Успішна процвітаюча ОТГ чи територія занепаду?
Децентралізація в Україні відбувається в цілому успішно, процес створення ОТГ набирає обертів. Але основне питання новостворених ОТГ: «що далі»? Як грамотно скористатися отриманими правами, ...
Додано:
ceasc
Децентралізація в Україні відбувається в цілому успішно, процес створення ОТГ набирає обертів. Але основне питання новостворених ОТГ: «що далі»? Як грамотно скористатися отриманими правами, обов’язками і бюджетами? Як запустити потужний розвиток території? Від відповідей на ці запитання буде залежати багато.
Дуже імовірно, що через 5 – 10 років частина громад будуть процвітаючими «райськими куточками», а інші так і не зможуть вийти на шлях розвитку. Що ж завадить? Різниця у підходах.
Методології
Існує таке правило: неможливо робити те саме і сподіватися на інший результат. Якщо ви дійсно хочете досягнути європейського рівня розвитку територій – варто освоювати європейські підходи. Саме це зробили свого часу польські гміни, коли вчилися писати Стратегії і проекти за нормами Єврокомісії. Як наслідок – мільярди залучених грантових коштів, нова інфраструктура, розвинена економіка, високий рівень життя громадян.
Люди
Для запуску конструктивних процесів в ОТГ потрібні якісно підготовлені фахівці: управлінці, які знаються на регіональному розвитку, проектні менеджери, фінансисти, юристи. Поки що кадрова криза гальмує швидкість перетворень. Важливо не лише розуміти, «що робити», але й мати «ким робити».
Ресурси
Звісно, для реалізації серії проектів будуть потрібні кошти. Саме час освоїти принципи раціонального використання бюджету громад, залучення інвесторів, залучення безповоротних дотацій міжнародних фондів і програм. Серед представників ОТГ поширена думка, що варто сподіватися і опиратися лише на власні ресурси. Але це буде довгий і тернистий шлях, який лише призведе до відставання порівняно з іншими. Використовувати грантові кошти – нормальна європейська практика, яка дозволяє швидко вирішувати проблеми і покращувати рівень життя.
Якщо у вас є розуміння важливості написаного у цій статті, приєднуйтеся до стартової групи проекту «Академія регіонального розвитку. Стратегія-2027». Міжнародна команда досвідчених викладачів навчить представників обраних на конкурсі ОТГ, як працювати у проектному підході за європейською методологією і залучати в ОТГ мільйони євро дотацій.
Детальніше про проект: https://www.ceasc-bw.com/products/konkurs-dlya-otg-vidbir-gromad/