В Україні відбувся Хакатон з підвищення енергоефективності будівель

24-25 квітня 2025 року у Трускавці відбувся дводенний офлайн захід “Хакатон з енергоефективності будівель”. Провідні українські експерти у сфері енергоефективності, представники державних установ, ...

Додано:
Noblet Media

DiXi Group_Фото 1
В Україні відбувся Хакатон з підвищення енергоефективності будівель

24-25 квітня 2025 року у Трускавці відбувся дводенний офлайн захід “Хакатон з енергоефективності будівель”. Провідні українські експерти у сфері енергоефективності, представники державних установ, місцевого самоврядування, теплопостачальних підприємств, будівельного сектору, енергокомпаній та ОСББ зустрілися разом для визначення основних викликів у сфері енергоефективності будівель та напрацювання спільних рішень для їх реалізації.

Захід організували за сприяння Міністерства розвитку громад та територій України,  ГО “ДІКСІ ГРУП” (проєкт MATRA «Внесок у децентралізацію енергетичної системи, безпеку та стабільність через підвищення потенціалу місцевих громад» за підтримки Уряду Нідерландів) та Проєкт “Просування енергоефективності та імплементації директиви ЄС про енергоефективність”, що впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки урядів Німеччини та Швейцарії.

 В умовах війни питання енергоефективності має стратегічне значення для держави. Тож головним завданням учасників Хакатону став пошук відповідей на найбільш проблемні питання у цій галузі:

  • Як зробити термомодернізацію будівель масовим явищем за умови обмеженого ресурсу державної підтримки?
  • Як зробити енергоменеджмент ефективним та всеосяжним?
  • Як зробити відбудову України енергоефективною?
  • Енергетичне планування та довгострокові цілі: як створити ефективні інструменти підтримки впровадження заходів з енергоефективності?
  • Як залучити інвестиції для масового впровадження заходів з енергоефективності будівель, та які фінансові інструменти або гарантії можуть зробити такі проєкти привабливими?
  • Як забезпечити прозорість, якість і конкуренцію на ринку енергоефективних послуг?
  • Чи може встановлення теплових насосів мати масове впровадження в Україні, які переваги і недоліки таких технологій тощо.

Перший день Хакатону був присвячений знайомству учасників і визначенню основних викликів у сфері енергоефективності будівель.  Організатори поділили учасників на п’ять груп за напрямками “Енергоефективність у житлових будівлях”, “Енергоефективність у муніципальних будівлях”, “Нове будівництво”, “Постачання енергоефективних послуг” та  “Відновлення”.

Після цього команди обговорили ключові проблеми за секторами, проаналізували поточний стан проблематики та можливі шляхи їх вирішення. Наприкінці дня відбулася презентація проміжних результатів, обговоренням ідей та окреслення напрямів подальшої роботи.

Ключове завдання нашого заходу – об’єднати представників дотичних секторів для того, аби визначити основні труднощі в сфері енергоефективності будівель в Україні, а також напрацювати комплексні підходи для їх вирішення. Через низьку енергоефективність будівель Україна щороку витрачає значну частину коштів на енергоресурси. Ці проблеми пов’язані з обмеженістю фінансування,  недостатнім експертним потенціалом у громадах, відсутністю комплексного бачення у впровадженні заходів з енергоефективності. Ми впевнені, що в рамках Хакатону різним групам стейкхолдерів вдасться напрацювати якісні пропозиції, які ми як організатори  консолідуємо та зможемо передати в опрацювання центральним органам виконавчої влади”, – розповіла Вікторія Коваленко, генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group.

За її словами,  проведення Хакатону – це важливий крок, який, може стати рушієм позитивних змін у підходах до підвищення енергоефективності будівель на рівні країни.

Під час другого дня учасники напрацьовували конкретні кроки для впровадження заходів з енергоефективності, плану дій, а також визначення необхідних для цього ресурсів. Разом із організаторами учасники підбили підсумки, презентували розроблені пропозиції, провели сесію запитань та відповідей, обговорили наступні кроки, можливості реалізації запропонованих ідей та домовитись про координацію і комунікацію в майбутньому.

