Українських підприємиць вперше профінансували за моделлю Match Trade

Вперше в Україні українські підприємиці отримали фінансування за моделлю Match Trade, що поєднує грантову підтримку із стимулюванням бізнес-результатів. Під час війни ця програма допомагає ...

Імпакт-підприємиці, які були вперше профінансовані  Альянсом The Possible за моделлю Match Trade
Українських підприємиць вперше профінансували за моделлю Match Trade

Вперше в Україні українські підприємиці отримали фінансування за моделлю Match Trade, що поєднує грантову підтримку із стимулюванням бізнес-результатів. Під час війни ця програма допомагає підприємствам не лише вижити за рахунок донорської підтримки, а й розвиватися, створюючи соціальні ініціативи та нові робочі місця.

У рамках грантової програми МІСТ, що об’єднує українських підприємиць, організація The Possible у партнерстві з U&WE Hub вперше в Україні впроваджує модель фінансування Match Trade. Ця модельвже довела свою ефективність у Великій Британії та Канаді.

Модель Match Trade пропонує підприємицям грант, розмір якого залежить від досягнутих фінансових результатів їхнього бізнесу. Наприклад, якщо дохід бізнесу за два місяці складе 500 євро, підприємиця отримає ще 500 євро на розвиток або навчання.

Match Trade поєднує елементи гранту й стимулює підприємницький розвиток через відповідальність за фінансовий результат. Оскільки організація The Possible фокусується на підтримці саме імпакт-підприємців, то для програми жіночого підприємництва була започаткована окрема номінація «Імпакт-підприємиця», де визначальними критеріями стали соціальний вплив і потенціал бізнесу до змінотворення.

П’ять історій жінок-переможниць

PhotoMIST

Імпакт-підприємиці, які були вперше профінансовані Альянсом The Possible за моделлю Match Trade

Серед переможниць номінації — жінки, які розвивають власні бізнеси під час війни:

  • Світлана Маслова з арт-студії Maestro у Запоріжжі підтримує людей через творчість, створюючи майстер-класи, що повертають спільноті відчуття внутрішньої гармонії.
  • Юлія Чернишова, засновниця ініціативи з психологічної підтримки, мріє перезапустити свій бізнес із реабілітаційною складовою, зокрема через іпотерапію.
  • Дар’я Бурячкова, яка успішно релокує свій бізнес екологічних меблів і дизайну із Сум до Чернівців, втілює принципи стійкого споживання.
  • Вікторія Шнайдер, авторка бренду MiniGarden toys™, створює іграшки, що розвивають дитячу моторику й уяву, інтегруючи інновації та творчість у побут.
  • Наталія Шевченко з Броварів відкриває Центр психологічної реабілітації для підтримки військових, їхніх сімей і цивільних, фокусуючись на ментальному здоров’ї.

Чому важливо підтримувати імпакт-підприємництво під час війни

Наталія Шевченко, яка отримала грант для відкриття Центру психологічної реабілітації для підтримки військових та їхніх сімей у Броварах, пояснює соціальний вплив свого проєкту так:

“Мій чоловік — ветеран війни. Я добре розумію, наскільки затяжна війна негативно впливає на ментальне здоров’я українців. Саме тому цей проєкт є моєю соціальною відповідальністю.

На власному досвіді я бачу, як чоловіки, які пройшли війну, повертаються іншими людьми. Сім’ям доводиться заново вчитися жити разом, адаптуватися до нових реалій. Моя мета — допомогти таким родинам зберегти стосунки, повернутися до цивільного життя. Це питання, яке потребує уваги вже зараз, адже з часом актуальність лише зростатиме.

Також важливо приділити увагу нашим дітям, які переживають травматичний досвід війни. Наслідки цього ми маємо коригувати вже сьогодні, адже діти — це наше майбутнє, і їхнє ментальне здоров’я є ключовим для розвитку країни”.

Представники The Possible наголошують, що під час війни роль імпакт-підприємств стає критично важливою:

«Імпакт-підприємиці стають двигуном трансформацій в Україні. Тестуючи модель Match Trade, ми допомагаємо їм не просто отримати фінансову підтримку, а більш проактивно ставити цілі, досягати результатів, навчатись і, врешті-решт, побудувати бізнеси, які здатні стати стійкими навіть у часи війни», — зазначає Анастасія Слєпцова, співлідерка The Possible.

Марина Саприкіна, засновниця U&WE Hub, додає, що окремої уваги заслуговують зараз жінки-підприємиці:

 «Жінки не лише створюють нові робочі місця та соціальні ініціативи, а й підтримують людей навколо, наприклад, допомагаючи їм подолати травматичні наслідки війни. Ми віримо, що такі історії успіху можуть бути джерелом натхнення та змін для всієї країни».

Match Trade: більше, ніж грант

Модель Match Trade, розроблена Британською школою соціального підприємництва, успішно використовується у різних країнах для підтримки малого бізнесу з соціальним впливом. Як зазначено вище, ця модель фінансування передбачає дохідопропорційний грант. 

У Великій Британії ця методика допомогла соціальним підприємцям зберегти понад 500 робочих місць під час пандемії COVID-19. У Канаді вона стала рушійним механізмом для розвитку бізнесів, спрямованих на підтримку інклюзії, зокрема проєктів із працевлаштування людей із обмеженими можливостями. Основний принцип моделі — стимулювати підприємців досягати кращих результатів, обіцяючи фінансову підтримку, яка залежить від їхніх власних успіхів.

Такі кейси демонструють, що модель працює не лише як фінансовий інструмент, а й як мотиватор до саморозвитку, допомагаючи бізнесам не просто вижити, а стати стійкими у довгостроковій перспективі. Тепер цей підхід вперше тестується в Україні, адаптуючи міжнародний досвід до викликів війни. Він мотивує учасниць фокусуватися на досягненні фінансової стійкості, водночас забезпечуючи доступ до ресурсів для професійного розвитку.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У 2025 році розпочав роботу “Клуб громадських ініціатив”

Верховний Суд визнав приготування кальянів в ресторанах рекламою та стимулюванням продажу тютюнових виробів

Інтеграція через неформальну освіту та психологічну підтримку: як підлітки та молодь знаходять себе на Волині

Правові засади задля ефективного повоєнного відновлення деокупованих територій України

Добірка найцікавіших онлайн курсів 2024-го року