Україна: вступ до МКС для запобігання тяжким злочинам

Міжнародне та українське громадянське суспільство закликає до невідкладної ратифікації Римського статуту для притягнення до відповідальності винних у скоєнні тяжких злочинів. Гаага. Сьогодні в ...

МКС
Україна: вступ до МКС для запобігання тяжким злочинам

Міжнародне та українське громадянське суспільство закликає до невідкладної ратифікації Римського статуту для притягнення до відповідальності винних у скоєнні тяжких злочинів.

Гаага. Сьогодні в Коаліції за Міжнародний кримінальний суд (Коаліція) заявили, що Україна зможе зупинити злочинців, які скоюють тяжкі злочини в ході конфлікту на сході країни, якщо вона стане повноправним членом Міжнародного кримінального суду (МКС).

В березні цього року Україна знаходиться в центрі уваги Кампанії за міжнародну справедливість, через яку Коаліція звертається до країн із закликом приєднатися до Римського Статуту МКС. Статут є установчим документом єдиного постійного міжнародного суду, який може притягнути до відповідальності винних у скоєнні геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів.

У направленому сьогодні на адресу Президента Петра Порошенка листі Коаліція закликає Україну невідкладно ратифікувати Римський Статут.

“Членство України в МКС яскраво свідчитиме про те, що країна більше не буде терпіти військові злочини, злочини проти людяності та геноцид”, – заявила Кірстен Меершерт Даченс, регіональний координатор Коаліції в Європі. «Також цілком ймовірно, що ратифікація Римського статуту допоможе запобігти тяжким злочинам в майбутньому, адже злочинці зрозуміють, що на них чекатиме справедливий суд у Гаазі”.

17 квітня 2014 року Україна прийняла окрему декларацію про офіційне визнання юрисдикції МКС щодо так званих подій Євромайдану, обмеживши при цьому часові рамки юрисдикції терміном з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 р. Будь-які злочини, скоєні поза цим періодом, не підлягають розслідуванню та притягненню винних до відповідальності Судом. Цю ситуацію Україна може виправити, ставши повноправним членом МКС.

Роман Романов, директор Програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” в Україні заявив: «Кожен із нас, хто вірить в ідеали правосуддя, не може прийняти напівмір. Ратифікація Римського Статуту – єдина можливість подолати безкарність найтяжчих злочинів та запобігти вибірковому правосуддю”.

З початку 2014 року окремі регіони Східної України страждають від конфлікту, в якому озброєні формування протистоять урядовим військам України. Надходять повідомлення про найтяжчі злочини, які за нормами міжнародного права можна назвати військовими злочинами або злочинами проти людяності.

12 лютого 2015 року Франція, Німеччина, Росія та Україна уклали нову угоду про припинення вогню з метою попередження ескалації конфлікту. Однак ця угода передбачає непідсудність, тобто імунітет від притягнення до відповідальності осіб, які ймовірно скоювали злочини в Донецькій та Луганській областях.

“Завершення конфлікту, який триває майже рік, має бути пріоритетом для всіх залучених сторін. Тим не менш, процес встановлення істини повинен проходити без нехтування інтересами правосуддя. Включення до угоди положення про непідсудність викликає тривогу. Це положення в жодному випадку не має стати перешкодою для притягнення до відповідальності осіб, які ймовірно вчинили злочини, на які розповсюджується юрисдикція Міжнародного кримінального суду”, – заявив Сімон Папуашвілі, менеджер проектів Міжнародного партнерства з прав людини (IHPR).

4 лютого Верховна Рада затвердила резолюцію, в якій закликала поширити спеціальну юрисдикцію МКС на період після 20 лютого 2014 року, при цьому не визначаючи конкретну дату завершення дії юрисдикції. Однак, для того, щоб ця резолюція набрала чинності, Президент України має направити до Суду офіційну декларацію.

Карім Лахіджі, президент Міжнародної федерації за права людини, заявив: «Мирні переговори не повинні відтіснити на другий план тверді наміри щодо притягнення до відповідальності винних у скоєнні міжнародних злочинів на території України, зокрема в Криму та Донбасі. Окрім повної ратифікації Римського статуту, ми закликаємо українську владу офіційно поширити юрисдикцію МКС на злочини, скоєні після лютого 2014 року, щоб закрити лазівку для безкарності та надати жертвам дієвий спосіб відшкодування заподіяної шкоди, а також запобігти скоєнню тяжких злочинів в майбутньому».

У 2007 році Україна приєдналася до Угоди про привілеї та імунітети Міжнародного кримінального суду і наразі залишається єдиною державою-учасницею угоди, яка не є членом Римського статуту. Згодом уряд зобов’язався вжити всіх заходів, необхідних для ратифікації Римського статуту в рамках підписаної 27 червня 2014 року Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод, заявила: “При всьому бажанні, на даний момент Україна не спроможна провести ефективне розслідування ймовірних злочинів на територіях, які знаходяться під контролем організованих озброєних формуваннях бойовиків. Членство України в МКС не тільки відповідатиме Угоді про асоціацію між ЄС та Україною, але й слугуватиме практичним інструментом для притягнення до відповідальності винних у скоєнні міжнародних військових злочинів”.

Хоча Україна й підписала Римський статут у 2000 році, Конституційний суд країни у 2001 році прийняв рішення про те, що Статут суперечить Конституції України, що фактично унеможливило ратифікацію. Однак, у 2014 році та в січні 2015 року декілька парламентарів виступили з пропозицією внести зміни до Конституції, які б дозволили Україні стати членом МКС.

“Настав час для України зобов’язатися забезпечити притягнення до відповідальності винних у скоєнні міжнародних злочинів незалежно від того, коли вони були скоєні. Членство в МКС продемонструє безумовне прагнення України покінчити з безкарністю та допоможе розпочати політику стримування, яка вкрай необхідна для мирного врегулювання конфлікту та досягнення стійкого миру”, – продовжила свою заявуМеершерт Даченс.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Міжнародний кримінальний суд - перший постійний міжнародний судовий орган, створений для притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Основоположним принципом Суду є принцип компліментарності (доповнюваності), згідно з яким Суд може втручатися тільки тоді, коли національні системи правосуддя не хочуть або не можуть розслідувати та притягти до кримінальної відповідальності винних у скоєнні геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів.

Коаліція за Міжнародний кримінальний суд - глобальна мережа організацій громадянського суспільства в 150 країнах – об’єднує партнерські організації з метою зміцнення міжнародної співпраці з МКС, забезпечення справедливості, дієвості та незалежності рішень суду, забезпечення видимості та універсальності доступу до правосуддя, а також роботи в напрямку прийняття дієвого національного законодавства, яке забезпечує справедливість для жертв військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Детальна інформація розміщена на сайті www.coalitionfortheicc.org.

Джерело : ccl.org.ua

Додатки : Звернення ( CICC CGJ Feb-March 2015 Letter to Ukraine_20Feb.doc, 701 Kb )     Звернення 2 ( CICC CGJ Feb-March 2015 Letter to Ukraine_20Feb_—.doc, 706 Kb )


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Вийшов другий сезон Rights Now! Podcast

На Тернопільщині ділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери

Громади Донеччини обговорили діяльність центрів підтримки громадян

ZDOROVI представляє результати шостої хвилі опитування «БАРОМЕТР»: стан системи охорони здоров'я України

«Як підготуватися до сексу»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Відсутність документів на нерухомість — одна із критичних перепон отримання компенсації через єВідновлення