В Татарбунарському громадському центрі правосуддя пройшла зустріч із суддею Верховного суду
В продовження постійної ініціативи «кава з суддею», яку впроваджує Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари, на початку травня 2019 року відбулась неформальна зустріч містян з суддею Касаційного ...
Додано:
ООО ВГО КВУ
В продовження постійної ініціативи «кава з суддею», яку впроваджує Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари, на початку травня 2019 року відбулась неформальна зустріч містян з суддею Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Оленою Білоконь. В ході зустрічі, обговорювались як питання судової реформи та довіри до суду, так і низка практичних правових питань (зокрема, проблеми вчинення нотаріальних дій в сільській місцевості).
Зустрітися з суддею Верховного Суду до офісу Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари прийшли активні містяни – громадські радники та співробітники бібліотеки, а також правники. Учасники зустрічі ближче познайомилися з суддею, обговорили проблеми впровадження судової реформи, обізнаність та сприйняття місцевими жителями судової системи, окремі правові проблеми, а також висловили ідеї щодо підвищення доступу до правосуддя в невеликих громадах.
Розпочинаючи зустріч з містянами, представниця Верховного Суду Олена Білоконь відзначила, що розбудова в Україні правової держави неможлива без зміни сьогоднішніх реалій правосуддя. Ключову роль у цьому процесі відіграє сильний, неупереджений та об’єктивний суд, що відновлює баланс порушених правовідносин, забезпечує досягнення справедливості, законності й верховенства права. Важлива також роль судді, який відправляючи правосуддя, виконує важливі функції – здійснює захист прав і свобод громадян та забезпечує стабільність правопорядку в державі. Олена Білоконь підкреслила, що суддя повинен не лише розуміти, але й застосовувати право як збалансовану систему правових норм, реалізуючи право людини на справедливий судовий розгляд.
Одним з питань обговорення стала довіра до суду та вплив на сприйняття мешканцями судової системи діяльності конкретних суддів. Громадська радниця Любов Фадіна поцікавилась у Олени Білоконь її метою перебування на посаді судді Верховного Суду. Посміхнувшись, суддя зазначила, що її найвищою метою перебування на посаді судді Верховного Суду є відновлення та підвищення вкрай низької довіри до суду на усій території України. Шляхами досягнення такої мети є продуктивна та ефективна робота, результатом якої є формування єдиної судової практики. Це сприятиме прозорості, доступності і розумінню шляхів здійснення справедливого правосуддя.
Суддя переконана, що Верховний суд сьогодні має посісти чільне місце у створенні середовища, яке ефективно підтримуватиме незалежність суддів, в якому вони зможуть виконувати свою роботу під захистом від зовнішнього тиску, і яке дозволити їм розвивати верховенство права. Крім цього, Олена Білоконь зазначила, що перебуваючи на цій посаді, зможе застосовувати свої людські та професійні якості задля розбудови справедливого та неупередженого правосуддя. Приватний нотаріус Татарбунарського районного нотаріального округу Олександр Монастирліу поцікавився позицією судді щодо відповідності суддів в Україні високим морально-етичним нормам. Олена Білоконь, спокійно та впевнено відповідаючи на запитання, зазначила, що на її переконання, суддя повинен відповідати критеріям чесності, порядності та справедливості, що підтверджується його життєвим та судовим досвідом.
Керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко розповів представниці Верховного суду про діяльність пілотного недержавного громадського центру правосуддя, який створено наприкінці 2018 року в місті Татарбунари за підтримки USAID в рамках Програми «Нове правосуддя». Леонід Семененко відзначив, що основною метою діяльності центру є розвиток ефективного доступу до правосуддя в місцевій громаді та розбудова партнерства всіх сторін в цій сфері. Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари сприяє покращенню доступу місцевих мешканців до правосуддя, отримання правової допомоги й альтернативного вирішення спорів, підвищенню обізнаності щодо судочинства, а також сприяє розгортанню співпраці судів та установ юстиції з жителями громади. Суддя Верховного Суду Олена Білоконь також більш детально ознайомилася з роботою Громадського центру правосуддя та відзначила важливість такої роботи, адже спільна робота судової системи та громадських організацій є запорукою розвитку доступу населення до справедливого правосуддя.
Діяльність пілотного Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари здійснюється в рамках проекту «Ефективний доступ до правосуддя в місцевих громадах», який виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».