходу долучилися представники громадських організацій ГР “ВО ВПО “Україна моя сім’я”, ГО “Всеукраїнське об’єднання переселенців”, Центр підтримки переселенців “Я – Маріуполь”, ГО “ВОП “Єдність”, БО “Мережа сто відсотків життя Рівне”, БО БФ “Право на захист”, представник УВКБ ООН, представники державних структур та влади: секретар Рівненської міської ради, заступник начальника Координаційного центру підтримки Луганської області при Кремінській міській військовій адміністрації, представник Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Рівненській області, Голова Секретаріату Уповноваженого ВРУ України з прав людини, представник Управління соціального захисту Дубенської міської влади, начальник управління АБ “Укргазбанк”. Це ще раз показало, що тема житла для ВПО актуальна не тільки переміщеним особам, а і мешканцям громади, куди переселилися багато людей з постраждалих регіонів.
Однак, житлову проблему ВПО важко розглядати відособлено від інших, зокрема, працевлаштування.З одного боку є багато відкритих вакансій в Центрах зайнятості, з іншого – люди не хочуть йти на роботу через низьку заробітну плату.
“В Рівному 19365 переміщених осіб, з них 10414 – працездатні. Лише 310 осіб з 10 000 влаштувалися на роботу через Центр зайнятості, а на чергу по житлу стало більше 400 сімей” – розповів секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян.
Як зауважив Юрій Лазаревич, голова правління БО “Мережа сто відсотків життя Рівне” найчастіше люди, які працювали на попередньому місці проживання, ті й тут уже знайшли собі роботу.
Учасниця обговорення, представниця ВПО Оксана Завізюк зазначила, що людям не варто очікувати чогось, а йти працювати, бо це в першу чергу ефективна психологічна підтримка себе.
Також існує проблема й недостатньої поінформованості людей відповідної категорії про права та можливості, які вони мають, проживаючи на новому місці.
“Досвідчені юристи громадських організацій мають більше консультувати населення, а органи місцевого самоврядування повинні активно допомагати в цьому” – вважає депутат Олександр Аліксійчук.
Що стосується основного питання – саме житлових проблем, учасники заходу висловили розуміння, що Україна не була готова до такого масового переселення людей і коштами державного бюджету не можна покрити всі питання щодо житла. Потрібні комплексні програми, залучення міжнародних ресурсів, а також більша активність в пошуку житла з боку самих ВПО.
Геннадій Нікіша, представник ГО «Всеукраїнське об’єднання вимушено переміщених осіб «Україна – моя сім’я» звернув увагу на те, що вже є програми, які представляють комплексний підхід:“Треба прорахувати, скільки людей будуть залишатися, щоб знати, скільки переміщених потребують житла. Скільки залишиться тут? Чи є в них гроші? Чи є заощадження і робота?”
В цю програму Геннадій пропонує включати різні можливості залучення коштів: Револьверний фонд, субвенції, пільгове кредитування. Тим, в кого немає грошей – соціальне житло.
Наталія Макогон, заступниця начальника Координаційного центру підтримки Луганської області при Кремінській міській військовій адміністрації, зазначила про те, що вони вже реагують на те, що в Рівне релоковано Луганський медичний університет, тому багато викладачів з сім’ями будуть залишатися тут. В них вже є приклад створення житлово-будівельного кооперативу і зараз постало питання обрання об’єкту для забудови. Таким чином вирішуються і проблема працевлаштування, і проблема житла.
Олександр Аліксійчук звернув увагу на те, що на новому місці планує залишатися більшість сімей з дітьми, щоб забезпечити їх безпеку та належне навчання. Тому зазначив, що для соціалізації та інтеграції є потреба повернути дітей на очне навчання у місцевих школах.
Також присутні обговорили проблеми, які існують у вже побудованих місцях компактного проживання: і незручність в розселені поруч із студентами, і дефіцит місць, і неврахування особливостей і категорій сімей при поселенні, і недостатня облаштованість і багато інших.
Важливо, що захід став майданчиком не лише для обговоренням проблем, але й напрацюванням певних шляхів їх подолання. Були внесені пропозиції про шляхи інформування населення: створення інформаційних центрів, створення простору для комунікації громадських та благодійних організацій, які вже ведуть активну діяльність та залучення до взаємодії нових організацій та ініціатив. І, основне, запропоновані можливі варіанти вирішення саме житлового питання, зокрема: побудова, ремонт та залучення вже існуючого житла, створення реєстру обліку соціального житла, створення житлово-будівельних кооперативів, державні субвенції на житло, розширення категорій за програмою Є-оселя, залучення міжнародних коштів для ремонту та будівництва житла, вдосконалення програм компенсації, облік та реєстр житла, яке може бути використано у громадах. Результатом заходу стали домовленості про оформлення пропозицій та можливих варіантів вирішення житлових проблем на рівні держави та передача їх Олександру Аліксійчуку і розширення кола комунікації та залучення цих людей до вирішення проблеми житла.
“Я прикладу зусилля, щоб запропонувати Ваші пропозиції Верховній Раді” – зазначив депутат Олександр Аліксійчук.
Парламентар вже трудиться над тим, щоб запрацював закон про використання ваучерів, щоб їх можна було “витрачати” не тільки на житло, а, наприклад, на навчання дітей або на інші важливі для людини потреби. Але Рада не встигає приймати законопроєкти, на це потрібен час і розуміння населення щодо необхідності очікування.
Наразі кожен, хто ще хоче долучитися до вирішення житлових проблем ВПО, може залишити свої пропозиції на порталі ОПОРИ “ПОРАДА” за посиланням https://poradaua.com/consultation/4. Ініціативна група ВПО м. Дубно опрацює всі пропозиції та шляхом комунікації з усіма зацікавленими їх фіналізує.
За детальною інформацією, звертайтеся:
Оксана Абрамова, [email protected],
відповідальна особа від ініціативної групи ВПО м. Дубно
за організацію публічної консультації
Довідково: «Консультації стали можливі в рамках виконання проекту «Практична аналітика для парламенту», що реалізується Рівненською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» в межах Програми USAID «РАДА: наступне покоління», що виконується ГО «Інтерньюз Україна». Детальніше про Програму: https://internews.ua/rang, https://www.facebook.com/usaidradaprogram/