В Україні дещо зменшилася “мітингова” активність

Це випливає з результатів письмового опитування органів місцевого самоврядування всіх обласних центрів України, проведеного у березні-квітні цього року, щодо відповідних показників 2015-го та 2016-го ...

акція
В Україні дещо зменшилася “мітингова” активність

Це випливає з результатів письмового опитування органів місцевого самоврядування всіх обласних центрів України, проведеного у березні-квітні цього року, щодо відповідних показників 2015-го та 2016-го років.

Так, якщо позаминулого року до місцевих рад надійшло (згідно зі ст.39 Конституції України) 10609 сповіщень про наміри провести мирні зібрання, то у 2016-му році – 9587.

Зокрема, показники істотно зменшилися у Києві (3247 “заявок” 2016-го року проти 3739 2015-го), Львові (1075 проти 1224), Харкові (231 та 297 відповідно) – традиційних центрах “мітингової” активности.

 

39

Безперечно, підчас зібрання відбуваються спонтанно, без попереднього повідомлення (правомірність чого є предметом дискусій), але тенденція є.

25 разів у 2015-му році та 8 – у 2016-му органи місцевого самоврядування зверталися до суду щодо обмеження свободи мирних зібрань, вигравши відповідно 13 та 4 таких справ.

Крім того, у 6-ти обласних центрах дотепер є чинними* місцеві “порядки” і “положення” про організацію і проведення мирних зібрань, прийняті місцевими радами без усяких на те повноважень і, відповідно, на порушення ст.19,39 Конституції України, ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.21 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Зокрема, ці акти протиправно встановлюють термін завчасного повідомлення про проведення зібрань, що згідно зі слушною позицією Конституційного Суду України є “предметом законодавчого регування”.

Для прикладу, помилуватися на такий акт, дотепер чинний у столиці, можна ТУТ.

Таким чином, правозахисним організаціям та активістам у галузі захисту свободи мирних зібрань є чим зайнятися. До речі, протягом 2012-2013 років Інформаційний центр “Майдан Моніторинг“, з яким співпрацював автор, домігся, за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, скасування більш ніж півсотні таких псевдоправових актів по всій Україні, але ж є й інші громадські організації, яким принагідно хочеться побажати на те натхнення і грантів (приклад одного з минулих масштабних довоєнних досліджень – ТУТ).

*Примітка. Дніпровська міська рада повідомила про намір найближчим часом своє “Положення про проведення масових заходів” скасувати.

Олександр Северин, к.ю.н.,
Чорноморська миротворча мережа


Тематика публікації:                      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я