В Україні створюється Дитячий фонд боротьби з туберкульозом
Туберкульоз є однією із найбільш небезпечних хвороб серед усіх інфекційних і паразитарних хвороб. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі на туберкульоз інфікується ...
Туберкульоз є однією із найбільш небезпечних хвороб серед усіх інфекційних і паразитарних хвороб. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі на туберкульоз інфікується близько 10 мільйонів людей.
Епідемію туберкульозу в Україні оголошено в 1995 році. Відтоді минуло 25 років, але не тільки не досягнуто до епідемічного рівня захворюваності, а й за усіма епідемічними показниками ситуація значно погіршилася.
Україна належить до 18 країн світу з найбільшим тягарем туберкульозу. Із 53 країн Європейського регіону за захворюваністю наша країна посідає 4-5 місце серед дорослих і 5 місце – серед дітей, причому зазначений розрахунковий показник більш ніж у 4 рази перевищує офіційний.
Сьогодні, в умовах стрімкого розповсюдження смертоносного туберкульозу з широкою стійкістю до ліків, щодня 11 українців помирають від туберкульозу. Україна посідає друге місці у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю і входить до десяти країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу.
В умовах поширення мультирезистентного туберкульозу особливу небезпеку ця хвороба становить для дітей та підлітків. Так, лише за офіційною статистикою щороку в Україні на туберкульоз захворюють майже 1000 дітей, 10 дітей помирає від цієї хвороби.
У 2017 році ВООЗ запропонувала звернути увагу на туберкульоз у дітей, оскільки в країнах з високим тягарем туберкульозу інфікування мікобактеріями туберкульозу відбувається ще у дитинстві, тому слід здійснювати контроль за латентною туберкульозною інфекцією. Адже діти є індикатором розповсюдженості туберкульозу серед населення.
Навіть при значному скороченні профілактичних оглядів на туберкульоз в Україні захворюваність дітей в останні роки не зменшується. В той же час в Україні відсутня робоча група з питань дитячого туберкульозу, немає будь – якої нормативної бази щодо протидії туберкульозу у дітей, безпідставно скорочені посади дитячих фтизіатрів в областях та практично ліквідовані дитячі стаціонарні відділення та спеціалізовані санаторії. На разі амбулаторне лікування дітей, як і дорослих, у більшості випадків носить не контрольований характер.
Ще більш ускладнює протидію туберкульозу пандемія COVID-19, яка стала причиною значних перешкод у виявленні хворих на туберкульоз та їх лікуванні. На регіональному та національному рівнях практично відсутня системна робота з профілактики туберкульозу серед дітей та підлітків, створення сприятливого середовища попередження хвороби, популяризації здорового способу життя серед дітей та підлітків.
У 2004 р. БО «Українці проти туберкульозу» було започатковано програму «Дитинство без туберкульозу». Початок Програми «Дитинство без туберкульозу», було покладено в навчальних закладах Київської області, в ході якої була відпрацьована система протитуберкульозної санітарно-освітньої роботи у школах, вдосконалено механізм обліку та моніторингу стану дітей після курсу лікування у дитячому відділенні Київського обласного протитуберкульозного диспансеру, проведено семінари по підвищенню кваліфікації фтизіатрів та підвищення рівня фтизіатричних знань лікарів загальнолікувального профілю Київської області, створено бібліотечку освітньої, науково-популярної та художньої літератури у дитячому відділенні Київського обласного протитуберкульозного диспансеру, тощо.
У відповідь на виклики у питаннях профілактики і лікування дитячого туберкульозу в Україні, збереження здоров’я та життя дітей, ми проголошуємо про створення Дитячого фонду боротьби із туберкульозом.
Ми ставимо собі на меті створення Програми реформ подолання дитячого туберкульозу в Україні, і сприяння її імплементації в життя. Також, плануємо дослідити реальний стан із поширенням туберкульозу серед дітей та підлітків в Україні, встановити потреби кожної дитини, яка хворіє на туберкульоз, та бар’єри на шляху до її одужання.
Жодна дитина, жодна сім’я не повинна залишитися наодинці із цією страшною недугою.
Для цього ми добиватимемося підвищення прихильності центральної та регіональної влад до формування ефективної політики в сфері попередження захворюваності на туберкульоз серед дітей та підлітків, забезпечення фінансування дитячих протитуберкульозних закладів в повному обсязі, покращення умов лікування дітей, а також забезпечення гарантованого соціального супроводу кожної дитини, що хворіє на туберкульоз.
Для отримання коштів на зазначені цілі та контролем за їх використанням, створено окремий рахунок. Для забезпечення прозорості використання коштів, створена Наглядова Рада Дитячого фонду боротьби з туберкульозом:
Олена Федоровська, засновник та член правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», – голова Наглядової Ради
Ольга Белогорцева, заступник директора ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського Національної академії медичних наук України», доктор медичних наук, професор, – заступник голови Наглядової Ради
Олександр Шміло, голова правління ГО інвалідів “Всеукраїнське товариство гемофілії”, – член Наглядової Ради
Людмила Полрохняк – Гановська, голова Національної Ради Жінок України, Віце-Президент Європейського Центру Міжнародної Ради Жінок, доктор медичних наук, професор, – член Наглядової Ради.
Наглядова Рада забезпечить прозорий механізм отримання та витрати зібраних коштів, проведення аудитів ефективності їх виконання.
Звертаємося до юридичних і фізичних осіб, які хочуть долучитися до фінансування заходів в рамках Програми та здійснити благодійний внесок на зазначені цілі.
Якщо у Вас є бажання долучитися до боротьби із туберкульозом серед дітей, Ви можете зробити благодійний внесок на рахунок БО “Фундація “Громадський рух “Українці проти туберкульозу”.
Наші реквізити:
код ЄДРПОУ 21715766, АКБ “ІНДУСТРІАЛБАНК”, МФО 313849, розрахунковий рахунок UA403138490000026004001197836 (для внесків в гривнях та доларах США)
БО “Фундація “Громадський рух “Українці проти туберкульозу” (БО “Українці проти туберкульозу”)
Призначення платежу: Безповоротна благодійна допомога на виконання статутних завдань – Дитячий фонд боротьби із туберкульозом
БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу»
Фото – 2007 рік, впровадження Національної програми «Дитинство без туберкульозу»