В Тернополі пройшов тренінг для волонтерів
28 листопада 2023 р. в місті Тернопіль пройшов тренінг «Правові особливості волонтерської діяльності в Україні». В заході взяли участь представники урядових і неурядових організацій, які долученні до ...
Додано:
Максим Данильченко
28 листопада 2023 р. в місті Тернопіль пройшов тренінг «Правові особливості волонтерської діяльності в Україні». В заході взяли участь представники урядових і неурядових організацій, які долученні до надання волонтерської допомоги в регіоні.
Мета тренінгу – підвищення рівня освіченості волонтерів, які здійснюють свою діяльність як індивідуально, так і в рамках діяльності певної громадської чи благодійної організації.
Учасники заходу розглянули юридичні аспекти волонтерської діяльності, частково ознайомилися з основними правилами документування та оподаткування цієї діяльності, що впроваджуються з 1 грудня цього року. Після ознайомлення із законодавчою частиною, учасникам тренінгу були запропоновані практичні завдання.
«В Тернопільській області, як і в Україні в цілому, за останні роки відбувся значний розвиток волонтерського руху. До нього приєдналися тисячі наших громадян, які іноді ризикуючи своїм життям доставляють гуманітарну допомогу воєнним або мешканцям прифронтових регіонів. В тому числі завдяки волонтерству наша країна змогла вистояти у 2022 р. й дуже добре, що зараз так багато людей продовжує цим займатися», – розповів на початку модератор заходу, Максим Данильченко, керівник ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії.
Ольга Феленко, тренерка заходу, розповіла свою історію, як вона разом із сім’єю в березні 2022 р. виїхала з майже вже окупованого міста Рубіжне. Вона почала займатися волонтерською діяльністю ще у 2014 р., коли почалися бойові дії в Луганській області. З історією Ольги Данилівни ви можете ознайомитися в нашому матеріалі.
«Ми зрозуміли, що без активної участі громадян в житті своїх громад дуже важко протистояти ворогу. 2014 р. нам пояснив, що потрібно бути активними громадянами і займатися волонтерством. Раніше думала, що бути волонтером – це постійно витрачати свої гроші, щоб допомагати іншим. Коли у 2022 ми приїхали до Тернополя, я боялася, що ми не зможемо комусь допомогти, але ми змогли зорганізуватися. До нашої волонтерської команди приєдналися переселенці-волонтери з різних регіонів України, не тільки з Луганської. Зараз наш хаб надає гуманітарну, психологічну, юридичну та іншу допомогу. Ми активно продовжуємо допомагати ЗСУ та у нас вже є кілька волонтерів, які зараз служать в Збройних Силах. Ми вже стали не «баластом» для міста, а новими повноцінними членами громади. Також дуже багато допомоги нам надали місцева громада та Тернопільська міська рада», – розповіла про свою діяльність пані Ольга.
Далі учасники мали можливість презентувати себе.
«Тернопільська військова адміністрація долучилася до допомоги особам, які страждають від війни з самого її початку у 2022 р. Ми контактуємо із всіма громадами області, активно допомагаємо ВПО з житлом, продуктами та іншими першочерговими потребами. На заході хочу познайомитися з волонтерами, які віддаючи своє здоров’я, допомагають нашій армії та нашим людям перемогти у цій війні», – розповіла Лілія Рибак, представниця департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації.
«Ми допомагаємо церкві, збираємо кошти та подарунки і відносимо потребуючим. Зараз в місті допомагаємо організовувати велику акцію «Миколай про Тебе не забуде», де ми збираємо різні подарунки та розносимо їх дітям-сиротам і дітям із малозабезпечених сімей», – зазначила волонтерка Тетяна Басок, представниця спільноти волонтерів «Іскра любові».
«Я працюю в бібліотеці, наш колектив багато волонтерить. Ми виготовляємо окопні свічки, закликаємо людей приносити баночки, купуємо віск і його заливаємо, ходимо плисти москітні сітки, тобто всіляко підтримуємо наші ЗСУ», – розповіла Ірина Врублевська, працівниця Тернопільської обласної наукової бібліотеки.
