Українцям хочуть закрити рот статтею про наклеп

До Кримінального кодексу України внесено зміни в частині встановлення кримінальної відповідальності за наклеп (стаття 1511). Дана стаття дублює статтю 1281 Кримінального кодексу Російської Федерації, ...

наклеп
Українцям хочуть закрити рот статтею про наклеп

До Кримінального кодексу України внесено зміни в частині встановлення кримінальної відповідальності за наклеп (стаття 1511). Дана стаття дублює статтю 1281 Кримінального кодексу Російської Федерації, яка була введена в кодекс влітку 2012 року (після виборів у Росії і заворушень на Болотній площі). Під наклепом кодекс розуміє – «умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що паплюжать честь і гідність іншої особи».

А також відповідальність за вчинення таких дій у творі, який публічно демонструється, в засобах масової інформації або в мережі Інтернет (у Російському законодавстві норма про Інтернет), а так само вчинений особою, раніше судимою за наклеп, а також за наклеп в поєднанні з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

«Введення такої відповідальності фактично призведе до обмеження прав і свобод громадян і суперечить Конституції, Європейській конвенції про захист прав людини», – впевнений старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександр Ткачук.

Старий Кримінальний кодекс 1960 року містив положення про кримінальну відповідальність за образу і наклеп. Враховуючи складність доведення вчинення даного злочину, а також те, що що найбільш ефективним захистом честі та гідності особи все ж є цивільно-правовий захист, в 2001 році приймаючи новий Кримінальний кодекс, держава відмовилася від цих складів злочинів.

«Складність доказування наклепу зводиться до того, що особа, яка поширює відомості, повинна бути свідомо обізнана про їх помилковості і визначається психічно-вольовим ставленням особи до поширюваної ним інформації. Що практично неможливо. З точки зору визначення терміну «розповсюдження», то виходячи зі сформованої практики і відповідальності за інші злочини містять це поняття, їх можна визначити як дії, метою яких є доведення змісту відповідних матеріалів (недостовірної інформації) до відома невизначеного кількості осіб або певного кола», – говорить Олександр Ткачук.

Складно доказовим з технічної точки зору є встановлення факту вчинення і доказів наклепу в мережі Інтернет враховуючи всесвітній характер цієї мережі. У такому випадку будь-яка критика в соціальних мережах, чатах і т.д. може бути розцінена як наклеп, що є просто абсурдом і спричинить обмеження свободи думки і слова, закріпленої в ст. 34 Конституції України.

Оскільки особа, честь і гідність якого спаплюжили, в першу чергу має на меті відновлення своїх порушених прав та отримання компенсації, сатисфакції за понесені ним негативні емоції. Але для цього більш дієвими представляються цивільно-правові засоби захисту своїх немайнових прав у суді (спростування недостовірної інформації, стягнення моральної шкоди, право на відповідь і т. д.), але ніяк не кримінальна відповідальність.

«Оскільки даний злочин, згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу буде ставитися до злочинів приватного обвинувачення (ст. 477), відкриття кримінального провадження по ньому зможе відбуватися тільки на підставі заяви потерпілого, яким у даному випадку буде виступати особа, честь і гідність якого зганьбила, поширена про нього недостовірна інформація. Для цього потерпілий – фізична особою (честь і гідність має тільки фіз. особа) повинен звернутися до слідчого, прокурора, іншої посадової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування із заявою про скоєння кримінального злочину», – пояснює старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександр Ткачук.

Джерело : ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери»


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку