В Тернополі понад 40 ВПО змогли відстояти свої житлові права
В червні до нашої ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії юридичної приймальні у м. Тернопіль за консультацією звернулась Юлія, переселенка з м. Попасна, Луганської області. Вона і ще ...
Додано:
Максим Данильченко
В червні до нашої ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії юридичної приймальні у м. Тернопіль за консультацією звернулась Юлія, переселенка з м. Попасна, Луганської області. Вона і ще 40 ВПО (більшість з яких жінки та діти) вже проживають понад рік в гуртожитку одного із вищих навчальних закладів Тернополя. Вони оселилися там шукаючи притулок у безпечному регіоні країни. Держава надала їм його у Тернополі, але комендант гуртожитку, із власних міркувань, вирішила виселити переселенців. При цьому не було надано жодного альтернативного місця проживання для них.
Виходячи з законодавчої бази яка захищає осіб, які страждають від війни та були вимушені покинути свої домівки, наш юрист Юрій Феленко порекомендував звернутися зі скаргою до міського голови Тернополя. Була складена колективна петиція зі зверненням про захист прав ВПО та з проханням захистити їх від перевищення повноважень посадової особи (коменданта гуртожитку), яка вирішила залишити без даху над головою понад 40 осіб. Потім ВПО пішли до Тернопільської міської ради на прийом до її очільника – Сергія Надала. Там відбулася зустріч з заступником міського голови, який пообіцяв їм допомогти у розв’язання їх житлового питання. Через деякий час, переміщеним особам повідомили, що вони можуть залишатися жити у гуртожитку. Переселенці також попросили заступника міського голови посприяти у притягнені до відповідальності коменданта гуртожитку в якому вони проживають.
Законодавчі роз’яснення!
Право на отримання допомоги на проживання мають внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО) відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204.
Нормативна база!
· Конституція України (ст. 33, ст. 47-48)
· ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»
· Цивільний кодекс України
· Кодекс Цивільного захисту України
· ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»
· ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»
· ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»
та іншими українськими та міжнародними законодавчими актами
Взяття (зняття) внутрішньо переміщених осіб на облік громадян, які потребують житло для тимчасового проживання, а також деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495 «Про затвердження Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, ВПО має право на:
· створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання;
· оплату вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення ВПО за відповідними тарифами;
· забезпечення органами влади можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;
· сприяння у поверненні на попереднє місце проживання.
Інформуємо!
«Прихисток» — найбільший сервіс пошуку безкоштовного житла для українських біженців і вимушено переміщених осіб в Україні та за кордоном. Соціальна ініціатива, започаткована Галиною Янченко 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ініціатива створено за принципом дошки оголошень: одні люди залишають повідомлення про можливість прихистити переселенців, інші — знаходять варіанти тимчасового прихистку для себе і своїх родин.
Головна умова — житло має надаватися безкоштовно. Станом на січень 2023 року на сайті доступно близько 16 тисяч оголошень: 13 тисяч в різних регіонах України і 3 тисячі — за кордоном. Сайт перекладено 40 мовами. У квітні 2022 року ініціатива «Прихисток» отримала статус державної програми, згідно з якою уряд виплачує власникам житла, котрі прихистили вимушених переселенців, компенсацію вартості комунальних послуг.
Нагадуємо!
Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.
Графік роботи нашого пункту:
- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
- Телефон: 066 30 22 771
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
Віримо в перемогу України!
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких оператор.