Українська частина Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС розпочинає роботу
У зв’язку з початком з 1 листопада 2014 р. тимчасового застосування Угоди про асоціацію Україна-ЄС розпочинається створення інституцій, передбачених Угодою. Першими ініціативу на себе взяли ...
Додано:
Громадський Простір
У зв’язку з початком з 1 листопада 2014 р. тимчасового застосування Угоди про асоціацію Україна-ЄС розпочинається створення інституцій, передбачених Угодою. Першими ініціативу на себе взяли громадські об’єднання, які розпочали процес формування Платформи громадянського суспільства (ПГС) Україна-ЄС, що створюється у відповідності до статей 469-470 Угоди про асоціацію.
Процес було формально розпочато у травні 2014 р. із формування Ініціативної групи, а у липні, після підписання Угоди про асоціацію – Оргкомітету Установчих зборів Української частини ПГС.
7 листопада проведенням Установчих зборів кількамісячний процес формування Української частини ПГС завершено.
Згідно тексту Угоди ПГС Україна-ЄС «складається з представників громадянського суспільства України, з однієї сторони, і членів Європейського економічного і соціального комітету (ЄЕСК), з іншої сторони, як форум для проведення ними засідань та обміну думками». ПГС повинна бути поінформованою про рішення та рекомендації Ради асоціації (двостороннього урядового органу Асоціації) та може надавати власні рекомендації, які мають розглядатися офіційними органами України та ЄС.
Процес створення Української частини ПГС був прозорим, публічним, інклюзивним і відкритим.Понад 200 громадських об’єднань були залучені до процесу започаткування ПГС, з них 165 взяли участь безпосередньо в Установчих зборах.
З боку Євросоюзу інститутом, відповідальним за створення ПГС виступає Європейський економічний та соціальний комітет (ЄЕСК), налагодження співпраці з ЄЕСК було одним з пріоритетів Оргкомітету з початку установчого процесу.
В ході попередніх контактів Оргкомітету з ЄЕСК було визначено, що чисельний склад ПГС складатиме 30 осіб у рівній кількості (15+15) з обох сторін. Отже, ключовим завданням установчого процесу було забезпечити прозору та інклюзивну процедуру, в ході якої із широкого кола громадських суб’єктів буде відібрано 15 представників, які увійдуть до першого складу ПГС з українського боку.
Було створено 15 робочих груп, напрямки роботи яких збігаються з ключовими змістовними напрямками Угоди про асоціацію (перелік подано нижче). Будь-яка організація-учасник установчого процесу мала можливість брати участь у роботі від 1 до 5 робочих груп. У кожній групі було номіновано кандидатури на координатора групи. Було визначено, що саме координатори груп у кількості 15 осіб увійдуть до української частини ПГС.
Крім того, вирішено було забезпечити інтереси меншості: та особа, що посідала друге місце на виборах координатора, автоматично ставала його замісником (дублером), що матиме право голосу в ПГС за відсутності координатора та/або за його дорученням. Замісник також є першим претендентом на ротацію керівника групи у випадку прийняття рішення про ротацію.
За результатами таємного голосування під час Установчих зборів, робочі групи отримали своїх координаторів та замісників (список подано нижче). Термін дії мандату, наданого Установчими зборами обраним членам ПГС від України – один рік.
Перед учасниками зібрання виступили Заступ ник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, Голова комітету ВР України питань Європейської інтеграції Григорій Немиря, перший заступник директора Урядового офісу з питань європейської інтеграції Микола Кузьо, член Європейського економічного і соціального комітету Анджей Адамчик, радник Делегації ЄС в Україні Ханнес Шрайбер.
Учасники Установчих зборів ухвалили рішення про створення редакційної комісії щодо доопрацювання запропонованого Оргкомітетом проекту Регламенту роботи Української частини ПГС. Документ буде доопрацьовано протягом двох тижнів з моменту проведення Установчих зборів. У ньому будуть враховані пропозиції, висловлені під час засідання, а також ті, що надійдуть від учасників УЗ в електронному вигляді на адресу [email protected].
Як зазначив один з обраних членів ПГС Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, українській частині ПГС необхідно налагодити якісну комунікацію в трьох напрямках: по-перше, всередині ПГС, забезпечивши подальшу інклюзивність, врахування максимально широкого спектру думок учасників процесу створення ПГС, в тому числі тих, хто не був наразі обраний, забезпечити прозорий та демократичний механізм ротації членів; по-друге, з владними суб’єктами: парламентом, Президентом, Кабінетом Міністрів; по-третє, з майбутніми партнерами з боку ЄС – членами Європейського економічного і соціального комітету, а також з іншими інституціями Євросоюзу та держав-членів.
Наприкінці зборів відбулася презентація обраних 15-ти координаторів – членів Української частини Платформи та їхніх замісників. Обговорено наступні кроки з метою завершення формування ПГС та початку її практичної діяльності.
