Україна та Крим – центральні теми на сесії ПАРЄ

25 червня в рамках літньої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи проходить міжнародний круглий стіл на тему: «Поточна ситуація з правами людини в Україні». Експерти розглядають ситуацію в ...

ПАРЄ
Україна та Крим – центральні теми на сесії ПАРЄ

25 червня в рамках літньої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи проходить міжнародний круглий стіл на тему: «Поточна ситуація з правами людини в Україні».

Експерти розглядають ситуацію в Україні щодо захисту і гарантій основних прав в Україні, приділяючи особливу увагу питанням Сходу та Криму.

Загальний огляд ситуації з правами людини в Україні та основними проблемами представляють Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська, колишній Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та представник ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Романцова.

Під час свого виступу стосовно подій в АРК Валерія Лутковська зазначила, що суттєве збільшення повідомлень про кричущі порушення прав журналістів, прав громадян на свободу мирних зібрань, а також фізичний і моральний тиск на громадських активістів та правозахисників розпочався, коли українська влада фактично втратила контроль над територією Криму через втручання російських військових, які діяли в той час в Україні під виглядом так званих «зелених чоловічків».

Виправдовуючи військову окупацію Криму, представники Російської Федерації під час публічних виступів посилалися на порушення прав російськомовного населення. Проте, за словами Омбудсмана України, до Секретаріату Уповноваженого не надходило жодних скарг про порушення прав російськомовних громадян на території України, і в південно-східних регіонах зокрема. Такі ж відомості були відображені в доповіді, опублікованій на офіційному веб-сайті Ради з прав людини та розвитку громадянського суспільства при Президентові Російської Федерації.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська також повідомила присутнім про те, що після окупації Криму ситуація з правами людини стала ще більш драматичною – громадські активісти, журналісти, правозахисники зазнавали численних нападів та були змушені покинути свої будинки і переїжджати на континентальну частину України. В цей період закриваються навчальні заклади та культурні центри – навіть український прапор на будівлі культурного центру розглядається майже як «терористична загроза».

Особливу увагу на засіданні круглого столу «Поточна ситуація з правами людини в Україні» Валерія Лутковська приділила питанням реалізації права на мирні зібрання, порушення прав кримськотатарського народу, зокрема в контексті дискримінаційної заборони РФ на в’їзд на територію Криму для лідера кримських татар Мустафи Джемілєва.

Щодо ескалації конфлікту на початку квітня 2014 року в східних регіонах України Валерія Лутковська зазначила: «З цього часу ми стаємо свідками викрадення громадських активістів, журналістів, членів міжнародних моніторингових місій та інших цивільних осіб, яких піддають катуванням і використовують в якості живого щита місцеві збройні угруповання».

Через напади збройних угруповань в 5 містах блокується система платежів соціальної допомоги, майже зупиняється постачання та виробництво продуктів харчування – громадяни змушені шукати безпечне місце проживання. За оцінкою українського Омбудсмана, наразі число внутрішньо переміщених осіб із східних регіонів України досягло 35 тисяч осіб. Крім того, є факти, коли проросійсько налаштовані озброєні люди всіляко перешкоджають цивільним особам виїхати з території конфлікту в безпечні місця України.

Безпрецедентною, за словами Валерії Лутковської, була ситуація, яка трапилася 12 червня 2014 року, коли автобус з дітьми-сиротами з Донецької області, які їхали в Дніпропетровську область, був зупинений озброєними людьми і був змушений поїхати у Ростовську область Російської Федерації. Це, на думку Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської, очевидний факт викрадення дітей. Тільки після активного втручання в ситуацію Міністерства закордонних справ України та Офісу Омбудсмана України стало можливим повернення дітей в Україну, однак досі залишається нез’ясованим питання, як діти, які залишилися без належних документів та супроводу, отримали дозвіл від російських прикордонників перетнути кордон, який на той час патрулювався лише російською стороною.

«Враховуючи всі ці події, було вирішено провести зустріч з Уповноваженим з прав людини Російської Федерації Еллою Памфіловою, під час якої представники українських і російських правозахисних організацій виступили зі спільною заявою щодо безумовного і негайного звільнення всіх цивільних осіб, а також безумовної поваги до прав людини», – повідомила Омбудсман України.

Завершуючи свій виступ, Валерія Лутковська наголосила, що жодні геополітичні інтереси та намагання змінити кордони в Європі не варті людського життя чи бодай однієї сльози дитини.

Джерело : ombudsman.gov.ua


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Вийшов другий сезон Rights Now! Podcast

На Тернопільщині ділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери

Громади Донеччини обговорили діяльність центрів підтримки громадян

ZDOROVI представляє результати шостої хвилі опитування «БАРОМЕТР»: стан системи охорони здоров'я України

«Як підготуватися до сексу»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Відсутність документів на нерухомість — одна із критичних перепон отримання компенсації через єВідновлення