У відновленні Менщини задіяно 30 міжнародних організацій
Менська громада з 24 лютого 2022 року опинилась під окупацією російських військ. Дорогами Менщини пройшло чимало колон російської техніки, за межами деяких населених пунктів, відбувалися бої й ...
Додано:
Дар'я Лавська
Менська громада з 24 лютого 2022 року опинилась під окупацією російських військ. Дорогами Менщини пройшло чимало колон російської техніки, за межами деяких населених пунктів, відбувалися бої й мешканці громади знають, які жахливі звуки повномасштабної війни, але зараз громада працює на перемогу, відновлюється, будує плани на майбутнє.
Ми поспілкувалися із секретарем Менської міської ради Юрієм Валерійовичем Стальниченком і дізналися, як відновлюється Менська громада та над вирішенням яких питань працюють зараз.
“Питання безпеки в Менській громаді досить відносне, адже ми знаходимось за 60 кілометрів від кордону з росією і білорусією. Завжди зберігається висока ймовірність ракетних ударів в першу чергу. 60 кілометрів – це дуже близько. Ми ніби в тилу, але цей тил умовний, хоча деякі люди цього зовсім не розуміють і не дуже серйозно ставляться до сигналів повітряної тривоги” – говорить Юрій Валерійович.
“Попри все на території Менської громади на даний час зареєстровано 3500 ВПО і що стосується гуманітарного питання, то можу сказати, що зараз вже не всі ВПО потребують гуманітарної допомоги. Ми співпрацюємо з різноманітними благодійними фондами та різноманітними проєктами, в тому числі ООН і вони забезпечують переселенців Менщини згідно визначених ними категорій та потреб. Наприклад минулого місяця 350 осіб, визначених FAO UN отримали курчат та передбачений стартер.
Питання відновлення в нас має дещо інший характер, адже, на щастя, ми не зазнали значних руйнувань. Ворожа техніка попсувала наші дороги, в першу чергу до Макошине. Вибуховою хвилею пошкоджено будинок культури в Макошине та адміністративну будівлю в селі Синявка. Міська рада із програмою «U-LEAD з Європою» напрацювала механізми, щоб розпочинати ремонтні роботи пошкоджених приміщень вже найближчим часом.
Зараз ми активно працюємо над відновленням економічної галузі Менщини, великі зусилля спрямовані на допомогу місцевому бізнесу, займаємося пошуком коштів для реконструкції очисних споруд. На днях очікуємо державну субвенцію з Фонду відновлення для енергоефективної реновації приміщення ЦНАП. Взагалі питання енергоефективності у нас в пріоритеті, скажімо, вже на стадії підписання угода з USAID про енергоефективні заходи по будівлі Центру первинної медико-санітарної допомоги, а програма EGAP встановила сонячні панелі на будівлі ЦНАПу, а також забезпечили їх комп’ютерною, оргтехнікою, системами кондиціонування, відеонагляду, меблями, обладнанням для виробництва паспортів.
По відновленню нашої громади ми співпрацюємо із багатьма міжнародними організаціями, донорами і їх щонайменше 30, крім того є 4 європейські муніципалітети-партнери та безліч асоціацій. Подали заявку на створення спортивно-оздоровчого комплексу, повноцінного укриття з харчоблоком та спортивним залом в школі ім. Т.Г. Шевченка.
Розроблені та поступово впроваджуються проєкти на активізацію молоді (тут допомагають американські, датські, швейцарські, польські партнери). Найближчі три роки наша громада в даному напрямку співпрацюватиме з UNICEF, DECIDE. В UNICEF є і інші напрямки, наприклад спрямовані на покращення водопостачання та водовідведення. Нещодавно ми подали їм до розгляду та оцінки нашу потребу в створенні громадських вбиралень. Весь час співпраці Програма DECIDЕ допомагатиме нам оптимізувати і вирішити питання в освітній галузі.
В планах є встановлення LED-екрану розміром 3×6 метрів в центрі Мени для інформування мешканців громади, відповідні закупівлі вже провели партнери з фонду «Східна Європа» та програми EGAP.
Велику увагу ми приділили питанням цифровізації публічних процесів та кібербезпеки в Менській громаді. Вже реалізовано ряд заходів з проєктами UNDP, EGAP. А в жовтні будемо захищати проєкт з кіберзахисту по програмі U-LEAD з Європою.
Окремим напрямком роботи є робота із місцевими бізнесменами, їх підтримка та мотивація. Остані успішні приклади такої допомоги, це підготовка заявок місцевих підприємцям на проєкт PEARL, в результаті чого кожен з них отримав по 25 тис.$. З одним із Британських проєктів зараз ведеться перемовини на створення в громаді центру відновлення та розвитку.
Через деякий час після звільнення нашої області ми почали працювати із населенням по мінний безпеці. Проводилися заходи і для аграріїв, і для освітян. Також були запрошені спеціалісти по тактичній медицині, адже живемо в такий час, що мати такі знання просто необхідно всім.
На превеликий жаль, люди в нашій громаді не ставляться відповідально до своєї безпеки і більшість нехтують сигналами повітряної тривоги. Школи, садочки, лікаря – завжди опускаються в укриття, а от інші, – переважно, ні. Але для інформування мешканців нами встановлено 7 сучасних систем оповіщення, які гарно себе зарекомендували на Харківщині. Потребу ще у 12 таких системах плануємо закрити у співпраці з нашими партнерами з фонду «Партнерство за сильну Україну».
Ситуація із сховищами в громаді наступна: вони є, але деякі потребують дообладнання.
В сільській місцевості люди переважно використовують свої приватні укриття, які є на подвір’ї. В місті з укриттями ситуація краща, але звісно, кожне потребує дообладнання. На сьогодні фінські друзі завершують обладнання укриттів у трьох закладах освіти Стольного та Мени.
Кожен свідомий житель нашої громади працює для її відновлення і для відновлення всієї України.
У відновленні нашої громади ми не нехтуємо допомогою закордонних партнерів, висловлююємо кожному щиру вдячність та віримо в перемогу”.
–
Матеріал опубліковано в рамках діяльності проекту «Місцева демократія та самоорганізація для сталої інтеграції ВПО», який реалізує ГО «Центр Доброчин» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».