Визнано потребу якнайшвидшого досягнення згоди щодо усіх організаційних питань. Вирішено звернутись до сторони ЄС-ЄЕСК із пропозицією у найближчі можливі терміни визначити 15 представників з боку ЄЕСК у ПГС та провести перше установче засідання Платформи у її повному складі не пізніше січня 2015 року.
ПГС залишається відкритою до приєднання нових учасників – громадських організацій, профспілок та об’єднань роботодавців, які прагнуть сприяти ефективним євроінтеграційним реформам в Україні в контексті реалізації Угоди про асоціацію.
За результатами Установчих зборів Української частини ПГС Україна-ЄС строком на 1 рік обрано координаторів робочих груп та їхніх замісників:
Робоча група 1 «Політичний діалог Україна-ЄС, зовнішня та безпекова політика»:
Координатор: Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва.
Замісник: Павло Жовніренко, голова правління Центру стратегічних досліджень.
Робоча група 2 «Демократичні реформи, верховенство права»:
Координатор: Андрій Крупник, голова асоціації МГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення».
Замісник: Сергій Кіщенко, виконавчий директор Міжнародного центру перспективних досліджень
Робоча група 3 «Права людини, гендерна рівність та недискримінація»:
Координатор: Юлія Тищенко, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень
Замісник: Олександра Матвійчук, голова правління Центру Громадянських Свобод
Робоча група 4 «Боротьба з корупцією та шахрайством, державні фінанси, державні закупівлі, політика у сфері конкуренції (включно з державною допомогою)»:
Координатор: Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна
Замісник: Денис Черніков, експерт Фонду Східна Європа, головний експерт групи «Євроінтеграція» Реанімаційного пакету реформ
Робоча група 5 «Міграційна політика (включно з політикою притулку), трудова міграція, візова політика»:
Координатор: Ірина Сушко, керівник громадської ініціативи «Європа без бар’єрів»
Замісник: Василь Андреєв, голова Профспілки працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів України
Робоча група 6 «Нетарифне регулювання, захисні заходи, митнеоформлення (включно з правилами визначення країни походження товарів)»:
Координатор: Валерій Луговець, голова ради ГО «Митне братство»
Замісник: Руслан Іллічов, генеральний директор Федерації роботодавців України
Робоча група 7 «Тарифне регулювання, перехідні періоди, вилучення, режим торгівлі з третіми країнами»:
Координатор: Вероніка Мовчан, науковий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
Замісник: Андрій Розов, експерт Федерації роботодавців України
Робоча група 8 «Технічне регулювання, санітарні та фітосанітарні заходи, географічні зазначення, безпека продукції»:
Координатор: Вячеслав Рой, голова Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництваУкраїни
Замісник: Марина Козловська, експерт МБО «Українська ліга благодійників»
Робоча група 9 «Торгівля послугами (включно з захистом споживачів), рух капіталів, заснування та діяльність компаній»:
Координатор: Тетяна Тимошенко, директор Інформаційного агентства «Слово і Діло»
Замісник: Павло Цируль, голова ради Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Всеукраїнська федерація роботодавців в сфері туризму України»
Робоча група 10 «Промислове та науково-технічне співробітництво, захист інтелектуальної власності, інформаційнесуспільство»:
Координатор: Іван Кульчицький, президент ГО “Агенція Європейських Інновацій»
Замісник: Євген Сільвестров, координатор експертної групи «Економіка і підприємництво» Громадянської Платформи «Нова Країна»
Робоча група 11 «Навколишнє природне середовище»:
Координатор: Зоряна Міщук, виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86»
Замісник: Федір Барулін, голова правління Херсонської обласної громадської організації «Регіональна рада підприємців»
Робоча група 12 «Енергетика та транспорт»:
Координатор: Олена Павленко, президент ГО «Діксі Груп»
Замісник: Роман Зінченко, голова правління Української мережі енергетичних інновацій Greencubator
Робоча група 13 «Зайнятість, трудові права, безпечні та здоровіумовипраці, соціальна політика»:
Координатор: Ростислав Дзундза, директор Всеукраїнського благодійного фонду «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій»
Замісник: Елла Лібанова, директор ГО «Український центр соціальних реформ»
Робоча група 14 «Освіта та навчання, молодь, культура»:
Координатор: Галина Проців, голова ради Екологічного клубу «Край»
Замісник: Наталія Лімонова, координатор групи «Освіта та наука» Громадянської Платформи «Нова Країна»
Робоча група 15 «Транскордонне та міжрегіональне співробітництво»:
Координатор: Ростислав Томенчук, голова правління Українського Інституту міжнародної політики
Замісник: Володимир Притула, директор програм з європейської інтеграції Міжнародного центру перспективних досліджень
Таким чином українська частина ПГС Україна-ЄС станом на 10.11.2014р. складається з наступних осіб: Олександр Сушко, Андрій Крупник, Юлія Тищенко, Олексій Хмара, Ірина Сушко, Валерій Луговець, Вероніка Мовчан, Вячеслав Рой, Тетяна Тимошенко, Іван Кульчицький, Зоряна Міщук, Олена Павленко, Ростислав Дзундза, Галина Проців, Ростислав Томенчук.