“Для досягнення реальних змін у ключовому напрямку на шляху до енергонезалежності нашої країни нам важливо розуміти практичний досвід та бачення тих, хто безпосередньо займається плануванням і реалізацією відповідних проєктів. Саме тому цей Хакатон є надзвичайно важливим для Міністерства – він дозволить розширити власне поле зору та більш практично й глибоко вивчити реальний стан справ у кожній зі сфер”, – наголосив Артур Обідник, Начальник відділу методологічного забезпечення та регулювання енергетичної ефективності, Управління енергоефективності Міністерства розвитку громад та територій України. 

Він підкреслив, що можливість об’єднати на заході фахівців з теплопостачання, постачальників обладнання та матеріалів, представників управителів будівель та органів місцевої влади сприяло активному діалогу, обміну досвіду та баченню вирішення нагальних проблем, а також дало змогу спільними зусиллями знайти дієві рішення.

На думку Андрія Шияна, директора Департаменту розвитку енергоефективності, Держенергоефективності, “Хакатон з енергоефективності будівель” надзвичайно важливий і актуальний захід з огляду на ті виклики, які стоять перед державою в частині енергетичної безпеки та незалежності.

“Цей захід – важливий крок до спільного формування рішень, які допоможуть нам зробити українські будівлі сучасними, більш безпечними та енергоефективними.

І особливо важливо, що ми говоримо про це у форматі хакатону – відкритого діалогу, співпраці та формування політик нового покоління”, – наголосив Андрій Шиян.

Серед пропозицій, які напрацювали учасники Хакатону, були наступні:

  1. Запровадити на рівні громад обовʼязкову присутність служб енергоменеджменту, в яких кожен експерт буде відповідати за окремий напрямок: водопостачання, теплопостачання, електрозабезпечення, клімат.
  2. Впроваджувати на рівні громади системи моніторингу, які дозволяють збирати, накопичувати та аналізувати дані щодо енергоспоживання будівель
  3. Поліпшити умови для отримання фінансування з Фонду енергоефективності та Фонду декарбонізації, зокрема переглянути кредитну ставку.
  4. Заборонити самостійне (“клаптикове”) зовнішнє утеплення квартир.
  5. Працювати з мотивацією мешканців багатоквартирних будинків через популяризацію успішних прикладів енергоефективних змін.
  6. Внести зміни в законодавство з закупівель, щоб не прив’язувати критерій відбору до найменшої ціни, орієнтуватись на якість послуг.
  7. Для розбудови сфери енергоефективності необхідні ринкові ціни на енергоресурси.
  8. Модернізація будинків має відбуватися спільно з теплопостачальними компаніями, де буде розроблятися детально схема теплопостачання для кожного будинку та ін.

За словами учасників події, робота в групах, які складалися з представників різних галузей із відмінним досвідом та баченням, дала можливість подивитися на поставлені питання з іншого погляду та дійти до неочікуваних рішень.     

«Я переконаний, що ми напрацювали дуже цікаву конкурентоспроможну життєву і потрібну для української енергетики та держави пропозицію. Віримо, що у майбутньому вдасться запровадити ідеї, напрацьовані на Хакатоні, в чинне законодавство», – поділився враженнями Василь Новачок, заступник міського голови Хмельницької міської ради та учасник Хакатону.

«На основі напрацювань з Хакатону, ми визначимо вектор подальшої роботи та окреслимо кроки, які будуть корисними як профільним Міністерствам для розробки їх подальших нормативно-правових документів і формування політики  держави у сфері енергоефективності, так і донорам, які зможуть скористатися цими напрацюваннями для майбутніх проєктів», – розповів Володимир Перегудов, старший координатор проєкту «Просування енергоефективності та імплементація директиви ЄС з енергоефективності в Україні», GIZ.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2024» продовжено до 11 травня 2025 року

Житло для переселенців: виклики інтеграції внутрішньо переміщених осіб та перспективи нового законодавства

Розірване коло підтримки: як Україна формує систему допомоги ветеранам в умовах війни

Психологічна підтримка ветеранів в Україні: системні виклики та шляхи порятунку

Система підтримки ветеранів в Україні: системні виклики та шляхи вирішення

Презентували книгу «Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію» в гуртожитку для ВПО: розмови про досвід окупації та переселення, підтримки контактів з рідними