«Головний профіль нашої організації – це профілактика залежності та співзалежності. Ми надаємо психологічну допомогу на волонтерських засадах, також фізично допомагаємо розвантажити гуманітарну допомогу, плетемо москітні сітки, пакуємо продуктові набори при Кафедральному соборі, намагаємося бути корисними», – повідомив Ярослав Рафальський, волонтер Міжнародної антинаркотичної асоціації.
«Ми допомагаємо лікарням, переселенцям, працюємо багато з іноземними партнерами, займаємося доставленням гуманітарної допомоги у всі регіони країни. На заході планую ознайомитися із змінами, які впроваджуються у сфері волонтерської діяльності», – розповіла Наталія Хміль, представниця ГО «Пласт НСОУ».
«Безкоштовну юридичну допомогу я почав надавати ще з 2014 р., коли до м. Рубіжне приїжджали переселенці з Луганська та з інших міст нашої області. Зараз вся наша сім’я займається громадською та волонтерською діяльністю у Тернополі», – зазначив трохи про себе юрист Юрій Феленко.
Ви можете подивитися всі презентації наших учасників за посиланням. Дякуємо Файне місто за інформаційний супровід заходу.
Згодом почалася теоретична частина заходу, на якій модератор Максим Данильченко та тренер-юрист Юрій Феленко розповіли про юридичні аспекти впровадження волонтерської діяльності, розглянувши наступні питання: алгоритм реєстрації неприбуткових організацій, договірна волонтерська діяльність, реєстр волонтерів, бухгалтерський облік, звітування про оподаткування витрат неприбуткової організації та інші юридичні і фінансові аспекти, які необхідно знати всім, хто займається волонтерством в Україні.
Далі учасники заходу отримали практичні завдання. Було сформовано 3 групи, кожна з яких працювала над актуальною темою впровадження волонтерської діяльності, а саме: як побудувати волонтерську команду та запобігти конфліктів між волонтерами, знайти нових партнерів, вирішити проблеми, що виникають у волонтерських організацій.
Після цього всі присутні мали можливість ознайомитися з діяльністю громадського центру «Хаб Нове-життя» та добровільним пожежним рухом в Україні.
Як займатися профілактикою емоційного вигорання розглядалося в наступному блоці тренінгу «Емоційний інтелект: що і як працює». Учасники заходу отримали дієві механізми запобіганню психоемоційного вигорання волонтерів.
В кінці заходу присутні дізналися про грантові можливості для волонтерів, а саме про навчальні та фандрайзингові платформи, гранти від органів влади та міжнародних і українських громадських організацій. Були презентовані джерела пошуку грантів та наданий перелік донорів. Всі охочі ознайомилися з порадами, які допоможуть волонтерам написати якісну грантову заявку та отримати необхідну підтримку.
«Щоб отримати грантову підтримку потрібно прикласти багато зусиль. У кожної людини або організації є своя унікальність. Можна витратити багато часу на написання грантової заявки, але не отримати підтримки, тому охочим отримати таку підтримку потрібно бути готовим до відмов з боку донорів. Головне, не зупинятися і розуміти, що заповнення грантової заявки це лише один із кроків, необхідний для отримання фінансування. Додатково потрібно: відвідувати громадські заходи, займатися громадянською освітою, активно комунікувати з наявними і потенційними партнерами, мати активну діяльність, яку необхідно якісно висвітлювати, мати позитивний імідж і вміти себе презентувати та інше. Загалом, грантова підтримка може значно посилити організаційну та операційну діяльність волонтерської організації», – прокоментував Максим Данильченко.
Повітряна тривога нагадала всім, що в країні війна. Учасники заходу домовилися продовжувати підтримувати зв’язок в соціальних мережах, створивши необхідну комунікаційну платформу.